RADÍME: Na prípadnú zmenu zdravotnej poisťovne ostáva niekoľko dní

Bratislava 19. septembra (TASR) – Do konca septembra majú poistenci, ktorí nie sú so svojou zdravotnou poisťovňou spokojní, možnosť prepoistiť sa do inej. Zmena bude akceptovaná od januára 2012. Poistenci môžu poisťovňu zmeniť raz ročne. Títo ľudia musia najneskôr do 8. januára odovzdať svoj starý preukaz a tiež európsky preukaz zdravotného poistenia svojej pôvodnej poisťovni. Svoj pôvodný preukaz budú používať do konca tohto roku.
Tlačivo prihlášky možno poslať buď poštou, alebo priniesť osobne do pobočky poisťovne. Niektoré ponúkajú svojim budúcim klientom možnosť vyplniť prihlášku prostredníctvom elektronického tlačiva. Poisťovňa potom tlačivo upraví a pošle svojmu budúcemu klientovi na podpis. Niektoré poisťovne umožňujú prehlásiť sa telefonicky prostredníctvom zákazníckej linky.
Poistenec by mal zmenu zdravotnej poisťovne oznámiť zamestnávateľovi. Hoci zákon neurčuje lehotu na oznámenie, poistenec by tak mal urobiť čo najskôr, aby zamestnávateľ odvádzal poistné do správnej zdravotnej poisťovne. Zmenu tiež treba nahlásiť aj poskytovateľovi, s ktorým má poistenec uzatvorenú dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Pred zmenou poisťovne sa odporúča preveriť si, či má poistencov lekár zmluvu s novou poisťovňou.
Pre zmenu zdravotnej poisťovne sa vlani rozhodlo 81.108 poistencov. Najviac prihlášok zaznamenala Union zdravotná poisťovňa, nasledovala Dôvera a štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP). Naopak, najviac poistencov odišlo z Dôvery, menší odlev klientov zaznamenala VšZP. Najmenej ľudí sa odhlásilo z Unionu.

Pridaj komentár