(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Plast je už každodennou súčasťou nášho života. Pri balení takmer všetkých potravín využívame práve tento materiál.
Či už ide o sladkosti, zeleninu alebo základné potraviny, skoro všetko balíme do plastu. Dokonca aj nápoje.
Plastové fľaše sú ekonomicky výhodnou alternatívou. Sú ľahké a jednoducho skladovateľné, a hoci sa používajú jednorazovo, výrobcovia nepoznajú lacnejší spôsob predaja nápojov.
Sú plastové fľaše bezpečné pre ľudský organizmus?
Čo by sme si mali všímať pri nákupe plastových fliaš?
Plastové fľaše naše každodenné
Aj keď sa snažíme kupovať balené nápoje čo najmenej, niekedy sa tomu nedá vyhnúť. Najmä ak sme celý deň mimo domova a potrebujeme sa napiť. V takom prípade nám neostáva nič iné, ako si kúpiť vodu v plastovej fľaši. Dodržiavanie pitného režimu je totiž na prvom mieste.
Mnohé vedecké štúdie nás však pred nadmerným používaním plastových fliaš varujú. Dôvodom nie je len veľká záťaž pre životné prostredie. Niektoré plastové fľaše pri nesprávnom skladovaní uvoľňujú do nápojov nebezpečné látky.
Pozorne sledujte označenie plastových fliaš
Nie všetky plastové fľaše na trhu sú škodlivé. Ich bezpečnosť, respektíve škodlivosť, pritom zistíte veľmi ľahko. V spodnej časti fľaše, alebo na etikete nápoja výrobcovia uvádzajú, aký materiál bol použitý pri výrobe.
Toto označenie má podobu trojuholníka s číslom alebo písmenami. Každé číslo a skratka znamená použitie konkrétneho plastu. Keď viete rozpoznať bezpečné plasty, ľahko si v obchode vyberiete čo najzdravší obal.
Problematické a nebezpečné plasty
K najmenej bezpečným fľašiam patria tie so značkami 1 – PET, 3 – PVC, 6 PS a 7 – so slovným označením OTHER. Výskumy preukázali, že pri používaní týchto plastov dochádza k vylučovaniu nebezpečných látok do vody.
PET fľaše – najviac rozšírené, najviac škodlivé?
Fľaše s označením PET alebo PETE (polyetylénferftalát) sú najpoužívanejšie a najrozšírenejšie. Stretnete sa s nimi pri klasických minerálnych vodách, sladených nápojoch, ale aj rastlinných olejoch. Tieto fľaše sú určené na jedno použitie.
Ľudia však robia tú chybu, že si ich mnohokrát napĺňajú! Opakovaným používaním fľaše sa do nápojov vylučujú ťažké kovy a škodlivé chemické látky. Takto vám hrozia rôzne poruchy hormonálnej rovnováhy.
Čo teda urobiť?
PET fľaše doma neskladujte. Vyhoďte ich – ideálne do triedeného odpadu. Určite ich opakovane nenapĺňajte, tobôž nie horúcim čajom alebo inou vriacou tekutinou. Ak sú PET fľaše vystavované teplu, zvyšuje sa vylučovanie škodlivých látok – bisfenolu A (BPA) a antimónu.
Označenie 3 – PVC
Ďalší plast zo zoznamu, 3 – PVC (polyvinylchlorid), patrí medzi najnebezpečnejšie obaly. Vylučuje totiž bisfenol A či ftalát DEHP. Tieto látky negatívne ovplyvňujú imunitný a hormonálny systém.
PVC má široké využitie pri balení rôzneho tovaru. Čo sa týka potravín, balené sú doň napríklad jogurty. Z PVC sa vyrábajú tiež dózy na potraviny, či hračky pre deti.
Označenie 6 – PS
Z polystyrénu, ktorý má označenie 6 – PS, sa síce nevyrábajú plastové fľaše, no v potravinárstve má široké využitie. Polystyrén sa používa pri jednorazových pohároch a príboroch, obaloch rýchleho občerstvenia, aj dózach na jedlo.
Škodlivosť polystyrénu spočíva vo vylučovaní karcinogénneho styrénu, čo môže viesť k poruchám pečene, či poškodeniu nervového systému.
Aj športové fľaše môžu ukrývať nebezpečné látky
Poslednou látkou, na ktorú by ste si mali dávať pozor, je polykarbonát. Okrem číselnej značky 7, označuje sa skratkami – O, OTHER, PC alebo PLA. Podobne ako predchádzajúce plasty, do nápojov vylučuje bisfenol A.
Z polykarbonátu sa vyrábajú nádoby na jedlo, no okrem toho aj športové fľaše. Od tých pochopiteľne očakávame, že budú zdravotne nezávadné.
Strašiak „BPA“
Zrejme ste už postrehli, že najviac spomíname bisfenol A. Možno ste sa stretli s tým, že niektoré produkty z plastu uvádzajú, že sú BPA-free. Prečo je bisfenol A taký nebezpečný pre zdravie človeka?
