Pacienti s Parkinsonovou chorobou trpia (popri iných problémoch) zhoršenou pohyblivosťou a obratnosťou. Obávajú sa úrazu, cítia sa nešikovní. Prestanú športovať, neradi chodievajú na prechádzky a menej sa venujú koníčkom.
Pravidelná telesná aktivita a cvičenie sú pritom dôležité a prospešné. Pomáhajú udržiavať dobrú pohyblivosť, pozitívnu myseľ a vitalitu.
Cvičenie zmierňuje tuhnutie svalstva, udržuje kĺby v pohybe, podporuje zručnosť a silu. Pohyb je nevyhnutný pre zachovanie schopnosti rovnováhy, a zároveň zbavuje aj strachu z pádov. Okrem toho – telesná aktivita má priaznivý vplyv aj na trávenie a krvný tlak, a u starších pacientov slúži ako prevencia osteoporózy.
Samozrejme, každý pacient je iný, a zdravotný stav sa časom môže meniť. Preto je dôležité, aby ste prispôsobili telesnú aktivitu svojim možnostiam!
Vhodné sú pravidelné prechádzky, práca v záhradke, či ručné práce. Existuje aj celý rad jednoduchých cvikov, ktoré sa dajú precvičovať doma, alebo počas krátkej prestávky v práci. Vhodný cvičebný program vám zostaví fyzioterapeut, alebo si ho môžete zostaviť sami, z odbornej literatúry.
Ponúkame vám niekoľko praktických rád:
1. Začnite pomaly. Vytvorte si program, ktorý vám vyhovuje. Cvičte aspoň 2 x denne, minimálne 10 minút. Cvičenie prerušte, ak máte bolesti, alebo nevládzete.
2. V úvode cvičenia sa rozcvičte.
3. Pripravte si čo najlepšie podmienky: používajte dobrú (pevnú) obuv, urobte si priestor. Pustite si rytmickú hudbu. Začnite cvičiť, až keď vám zaúčinkovali lieky.
4. Sústreďte sa na správnu chôdzu. Dvíhajte špičky, snažte sa vystrieť, zdvihnite hlavu, kývajte pri chôdzi rukami. Trénujte otáčanie v stoji, v sede, vstávanie z kresla, otáčanie na posteli a podobne.
5. Nezabudnite na „jemnú motoriku“. Precvičujte viazanie šnúrok na topánkach, alebo zapínanie gombíkov.
6. Nájdite si aktivity a činnosti, ktoré vás bavia. Nemôžete sa bicyklovať? Čo tak skúsiť biliard? Aktivity voľte podľa toho, čo vás baví. Nerobte nič, do čoho by ste sa museli nútiť.
7. Zachovajte si dobrú náladu. Ak sa vám nedarí, nenechajte sa odradiť. Aj zdraví ľudia musia pravidelne trénovať, aby dosiahli pokroky. V tomto nie ste výnimka.
Text vznikol s podporou spoločnosti Boehringer Ingelheim RCV GmbH & Co KG, o.z.
Redakčne upravené (jam)