Olejovanie bábätiek: Kozmetika pre novorodencov

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Na svete sú kultúry, v ktorých má olejovanie pokožky bábätiek pevné miesto.

Bábätká sa olejujú predovšetkým v Afrike a v krajinách indického subkontinentu.

Viac či menej živý je tento zvyk aj v európskych krajinách.

Olejovanie bábätiek na Slovensku a v Európe

Na Slovensku a v Európe je postoj k olejovaniu bábätiek premenlivý. Obdobia, keď sa to jednoznačne odporúča, striedajú obdobia, keď je takáto starostlivosť považovaná za zastaranú. Dôvodom je neustále sa vyvíjajúci pohľad na dozrievanie novorodeneckej kože.

Svoju úlohu však zohrávajú aj módne trendy. Dnes, v období návratu k prirodzenosti, sa v jej mene stretávame s dvomi protikladnými odporúčaniami.

  1. Olejovanie bábätiek – vychádza z potreby ošetrenia novorodeneckej pokožky, ktorá zatiaľ netvorí dostatok kožného mazu. Pomáhame pokožke, aby získala odolnosť a vláčnosť, pridanou hodnotou je detská masáž. Na ošetrenie kože sú (okrem rastlinných a minerálnych olejov) odporúčané jemné emolienčné prípravky, produkty s obsahom močoviny, glycerolu, kyseliny mliečnej a pod.
  2. Neolejovanie bábätiek – je postavené na názore, že pokožku zdravého bábätka netreba vôbec natierať. Do procesu dozrievania pokožky, resp. jej schopnosti vytvoriť si ochranný film, netreba nijako zasahovať. Zdravá pokožka nepotrebuje oleje (rastlinné a minerálne), ani žiadne iné produkty farmaceutického alebo kozmetického priemyslu. Za studena lisované rastlinné oleje môžu obsahovať alergénne zložky, minerálne oleje pokožku príliš zaťažujú a vytvárajú nepriedušný filmUrea (močovina) a kyselina mliečna sú zase pre novorodenca často neprimerane dráždivé.
čo na suchú pokožku novorodenca
Zdroj foto: Shutterstock.com

Olejová masáž vo východnej medicíne

Na indickom subkontinente, naopak, neprebieha o olejovaní detí žiadna polemika. Je všeobecne prijímané – matkami, dermatológmi aj tradičnými liečiteľmi. Tradícia olejovania bábätiek tu trvá už 2 000 rokov. Ajurvédski lekári a liečitelia uvádzajú množstvo jej výhod, pričom niektoré boli vedecky potvrdené:

  • zvláčňuje a hydratuje pokožku – olejom ošetrená pokožka je odolnejšia voči bakteriálnym infekciám,
  • zlepšuje termoreguláciu – horčicovýsézamový olej majú zahrievacie vlastnosti, preto ich ajurvéda považuje za najvhodnejšie,
  • upokojuje – nepokojnému bábätku pomáha teplo zo zahriateho oleja,
  • zlepšuje spánok – masáž sézamovým olejom navodzuje pokojný spánok.

Olejovanie bábätiek – áno, alebo nie?

Ako každá ľudská aktivita, aj olejovanie bábätiek má svoje výhody aj nevýhody. Ak je vám tento spôsob starostlivosti o detskú pokožku sympatický, pokojne ho skúste. Odporúčame však niekoľko zásad:

  • Z hľadiska vstrebateľnosti, obsahu vitamínovmnohých výživných látok, sú hodnotnejšie za studena lisované oleje. Kupujeme ich v potravinárskej kvalite (určené na konzumáciu), alebo v bio kvalite.
  • Z hľadiska možnej senzibilizácie sú lepšie rafinované oleje. Rafináciou sa odstránia z olejov niektoré alergizujúce zložky, pričom pomer mastných kyselín sa zmení iba nepatrne.
  • Pred prvým použitím urobíme test znášanlivosti – na malý kúsok pokožky bábätka nanesieme trochu oleja. Počkáme 15 min. (môžeme aj dlhšie), a keď nenastane žiadna reakcia, môžeme olej použiť.
  • V prípade rodinného výskytu alergií sa vyhýbame exotickým olejom. Ak sa však rozhodneme, že sézamový olej vyskúšame, zvoľme rafinovaný.
  • Vyhnime sa olejom, ktoré majú ochladzujúce účinky (napr. kokosový).
  • Olej pred použitím zahrejeme v miske, ktorú vložíme do teplej vody. Olej nesmie byť chladný ani horúci!
mandľový olej pre bábätká
Zdroj foto: Shutterstock.com

Výhody olejovania bábätiek

  • Zvláčneniehydratácia – kvôli nadmernej suchosti novorodeneckej pokožky môžu vznikať mikroskopické prasklinky. Drobné poranenie sa (za určitých podmienok) stávajú vstupnou bránou pre bakteriálne infekcie. Preto udržujme pokožku novorodenca hydratovanú. Jedným zo spôsobov je práve olejovanie.
  • Zlepšenie spánku – indickí vedci potvrdzujú, že správne vykonaná masáž navodí tzv. postmasážový spánok.
  • Ochrana pred mrazomvetrom – malé množstvo oleja môžeme použiť aj na tvár. Na tento účel sú vhodné mastnejšie oleje (sézamový olej, olivový olej).
  • Mamin dotyk – olejová masáž sa nezaobíde bez láskyplných dotykov mamy, ktoré sú najdôležitejšou formou komunikácie. Dotyky bábätko upokojujú a poskytujú mu pocit bezpečia.

Kedy nie je olejová masáž vhodná:

  • oleje nenanášame na pokožku postihnutú akútnym ekzémom (červeným a zapáleným),
  • oleje nenanášame na kožu infikovanú kvasinkou (plienková dermatitída, kvasinkové ložiská v záhyboch kože),
  • olejovú masáž vynechajme, ak je dieťa choré a má horúčku,
  • olejovú masáž nerobme, ak nemáme k dispozícii príjemne teplú miestnosť (riziko podchladenia).

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11247199

http://www.manchester.ac.uk/discover/news/olive-and-sunflower-oil-on-baby-skin-weakens-natural-defences

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1317296/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4180007/#bib17

Pridaj komentár