RADÍME: Kúpele na odporúčanie lekára schvaľuje zdravotná poisťovňa

Bratislava 23. januára (TASR) – Pacienti, ktorí sa chcú ísť zotaviť do kúpeľov, by sa o tejto možnosti mali poradiť so svojim ošetrujúcim lekárom. „Návrh na kúpeľnú starostlivosť vypisuje odborný lekár, alebo lekár poskytujúci všeobecnú ambulantnú starostlivosť pre dospelých, alebo všeobecný lekár pre deti a dorast na základe nálezu príslušného lekára špecialistu,“ povedala pre TASR hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Dana Gašparíková. Pokiaľ poisťovňa návrh schváli, platí tri mesiace.
„Návrh na kúpeľnú liečbu VšZP schvaľuje spravidla do 30 dní, pokiaľ nie je potrebné doložiť ďalšie podklady pre schválenie kúpeľnej liečby,“ priblížila Gašparíková. Termín pobytu si už poistenec podľa jej slov dohoduje priamo s kúpeľným zariadením. V prípade, že pacient nepreferuje konkrétne kúpele, poisťovňa ich určí, rešpektujúc ponuku voľných miest v jednotlivých kúpeľoch a vzdialenosť kúpeľov od bydliska poistenca.
Zdravotné poisťovne uhrádzajú kúpeľnú starostlivosť dvoma spôsobmi. Pri spôsobe úhrady typu A je zdravotná starostlivosť plne hradená z verejného zdravotného poistenia a služby čiastočne. Za tie si tak poistenec dopláca 1,66 eura na deň. Pri spôsobe úhrady B je tiež plne hradená poskytnutá zdravotná starostlivosť, služby však nie. „To znamená, kúpeľné procedúry sú hradené. Ubytovanie a stravovanie nie je hradené,“ skonštatovala Gašparíková.
Pri odchode do kúpeľov si netreba zabudnúť zobrať so sebou preukaz poistenca, občiansky preukaz, oznámenie o schválení kúpeľnej liečby z poisťovne, ako aj predvolanie na kúpeľnú liečbu zaslané z kúpeľov. Ako ďalej upozornila Gašparíková, pri vážnejších stavoch si treba tiež zobrať potvrdenie o aktuálnom zdravotnom stave nie staršie ako 14 dní, to treba predložiť pri vstupnej prehliadke ošetrujúcemu lekárovi. Netreba si tiež zabudnúť vziať so sebou predpísané lieky.

Pridaj komentár