Pri dusení nám pomôže kašeľ, Gordonov úder a Heimlichov manéver

Bratislava 18. februára (TASR) – Záchranári sa počas svojej práce stretávajú dennodenne s prípadmi, kedy ide ľudom o život. V takýchto situáciách však možno ohrozeným ľuďom pomôcť a netreba čakať na príchod záchranárov. Napríklad v prípade dusenia existuje viacero krokov, ktorými možno človeku pomôcť odstrániť prekážku v dýchacích cestách, a tak mu zachrániť život.

Ako pre TASR priblížil vedúci strediska odbornej prípravy Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Jozef Minár, pokiaľ sa človek dusí cudzím predmetom, treba ho najprv upokojiť, vyzvať ho, aby sa čo najviac nadýchol, na chvíľu zadržal dych a prudko zakašľal. Ak pri nádychu a výdychu počuť pískanie, postihnutý má pravdepodobne dýchacie cesty iba čiastočne nepriechodné a nie úplne. „Tu by mal pomôcť kašeľ ako veľmi silný vypudzovací prostriedok,“ vysvetlil Minár.

Ak kašeľ nepomôže s odstránením cudzieho telesa z dýchacích ciest, čo býva v prípade, že ide o úplne dusenie, možno použiť tzv. Gordonov úder, prípadne následne Heimlichov manéver, priblížil Minár. Vtedy treba postihnutého vyzvať, aby sa predklonil, záchranca sa k nemu postaví zboku a jednou rukou podoprie hrudník. Hranou dlane druhej ruky treba potom dusiaceho sa najviac päťkrát silno udrieť medzi lopatky. Úder by mal smerovať do hora.

Ak ani Gordonov úder nepomôže odstrániť prekážku v dýchaní, možno ešte použiť Heimlichov manéver. Vtedy sa treba postaviť za postihnutého, oboma rukami objať hornú časť jeho brucha, jednou rukou nahmatať pupok a prehnúť ho dopredu. Druhú ruku treba zovrieť v päsť a priložiť nad pupok, na zovretú päsť sa pritlačí druhá ruka a oboma rukami sa urobí prudký pohyb k sebe a dohora. „Plecia záchrancu by mali byť na úrovni pliec dusiaceho a záchranca by mal byť k nemu otočený bokom (tvrdá podložka) a nie bruchom (mäkká podložka),“ priblížil Minár. Tento postup možno zopakovať najviac päťkrát.

Ak sa upchatie nepodarí uvoľniť, treba striedavo pokračovať v úderoch do chrbta a v nárazovom stláčaní brucha. Ak by dusiaci sa upadol do bezvedomia, treba ho začať resuscitovať.

Pridaj komentár