Leto je v plnom prúde, a svojimi výkyvmi nám dáva riadne zabrať. Neznesiteľná páľava nám znepríjemňuje bežné činnosti, a preto nám po rozume nechodí nič iné, ako si schladiť telo aj myseľ. Riešení, ako sa účinne ochladiť, vám ponúkame hneď niekoľko.
Zostaňte pri zemi
Prečo? Teplý vzduch je totiž menej hustý ako chladnejší, a tým pádom stúpa nahor. Ak ste vo viacpodlažnom dome, určite ste zistili, že je lepšie zostať na čo možno najnižšom poschodí. V prípade extrémnych horúčav bývame nesmierne vďačný za pivničné priestory.
Nie raz sa snažíme „zachrániť“ od neznesiteľného tepla ovievaním. Keď je vám teplo, nesnažte sa ovievať sami – pohyb spôsobuje, že ovievanie bude mať úplne opačný efekt, akoby ste si želali. Lepšie je nájsť niekoho, kto bude ovievať vás.
Spustite žalúzie, rolety, zatiahnite závesy počas dňa. To vám pomôže blokovať slnečné teplo, vnikajúce do vášho príbytku. Keď začne slnko pražiť na budovu už v dopoludňajších hodinách, je čas zatvoriť všetky okná, dvere, a nechať to tak až do večera.
Keď nastane tma, je načase schladiť celý príbytok. Okná a dvere pootvárajte do takej miery, aby aspoň na chvíľku vznikol menší prievan, ktorý vyženie teplý vzduch, a nahradí ho ten chladnejší. Počas noci potom stačí nechať pootvorené okná, a to až do rána.
Praktické tipy na doma
Sprchujte a umývajte sa chladnejšou vodou. Je dobré popíjať jemne chladené nealkoholické nápoje, a zavesiť mokré uteráky na radiátory. Alebo – naplňte kovovú misku ľadom, a posoľte ho. Pred misku postavte ventilátor, a nastavte ho tak, aby fúkal ponad misku. Soľ začne rozpúšťať ľad, vzduch sa ochladí, a ventilátor ho naženie vašim smerom. Extrémne teploty nie sú len o fyzickej záťaži – svoje si odnesie aj psychika. Preto niektorým ľuďom pomáha myslieť na niečo mrazivé. Čítajú knihy o Antarktíde, pozerajú filmy o výstupe na Mont Everest, o dobe ľadovej a podobne.
Syndróm klimatizácie
Tropické horúčavy, teploty dlhodobo prekračujú 30° C, obloha bez mrakov, dusno… Aj tak by sa dalo charakterizovať počasie v posledných týždňoch. Vyslobodenie preto hľadáme v spásonosnej klimatizácii. Ale…
Klimatizácia sa stáva štandardným vybavením moderných kancelárskych budov, s chuťou si ju pustíme v aute, klimatizovaný obchod prináša väčší pôžitok z nakupovania, a novšie domácnosti sú vybavené klimatizačnou jednotkou.
Niektorí z nás však túto „vymoženosť“ nevedia používať. A dopláca na to naše zdravie. Nesprávne používaná klimatizácia totiž nášmu zdraviu viac škodí, ako prospieva.
Možno ste v tejto súvislosti počuli o termíne „syndróm klimatizácie“. Ten prináša so sebou najrôznejšie zdravotné ťažkosti. Spomeňme len tie najčastejšie:
– angína,
– nádcha, suchý a dráždivý kašeľ,
– opakované ochorenia horných dýchacích ciest,
– astma,
– zhoršenie alebo naštartovanie alergií,
– suché a podráždené oči,
– bolesti kĺbov,
– bolesti hlavy,
– zablokovaná krčná chrbtica,
– depresívne stavy.
Ako predchádzať komplikáciám
Zásadným problémom v používaní klimatizačných jednotiek počas leta je nesprávna manipulácia s nimi – obvykle si nastavíme príliš nízku teplotu. Orientačných 22° C je síce na prvý pohľad príjemná teplota, veď správna izbová je dokonca o jeden stupeň nižšie, no v letných mesiacoch takéto rátanie neplatí.
Zdravotné problémy, ktoré klimatizácia môže vyvolať, sú spôsobené práve nízko nastavenou teplotou. Tiež veľké teplotné rozdiely (a ich výkyvy) nie sú pre ľudský organizmus dobré. Časté prechody medzi rozlične temperovanými miestnosťami prinášajú telu teplotný šok, ktorý môže mať kľúčový vplyv na celkové zdravie.
Správne nastavenie klimatizácie by sa malo teda pohybovať maximálne o 5 – 7° C pod aktuálnou teplotou okolitého priestoru. Dbajme tiež vždy o to, aby nám zvolená teplota bola príjemná: každý z nás je iný, a aj teplotu vzduchu vnímajú rôzni ľudia rozdielne.
Psychológovia a lekári často poukazujú na to, že nastavenie teploty klimatizácie sa v letných mesiacoch stáva predmetom hádok a nezhôd na pracovisku. To samozrejme vedie k nižším pracovným výkonom, nesústredenosti a celkovo napätej atmosfére v kolektíve. (Sú tiež ľudia, ktorí kvôli nemožnosti otvárať v klimatizovaných miestnostiach okná prežívajú psychické traumy, spojené s pocitmi klaustrofóbie a obmedzovaním osobnej slobody.) Zabúda sa pritom na správne vetranie miestnosti a prísun čerstvého vzduchu. Klimatizácia nám totiž zabezpečí príjemnú izbovú teplotu, „obyčajný“ vzduch však nenahradí.
Nie je to teda celkom tak, že klimatizácia je škodlivá „vec“, no mali by sme ju používať s rozumom.
Pramene: http://polopate.sk/ a http://www.s24.sk/