Ginko patrí k najstarším žijúcim rastlinným druhom na svete. Dlhovekosťou, odolnosťou a schopnosťou adaptovať sa si vyslúžilo prezývku žijúca skamenelina. Sú známe prípady druhov rastúcich v Číne, ktorých vek sa odhaduje aj na tisíc rokov. Ukázalo sa tiež, že niektoré stromy ginka prežili aj jadrový výbuch v Hirošime.
V Európe sa ginko preslávilo najmä ako pôsobivá okrasa záhrad, no východná medicína ho pokladá predovšetkým za liečivý strom. O prvenstvo v súťaži staroby sa v Európe bijú dva stromy – jedno ginko v univerzitnej botanickej záhrade v Utrechte (Holandsko) a druhé v kostolnej záhrade v belgickom meste Geetbets. Oba stromy boli zasadené približne v roku 1730. Preteky „kto je starší“ sú o to zaujímavejšie, že holandský univerzitný matuzalem je „muž“ (stromy ginka sa delia sa samčie a samičie) a belgická kostolníčka je „žena“. A uznajte, ktorá dáma prizná svoj skutočný vek?
Výťažky z ginka patria k najpredávanejším výživovým doplnkom – prisudzuje sa mu totiž schopnosť zlepšovať pamäť, zrak, sluch, prekrvenie končatín, pozitívne pôsobiť aj na sexuálne funkcie… Kvôli skúmaniu pravdivosti tohto renomé či efektivity sa uskutočnilo nespočetne veľa vedeckých štúdií a výskumov. Mnohé z nich dospeli k záveru, že ginko pamäť nezlepšuje (minimálne nie dlhodobo), no môže prospieť všetkým tým, ktorí si potrebujú nabudiť hlavu pred skúškou alebo dôležitým pohovorom. Aj jeho účinok pri zlepšovaní prekrvenia je dvojznačný – na studené nohy alebo ruky prípravky účinkujú dobre, no odborníci neodporúčajú, aby ginkové výťažky užívali ľudia, ktorí berú iné lieky na riedenie krvi. Ich účinok totiž môže ginko nebezpečne znásobiť.
Ginko obsahuje viacero prospešných látok – k najdôležitejším patria flavonoidy a terpenoidy – teda látky, ktoré majú výrazné antioxidačné vlastnosti. Flavonoidy chránia nervy, srdcové svaly a sietnicu. Terpenoidy zasa zlepšujú cirkuláciu krvi (rozširujú cievy a znižujú tvorbu krvných zrazenín). Nielen vo východnej medicíne, ale aj v západnej je ginko zaujímavé najmä v liečbe obávanej demencie. Pôvodné pozitíva výťažkov tejto rastliny sa prisudzovali tomu, že ginko zlepšuje prekrvenie periférnych ciev. Práve zhoršené prekrvenie mozgových ciev sa pokladá za jednu z príčin zhoršovania pamäti.
Pre lepší účinok sa môžu výťažky ginka spájať s ďalšími látkami, napríklad DMAE – dimetylaminoetanolom. Ide o látku, ktorá sa v mozgu prirodzene nachádza a pôsobí ako neurotransmiter – nervový prenášač. Jeho úlohou je spomaľovať starnutie buniek, pomáhať pri ich obnove a zlepšovať komunikáciu medzi ľavou a pravou hemisférou.