Metabolizmus je kolobeh biochemických reakcií, ktoré zabezpečujú dostatok energie pre život organizmu.
Zápcha, nadmerná plynatosť, páchnuca stolica, pálenie záhy sú znamenia zlého zažívania, nedostatku živín a prítomnosti hnilobných baktérií v črevách.
Sedem zásad zdravého stravovania
Určitá potrava a správne stravovacie návyky prinášajú viac úžitku pre chemické procesy v tele. Ponúkame základný návod, ako sa o seba dobre postarať.
1. Dodržiavajte rovnováhu medzi príjmom a výdajom energie; buďte aktívni, pravidelne sa hýbte (akokoľvek).
2. Udržiavajte zdroje kalórií: uhľohydráty 55–75 %, bielkoviny 10–15 %, tuky 15–30 %.
3. Zachovajte si zdravé stravovacie návyky: jedzte pomaly, menšie porcie, v pravidelných intervaloch, najlepšie 5 krát za deň (znižuje to obsah zjedenej potravy, aj príjem zbytočných kalórií), potravu dôkladne požujte. Počas jedla sa vyhýbajte stresu – tým, že nebudete riešiť problémy, a na stravovanie si urobíte dostatok času. Nevynechávajte jedlá, vždy raňajkujte, večerajte včas.
4. Dávajte prednosť sýtej potrave, obmedzte jedlá rýchleho občerstvenia, mäso, údeniny, cukor, bielu múku a mliečne výrobky. Vyberajte si potraviny bohaté na enzýmy, vitamíny, minerály a vlákninu. Sú to predovšetkým potraviny rastlinného pôvodu: ovocie, zelenina, morské riasy a ďalšie zelené potraviny.
5. Vsaďte na zásadité potraviny, predchádzajte prekysleniu organizmu.
6. Dbajte o pravidelný pitný režim. Tekutiny pite najmenej 20 minút pred jedlom, alebo až hodinu po jedle. Nikdy nepite počas jedla, narušuje to trávenie v žalúdku. Naopak, 1 lyžica z aloe vera stimuluje zažívanie. Veľmi dôležitý je prísun dostatočného množstva vody. Vylúčte sýtené nápoje – sťažujú zažívanie, a v mnohých je množstvo fosfátov, ktoré zbavujú telo životne dôležitých minerálov. Odporúča sa najmä čistá, nesýtená voda, alebo minerálka, bylinné čaje (feniklový, mätový, harmančekový, tymiánový…), čerstvé ovocné a zeleninové šťavy – všetko v celkovom množstve aspoň 2 litre denne.
7. Jedzte dosť čerstvého ovocia a zeleniny. Ovocie jedzte vždy nalačno, samotné, najlepšie ráno. Ďalšie jedlo zaraďte najskôr po hodine, keď už všetko ovocie prešlo trávením (inak sa zmieša s ďalšou potravou, a môže nastať kvasenie, spomalenie trávenia a plynatosť). Obzvlášť stimulujúci účinok na trávenie majú broskyne, hrozno, slivky, jablká a figy. Funkciu pečene podporujú jahody, maliny, čučoriedky a ostružiny (zároveň majú stimulujúci a čistiaci účinok).
Zložitá chémia potravín
Potraviny i živiny patria do rôznych metabolických skupín, a majú protichodné účinky. Metabolický typ pritom určuje spôsob, akým vaše telo reaguje na živiny.
Rôzne metabolické typy reagujú na tú istú živinu rôzne. Príznak, či symptóm choroby nemusí byť vždy vyvolaný rovnakou biochemickou nerovnováhou. Ten istý princíp platí pre ochorenia. Po úprave stravy, jej zladení s metabolickým typom, je šanca na vyliečenie.
Diéta podľa metabolických typov
Rozdeľuje ľudí do troch základných kategórií – proteínový, sacharidový a kombinovaný. Do ktorej patríte vy, zistíte podľa testu (nájdete ho aj na internete). Lepšie riešenie je, keď vám ho urobí odborník – ten vás priradí k určitému metabolickému typu pomocou krvných testov, analýzy moču a podobne.
Proteínový typ
Metabolizmus s rýchlou oxidáciou. V praxi to znamená, že človek dokáže rýchlo meniť bielkoviny a tuky na energiu. Býva často hladný, má rád mastné a slané jedlá.
Sacharidový typ
Metabolizmus má pomalú oxidáciu. Vo všeobecnosti majú títo ľudia menšiu chuť do jedla. Tie nebývajú veľmi na sladké, no napriek tomu majú problémy s udržaním váhy.
BMI
Body mass index je v súčasnosti používaný spôsob, ako odhadnúť riziká spojené s obezitou. BMI sa počíta podľa vzorca:
BMI = hmotnosť v kg: (telesná výška v m)²
Výsledkom výpočtu BMI je číslo. Čím je číslo vyššie, tým je človek na svoju váhu príliš ťažký. Normálne BMI sa pohybuje v hodnotách od 20 do 25. Ak ste v tomto rozmedzí, nemali by ste sa pokúšať o chudnutie.
Zdroj: www.stromzdravia.sk, http://fit.server.sk a http://www.chudnutie-ako.sk/
Redakčne upravené, taj