BPA radíme k ftalátom a zmäkčovadlám, koré sa používajú sa pri výrobe PVC plastov a obalov. Pri zahrievaní takýchto plastov sa uvoľňujú do nápojov škodlivé ftaláty. Tie majú výrazne negatívny vplyv na ľudský organizmus.
Viaceré štúdií preukázali, že BPA vyvoláva u mužov reprodukčné ťažkosti – úbytok spermií, problémy s erekciou. U tehotných žien zas vplýva na vývoj plodu, pričom môže spôsobovať rôzne defekty. S BPA sa spája množstvo ďalších zdravotných komplikácií:
- vznik určitých typov rakoviny – najmä rakoviny prsníka,
- neurologické poruchy,
- príchod skorej puberty u dievčat,
- narušenie plodnosti žien.
Dobrou správou je, že v súčasnosti sa objavujú snahy o reguláciu používania bisfenolu A. Od roku 2011 sa v Európskej únii nesmú predávať dojčenské fľaše s BPA. Dnes je množstvo overených výrobcov, ktorí ponúkajú bio/eko fľaše bez tejto látky.
Existujú aj zdravé plasty
Hoci zoznam nebezpečných plastov pôsobí odstrašujúco, vyrábajú sa aj plastové fľaše, ktoré sú pre zdravie človeka nezávadné. Patria sem plasty s označením 2 – HDP/HDPE, 4 – LDPE a 5 – PP.
Značku HDP/HDPE, teda polyetylén vysokej hustoty, poznáme z najrôznejších obalov. Vyrábajú sa z neho mikroténové vrecká, fľaše na plnenie olejov, či krabice na mlieko.
Pri tomto materiáli sa predpokladá najnižšia pravdepodobnosť vylučovania škodlivých látok do tekutín. Aj recyklácia je pomerne jednoduchá. Pri kúpe balených nápojov vám odporúčame tieto plasty.
Neškodí ani LDPE a PP
Polyetylén s nízkou hustotou, teda LDPE, nájdete v potravinárskych fóliách a obaloch. Rovnako ako HDPE, nevylučuje do obsahu žiadne škodlivé látky.
Z polypropylénu (PP) sa vyrábajú predovšetkým potravinárske obaly – na nátierky, jogurty, sladkosti a podobne. Ide o ľahký a tuhý materiál, ktorý nášmu zdraviu neškodí.
Nápoje sa ojedinele uskladňujú aj do LDPE a PP materiálov. Bezpečné plastové fľaše možno teda nájsť len pod označením HDPE.
Používajte fľaše zo skla, alebo BPA-free
Najlepším riešením je investícia do udržateľnej fľaše. Sklo je stará klasika, prakticky nesmrteľný materiál. Takú fľašu môžete používať donekonečna. Bude vám slúžiť, až kým ju omylom nerozbijete.
Nevýhodou je však jej váha a krehkosť. Prenášanie sklenej fľaše, napríklad do práce, si vyžaduje veľkú opatrnosť. Sklené fľaše sú vhodnejšie pre domáce prostredie.
Ďalšou možnosťou je opakovane použiteľná fľaša z plastu, avšak bez bisfenolu A. Pri takej fľaši sa nemusíte obávať rozbitia. Pri kúpe si však dobre overte výrobcu, či nezavádza a naozaj predáva BPA-free fľašu.
Ak iba nahradil bisfenol A iným druhom bisfenolu (napríklad BPS), zdravotná nezávadnosť sa tým nezvýši.
Čo môžete urobiť pre svoje zdravie?
Možností, ako zvýšiť príjem zdravých nápojov, je viacero. V prvom rade sa čo najviac vyhýbajte nebezpečným plastom a uprednostňujte tie „zdravšie“. Ideálne riešenie – vyhýbajte sa plastovým fľašiam úplne.
Nenechajte sa ovplyvniť reklamami, ktoré tvrdia, že minerálne vody sú čistejšie ako voda z kohútika. Slovensko je krajina, ktorá sa môže pýšiť zásobami čistej pitnej vody, čo sa o mnohých krajinách sveta povedať nedá.
Aj preto je fľaša naplnená vodou z vodovou vždy zdravšou alternatívou, ako napríklad sladené nápoje, v ktorých sa nachádzajú rôzne farbivá, sladidlá a prídavné látky.
- https://learn.eartheasy.com/articles/are-there-microplastics-in-your-drinking-water/
- https://learn.eartheasy.com/articles/plastics-by-the-numbers/
- https://www.onegreenplanet.org/animalsandnature/whats-the-problem-with-plastic-bottles/
- https://www.livestrong.com/article/172156-harmful-effects-of-plastic-bottles/
-
https://www.doctorinsta.com/blog-content/harmful-effects-of-storing-drinking-water-from-plastic-bottles
- https://www.aktuality.sk/clanok/626438/plasty-bez-bpa-mali-byt-menej-skodlive-je-to-omyl/