(Zdroj foto: Shutterstock.com)
New York/Praha/Bratislava, 17. novembra – Medzinárodná humanitárna a zdravotnícka organizácia Lekári bez hraníc víta rozhodnutie spoločnosti Pfizer, že zníži cenu pneumokokovej vakcíny (PCV) pre deti v humanitárnych krízach.
Lekári bez hraníc sedem rokov naliehali na jediných dvoch výrobcov pneumokokovej vakcíny – Pfizer a GlaxoSmithKline (GSK), aby ponúkli nižšiu cenu pre humanitárne organizácie. V septembri tohto roku sa k tomu odhodlala spoločnosť GSK, spoločnosť Pfizer tento príklad nasledovala. Obe spoločnosti by teraz mali ponúknuť nižšiu cenu aj všetkým rozvojovým krajinám.
Spoločnosť Pfizer minulý piatok oznámila, že zníži cenu svojej pneumokokovej vakcíny pre humanitárné organizacie, pôsobiace v krízových oblastech, a to na 9,30 amerických dolárov za 3 dávky, ktoré sú potrebné na očkovanie jedného dieťaťa (3,10 dolarov za dávku).
„Vítame, že Pfizer konečne znižuje cenu život zachraňujúceho očkovania pre deti v humanitárnych krízach. Vďaka zníženým cenám Pfizeru a GSK budú humanitárne organizácie môcť lepšie chrániť deti pred touto smrteľnou chorobou,“ reagovala Joanne Liu, medzinárodná prezidentka Lekárov bez hraníc.
Lekári bez hraníc v rokoch 2009 až 2014 jednali s Pfizerom i GSK, aby ich primäli k dostupnejšej cene pneumokokových vakcín. V roku 2015 – po rokoch bezvýsledného vyjednávania – zahájili Lekári bez hraníc kampaň, nazvanú „A Fair Shot“, v ktorej vyzvali verejnosť, aby žiadala farmaceutické spoločnosti o zníženie ceny pneumokokové vakcíny. Na jar tohto roku doručili obom spoločnostiam petíciu s viac než 416 000 podpismi od ľudí zo 170 krajín, kde žiadali zníženie ceny pneumokokových vakcín na 5 amerických dolárov (za 3 potrebné dávky na osobu).
Vo svete zbytočne umierajú deti na zápal pľúc
Zápal pľúc je jednou z hlavných príčin detských úmrtí – každý rok pripraví o život takmer milión detí. Zvlášť náchylné na zápal pľúc sú deti, ktoré sa ocitli vo vojnových konfliktoch, či rôznych humanitárnych krízach.
Zdravotnícke tímy Lekárov bez hraníc sú vo svojich zdravotníckych zariadeniach často svedkami toho, ako deti na zápal pľúc umierajú, hoci ide o chorobu, proti ktorej sa dá chrániť očkováním. Zníženie ceny pneumokokovej vakcíny je teda významný krok dopredu v ochrane ohrozených detí.
Tretina štátov sveta si však naďalej nemôže dovoliť zaviesť očkovanie, pretože je príliš drahé. Milióny detí v krajinách, ako je Jordánsko, Thajsko či Filipíny, sú ponechané napospas chorobe. V roku 2015 pritom prijalo všetkých 193 krajín Svetového zdravotníckého zhromaždenia rozhodnutie, že budú vyžadovať dostupnejšie ceny a vyššiu transparentnosť v cenách vakcín.
„Spoločnosti Pfizer a GSK by teraz mali zdvojnásobiť svoju snahu a znížiť ceny vakcín pre mnoho rozvojových štátov, ktoré si stále nemôžu dovoliť ochrániť svoje deti proti zápalu pľúc,“ uzavrela Joanne Liu.
Zdroj: Lekári bez hraníc
Preklad: jam
Pre ďalšie informácie, obrazové a textové materiály kontaktujte:
Iveta Polochová
Press & Communications
E-mail: iveta.polochova@lekari-bez-hranic.cz
Mob: +420/773 348 358
Office: +420/257 090 156