O alergii na slnko

Výskyt slnečných alergií (fotodermatóz) a kožných reakcií na UV – žiarenie sa v posledných rokoch významne zvýšil. Stačí sa na krátko vystaviť intenzívnemu slnečnému svitu, a môžu sa objaviť nepríjemné príznaky, ktoré dokážu pokaziť zaslúženú dovolenku. Alergia na slnko sa objavuje asi u 20 % populácie. Spustiť ju „vie“ aj niektorá zložka kozmetického prípravku, a to hlavne v spojení s už spomínaným UV – žiarením.

 

Kto je alergický

Alergia často prekvapí aj ľudí, ktorí doposiaľ žiadne ťažkosti nemali, a nie sú alergickí ani na niečo „iné“. Hoci najčastejšie bývajú alergiou na slnko postihnuté ženy medzi 20. a 40. rokom, objaviť sa môže v ktoromkoľvek veku, a u každého. Preto by sme mali už pred dovolenkou vedieť, ako v takomto prípade postupovať, a čo môžeme preventívne vykonať.

Reakcie kože na UV – žiarenie sa hodnotia ako normergické (primerané) alebo hyperergické (nadmerné). Do skupiny hyperergických spadajú prejavy fototoxické a fotoalergické. Povedzme si o nich bližšie.

 

Fototoxické reakcie

Fototoxické reakcie sú spôsobené zvýšenou citlivosťou kože voči UV – žiareniu, ktorá je podmienená vonkajšie či vnútorne podanými látkami. V tomto prípade dochádza k priamej vzájomnej interakcii UV – žiarenia a určitých látok, t.j., do procesu nie je zapojený imunitný systém. Na rozdiel od „slnečnej alergie“, ktorá nie je závislá na dávke UV – žiarenia (výražka sa môže objaviť už pri miernom ožiarení), hrá pri fototoxickej reakcii veľkú úlohu intenzita UV – žiarenia a celkové množstvo fototoxickej látky.

Fototoxicky sa najčastejšie prejavujú niektoré látky, ako napr. antibiotiká, nesteroidné antiflogistiká (ketoprofén), prírodné antidepresíva obsahujúce ľubovník, ale tiež rôzne potraviny: citrusové plody, zeler alebo figy (po ich požití by sme mali obmedziť  pobyt na slnku). Z miestne používaných liečiv sú najčastejšími vyvolávateľmi protizápalové gély a krémy, decht, ale tiež rastlinné šťavy a parfumy. Tento jav sa zjednodušene popisuje ako „ľahké spálenie“.

 

Fotoalergické reakcie

Fotoalergické reakcie vznikajú u vnímavých pacientov, a majú alergickú podstatu. Pôsobením UV – žiarenia vzniká z látok vlastných či prijatých alergén, ktorý ďalej vyvoláva alergickú reakciu na koži. Prejavy pretrvávajú dlhšiu dobu, a u niektorých typov sa vyvinú do chronického štádia.

 

Polymorfná svetelná erupcia

Najčastejším fotoalergickým prejavom je tzv. polymorfná svetelná erupcia (PLE), ľudovo označovaná ako slnečný ekzém, či slnečná alergia. Postihuje spravidla ženy medzi 20. a 40. rokom, pri prvom jarnom oslnení, alebo uprostred leta, pri veľmi prudkom slnení (často je to prvý deň dovolenky).

Prejavy vznikajú niekoľko hodín až dní po oslnení. Môžu byť veľmi rôznorodé: od svrbivého začervenania, cez „krupičku“ až k splývajúcim mokvajúcim pľuzgierikom. Typický je tzv. hardening fenomén – s postupujúcim letom sa koža „otužuje“, prejavy sú miernejšie.

 

Acne aestivalis

Slnečné žiarenie môže vyvolať i vznik zapálených pupienkov, ktoré vzhľadom pripomínajú akné. Acne aestivalis (Acne Mallorca) je vyvolané UV – žiarením v kombinácii s určitými zložkami kozmetických výrobkov a opaľovacích prípravkov. Dochádza k podráždeniu a zapáleniu mazovej žľazy. Nezriedka sú „na vine“ zložky ochranných opaľovacích prostriedkov, najčastejšie na dovolenke pri mori. PLE a Acne aestivalis majú podobné príznaky, hlavne svrbenie. Pretože sa objavujú na rovnakých častiach tela, niekedy ich ťažko od seba odlíšiť.

