Projekt Krajina záchrancov: Prvá pomoc na jednotku

Prvá pomoc je bezprostredná záchrana zraneného/chorého „holými“ rukami. Nenahrádza zdravotnícke a lekárske ošetrenie, ale je predpokladom jeho úspešnosti.

Prvú pomoc je nutné poskytnúť ešte pred príchodom záchrannej služby alebo lekára. Nepotrebujeme špeciálne vybavenie, aké používajú zdravotníci, musíme len chcieť. Nech spravíme čokoľvek, vždy je to lepšie, ako nespraviť nič.

Prvá pomoc sa ale nedá naučiť z kníh – nestačí sa dívať na návody na internete, ani vedieť naspamäť teóriu. Samozrejme, teória tvorí nevyhnutný základ. No čítať si o stlačení hrudníka, je niečo iné, ako ho skutočne stláčať.

Kurzy prvej pomoci

Kurz je dobrý iba vtedy, ak obsahuje kvalitný praktický nácvik na moderných figurínach. V kurzoch vyučujú ľudia, ktorí vedia, o čom hovoria.

„Naše kurzy sú nastavené presne tak, aby mohli účastníci venovať čas praktickému nácviku, a nemuseli sa rozptyľovať riešením teórie,“ hovorí doc. Viliam Dobiáš, prezident Slovenského Červeného kríža a odborný garant projektu Krajina záchrancov. Tým, že záujemcovia sa teoretickej časti venujú v pohodlí domova, na praktický nácvik im zostáva viac energie a sústredenia.

Praktické cvičenia prebiehajú na najmodernejších figurínach, napojených na elektronické merače. Takže váš výkon – umelé dýchanie a masáž srdca – bude sledovať merač.

Zvýhodnená cena za praktický nácvik je len čerešničkou na torte. Po absolvovaní e-learningového kurzu na stránke www.prvapomoc.sk, získate certifikát, ktorý vás oprávňuje na absolvovanie praktickej časti, a to za polovičnú cenu.

Ani vodičák vám bez kurzu nevydajú

Vodičský preukaz na Slovensku dostanete len po absolvovaní kurzu prvej pomoci. Nemali by ste ho preto brať len ako povinnosť, tobôž nie ako nutné zlo. Keďže množstvo nehôd sa stane práve pri šoférovaní, každý z nás by mal pochopiť, že absolvovanie kurzu nie je len povinná jazda, ale skutočná príprava na kritické situácie.

„Ak šofér zaviní nehodu, je jeho povinnosťou, prvú pomoc poskytnúť. Neznalosť ho pred zákonom neospravedlňuje,“ varuje V. Dobiáš.

Kurzy Krajiny záchrancov vedú profesionálni záchranári, ktorí majú bohaté skúsenosti so zachraňovaním životov. Ich úspechy spočívajú nielen v pedagogických schopnostiach, ale aj v charizmatickom vystupovaní.

„Záchranári Slovenského červeného kríža a Falcku sú profesionáli, ktorí berú svoje poslanie vážne,“ konštatuje V. Dobiáš.

Oživovanie pri zastavení dýchania

Ide o život ohrozujúci stav. Postihnutý človek je v bezvedomí, nereaguje ani na zatrasenie, nedýcha, alebo dýcha s veľkými problémami (má takzvané lapavé dýchanie).

Postihnutého uložíme na tvrdú a rovnú podložku. Ak je dospelý, oživovanie začneme 30 stlačeniami v strede hrudníka – hranou dlane, do hĺbky 5 – 6 cm. Potom nasledujú 2 záchranné vdychy, a to tak, aby sme videli nadvihnutie hrudníka.

Postup opakujeme, pričom hrudník stláčame rýchlosťou 100-krát za jednu minútu. Zisťovanie, či postihnutý dýcha, resp. či je pri vedomí, si musíme vopred nacvičiť.

U detí od 1 mesiaca, až po deti v puberte, začíname resustitáciu 5 záchrannými vdychmi. Potom pokračujeme ako u dospelých – 30 stlačeniami hrudníka a 2 záchrannými vdychmi.

Keď číslo 155 šetrí cenné minúty

155
Číslo volajte výlučne pri zdravotných ťažkostiach, ušetríte tým cenné minúty.

112
Číslo 112 je číslo integrovaného záchranného systému. Voláme ho vtedy, ak okrem zdravotných ťažkostí predpokladáme aj potrebu technickej pomoci – hasičov. Príkladom sú dopravné nehody, pády do hĺbky, úrazy v uzavretých a ťažko prístupných priestoroch, pri úniku škodlivých kvapalín, chemikálií, požiari a hrozbe požiaru.

Políciu cez linku 112 žiadajte v prípade podozrenia, že situácia bola spôsobená inými ľuďmi – napr. bitky, napadnutia, pracovné úrazy, agresívne a ozbrojené osoby.

Ak si nie ste istí, na ktoré číslo volať, volajte na ktorékoľvek. Operátori 155 aj 112 sú navzájom prepojení v centre, vždy v krajskom meste. Na dispečingu (operačnom stredisku ZZS) slúžia zdravotníci minimálne s maturitou zo zdravotníckej školy, s bohatou praxou na oddeleniach intenzívnej starostlivosti/v záchrannej službe, a preto vedia rýchlo rozpoznať aj najťažšie choroby/stavy.

Potrebujú ale vedieť:

  • meno volajúceho, číslo telefónu; aj keď sa číslo telefónu zobrazí v dispečingu na obrazovke, operátori musia vedieť, kto volá, aby vám po prerušení hovoru dokázali zavolať späť, alebo  tiež vtedy, ak zvonček pri bráne (kde sa nachádza postihnutý) nefunguje.
  • miesto nehody (orientačné body),
  • adresu pacienta, jeho pohlavie, približný vek,
  • aké sú príznaky, čo sa stalo, druh poranenia, ďalšie podrobnosti.

Čo je Krajina Záchrancov?

Záchrannej zdravotnej službe trvá v priemere 11 minút, kým príde na miesto nehody. Dovtedy je prvá pomoc vo vašich rukách.

S aplikáciou Krajina záchrancov ste pripravení poskytnúť prvú pomoc vždy a všade. Prevedie vás najčastejšími zraneniami a scenármi prvej pomoci.

Krok za krokom vám ukáže, ako účinne pomôcť zranenému. Naučíte sa zastaviť krvácanie, zvládnuť epileptický záchvat, pomôcť pri šoku a ďalších život a zdravie ohrozujúcich stavoch.

Myslíte si, že ovládate zásady poskytovania prvej pomoci? Interaktívny test vás spoľahlivo preverí. Čaká na vás 5 náhodne vybraných otázok. Test si môžete zopakovať zakaždým s inou sériou úloh.

Online interaktívnu aplikáciu si stiahnete tu: http://www.prvapomoc.sk/page/86/aplikacia/

Redakčná úprava (jam)

Ilustračné fotografie

Pridaj komentár