Bratislava 16. októbra (TASR) – Rakovina prsníka je najčastejším zhubným ochorením žien a celkovo je tretím najčastejším typom rakoviny u nás. Každoročne je diagnostikovaných viac ako 2400 nových prípadov a výskyt tohto ochorenia medzi Slovenkami každým rokom rastie.
Mimoriadny význam prevencie a včasnej diagnostiky tohto ochorenia pre úspešnú liečbu pacientiek zdôraznili dnes lekári na tlačovej besede, kde súčasne prezentovali aj edukačný program s názvom „Máte vlastné telo vo svojich rukách“. Cieľom tejto aktivity je ukázať ženám a prakticky ich naučiť pod vedením lekára, ako si správne robiť samovyšetrenie prsníkov. Potrvá do 15. decembra 2012 a môžu sa do nej zapojiť ženské kolektívy z celého Slovenska, firmy či organizácie, ktoré chcú svojim zamestnankyniam sprístupniť užitočné informácie a podporiť lepšiu starostlivosť o ich vlastné zdravie. Stretnutia s odborníkom sú bezplatné a budú sa realizovať vo vopred dohodnutých termínoch.
Ministerka zdravotníctva SR Zuzana Zvolenská na stretnutí s novinármi uviedla, že štát venuje pozornosť preventívnym prehliadkam, ženy ich však často zanedbávajú, vrátane vyšetrení prsníkov. Je nevyhnutné dostávať do povedomia ľudí, aby venovali pozornosť svojmu zdraviu, upozorňovať ich na to, čo sa môže stať, keď sa prevencia zanedbá. Informovala, že prezentácia projektu „Máte vlastné telo vo svojich rukách“ na ministerstve zdravotníctva vyvolala veľký záujem a mala veľmi pozitívnu odozvu. Ocenila všetkých, ktorí sa venujú prevencii onkologických ochorení aj prezentovanému projektu.
Edukačnú kampaň pre ženy zameranú na samovyšetrovanie prsníkov organizuje občianske združenie HERklub, ktoré združuje pacientky s rakovinou prsníka a jeho cieľom je šíriť povedomie o tomto zhubnom ochorení, dôležitosti prevencie a možnostiach jeho liečby. Záujemcovia o edukačnú kampaň a správne samovyšetrovanie prsníkov, sa môžu prihlásiť vyplnením krátkeho formulára na web stráne www.pridajtesa.sk.
Doc. MUDr. Vladimír Bella z Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave, rovnako ako ministerka zdravotníctva, ocenil význam projektu samovyšetrovania prsníkov. Podľa prieskumov si v súčasnosti vedia správne vyšetriť prsia len 2-3 percentá žien a zväčša si dokážu nahmatať až nádor v rozvinutom štádiu, preto bola spoľahlivosť tejto metódy prevencie doteraz nízka. Súčasne však upozornil, že samovyšetrovanie nie je náhradou za preventívne prehliadky u odborného lekára, sonografiu či mamografiu. Keď žena zistí niečo podozrivé, nemá podľahnúť panike, ale ísť k lekárovi. Medzi rizikové faktory patrí hrčka v prsníku, zhrubnutie alebo bolesť, hrčka alebo bolesť v podpazuší, sčervenanie prsníka, zmeny bradavky, sekrét bradavky, zväčšenie lymfatických uzlín v podpazuší alebo nad kľúčnymi kosťami, neobvyklé zväčšenie či poklesnutie jedného prsníka. Dodal však, že každá hrčka, ktorú si žena nahmatá, zďaleka neznamená, že ide o rakovinu. Vyskytujú sa rôzne nezhubné nádory a cysty. Je však potrebné odborné vyšetrenie a pozorne sledovanie aj týchto nádorov.
Na tlačovej besede vystúpili aj dve pacientky, ktoré si hrčku v prsníku objavili samé doma a podelili sa s prítomnými o svoje skúsenosti s liečbou rakoviny prsníka. Zdôraznili, že stojí za to venovať pozornosť prevencii, liečiť sa a tešiť zo života.