Nič nie je stratené

Nemôžete si spomenúť na meno známeho a prisudzujete to veku? Nemusí to tak byť!

Vedci dlho verili, že mozog sa vyvíja iba v mladých, detských hlavičkách – a keď sme už dávno opustili školské lavice, patrí zabúdanie akosi k veci. Neurobiológ prof. Lawrence Katz však prišiel k inému záveru: skúmal tzv. dendrity, teda výbežky nervových buniek (pripomínajú akési rozvetvené konáriky vychádzajúce z neurónov), a zistil, že ak si vhodne stimulujeme myseľ (napríklad mentálnym cvičením), môžeme si počet dendritov zvýšiť. Ak potom niektorý z nich z rôznych príčin prestane správne pracovať, môžu ho nahradiť iné „výbežky“ a prenos informácií sa nepreruší. Inými slovami, ak si nechcete čoskoro potykať s demenciou, mali by ste začať cvičiť nervový aerobik – neurobik! Poznatky profesora Katza zužitkoval aj Manning Rubin, autor knižky Jak trénovat mozek (v origináli Keep Your Brain Alive). Uvádza v nich niekoľko jednoduchých cvičení, ako si stále budovať nové nervové spojenia:

1. Trénujte si hmat

– skúste v taške nahmatať a vybrať doklady alebo kľúče bez toho, aby ste sa do nej pozreli. Trénujte každý deň a postupne pridávajte predmety, ktoré viete hmatom rozoznať.

2. Píšte poslepiačky

– skúšajte písanie na klávesnici bez toho, aby ste sa na ňu pozerali.

3. Nakupujte na trhu

– nákup potravín berieme ako rutinu a predavači, ktorí priebežne prehadzujú tovar v regáloch, nás vedia poriadne rozhodiť. V skutočnosti však tým pomáhajú nielen predaju, ale aj nášmu mozgu – nové skúsenosti podporujú mozgovú činnosť. Ideálne je, ak ovocie alebo zeleninu nakupujeme ovoniavaním a hmatom na trhu, kde je ruch a množstvo nečakaných situácií.

4. V móde buďte extravagantní

– nové alebo netradičné kombinácie oblečenia podporujú kreativitu. Skúšajte aj nové vône!

5. Sprchujte sa potme

– niežeby vaše telo nebolo dosť príťažlivé, no sprchovaním v tme môžete precítiť dotyky a trénovať si hmat a predstavivosť. Niet lepšej príležitosti, ako keď vám šampón stečie do oka!

6. Hádajte mince

– pri platení potrebujete pomoc pokladníčky, pretože mince sú bez okuliarov rozmazané? Naučte sa rozoznávať ich hmatom – nielenže budete mať výdavky pod kontrolou, ale budujete si tak nervovú obranu pred zabúdaním!

7. Používajte druhú ruku

– dominantná ruka je v mnohom šikovnejšia, no ak dáte aj tej ťarbavejšej príležitosť, časom sa vám to vyplatí. Skúšajte rôzne činnosti robiť inou rukou ako zvyčajne (česanie, umývanie zubov, prepínanie televízora).

8. Vyberte si neosvedčené chodníčky

– ak máte zaužívané cesty, ktorými chodíte na nákupy, do práce či na prechádzku so psom, začnite ich meniť. Nové zážitky povzbudzujú neuróny, aby tvorili nové nervové spojenia.

9. Trénujte si nos

– čuch je jedným z najpodceňovanejších zmyslov. Skúste si ho zlepšovať nácvikom – naučte sa napríklad rozoznávať korenia podľa vône.

Pridaj komentár