 

Slnečná žihľavka

Vzácnejšia, ale s dramatickejším priebehom, je slnečná žihľavka. Ide o alergickú reakciu vyvolaná UV – žiarením, ktorá je podmienená alergiou I. (skorého) typu. Vzniká už po niekoľkých minútach slnenia: nastupuje výsev svrbiacich žihľavkových pupienkov na koži, ktoré môžu splývať do väčších ložísk až opuchov.

V ťažších prípadoch je výsev sprevádzaný celkovými príznakmi – bolesťami hlavy, nevoľnosťou, poklesom tlaku alebo kolapsovým stavom. V ľahších prípadoch všetko odoznieva do dvoch hodín.

 

Najlepšia rada? Preč zo slnka!

Pri fotoalergickej reakcii je nutné odísť z dosahu slnka. Pokiaľ už máte skúsenosť so slnečnou alergiou, v liečbe sa využívajú antihistaminiká (celkovo), a dobré je aj ich preventívne užívanie – odporúča sa začať asi 3 dni pred začiatkom dovolenky, a užívať ich po celý čas jej trvania. Miestne sa využívajú protisvrbiace zásypy, tekuté púdre (napr. s tanínom), kortidoidy, v ťažkých prípadoch aj celkovo.

Najdôležitejším preventívnym opatrením je však používanie ochranných opaľovacích krémov proti UVA a UVB – žiareniu. Opaľovanie v soláriu nemá význam, pretože to stav alergika väčšinou zhorší. Tiež užívanie prípravkov obsahujúcich beta-karotén nemá žiadny vplyv na alergiu – len pomáha tým, ktorí ňou netrpia.

 

Prevencia a opatrenia pre pobyt na slnku:

– vyhýbajte sa slnku (hlavne medzi  11. a 15. hodinou)

– vyberte si vhodný opaľovací prostriedok. Je dôležité vedieť, aký typ pokožky „vlastníte“.

Na tomto mieste sa nebudeme venovať výberu z hľadiska fototypov (viac tu https://slovenskypacient.sk/clanok/1295/skvrn-zo-slnka-sa-uz-nemusite-zbavit). Platí však, že čím svetlejšia pokožka, tým vyšší faktor.

 

Pokožka s atopickým ekzémom

Najvhodnejšie sú prípravky na báze čistých minerálnych filtrov – bez parfumácie, resp. chemických filtrov, ktoré môžu zhoršiť stav ekzémovej pokožky. Ideálny je faktor 50, ktorý zaistí vysokú ochranu pred slnečným žiarením. Veľmi vhodný je i pre malé deti.

 

Pokožka so sklonom k „slnečnej alergii“

Pre osoby trpiace slnečnou alergiou, ktorá sa prejavuje nepríjemnou kožnou vyrážkou a svrbením, je odporúčaná extrémna slnečná ochrana, tzv. TOTAL SUNBLOCK prípravky s faktorom 50+. Sú vhodné aj pre veľmi svetlú pokožku, ktorá má sklon k spáleniu, pre citlivú pokožku, či ako ochrana v extrémnych podmienkach (more, hory, trópy).

 

Pred a po slnení

Obmedzte užívanie potenciálne alergizujúcich látok na pokožku. Ide najmä o:

– parfumy,

– vody po holení,

– osviežujúce vreckovky,

– nevhodné oblečenie; krep má ochranný faktor 5, bavlna 32 a hodváb 28,

– k väčšiemu prieniku UV – žiarenia dochádza v mokrom odeve.

Výberom vhodného prípravku pokožku po slnení upokojíte, a dodáte jej aj potrebné živiny a hydratáciu. Uprednostnite krémy bez obsahu farbív a parfumácií – najlepšie sú tie z lekárne.

Prameň:  http://prealergikov.sk

1 odpovedí na “O alergii na slnko

  1. Spätné upozornenie: Bezpečné opaľovanie má svoje pravidlá. Poznáte ich? - Swiss natural

Pridaj komentár