Nebezpečné rastliny v prírode: Ublíži už dotyk – spália kožu a môžete aj oslepnúť!

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Málokto z nás vie, že aj na Slovensku vo voľnej prírode rastú nebezpečné rastliny. Ak ste si práve spomenuli na popŕhlenie žihľavou, verte tomu, že to je oproti sile týchto rastlín len nenápadným pohladením. Ktoré nebezpečné rastliny sa oplatí poznať a obchádzať už z diaľky?

Keď sa povie nebezpečné rastliny, predstavíme si zvyčajne byliny a kríky – ich listy, kvety či plody, z ktorých sa môžeme otráviť, ak ich zjeme. Je však aj iná „kasta“ nebezpečných rastlín. Sú to voľne rastúce a často invazívne druhy, ktoré nám môžu ublížiť už i len pri dotyku. Poznáte najagresívnejšie z nich?

Boľševník obrovský (Heracleum mantegazzianum)

Boľševník na prvý pohľad pôsobí nevinne, hoci prekvapuje vysokým vzrastom. Má bohato členené listy, ktoré môžu dorastať viac ako 2 metre, a okolíky bielych kvetov s priemernou šírkou neuveriteľných 50 centimetrov. Semená boľševníka sa ľahko šíria vetrom, preto je považovaný za invazívny a ťažko zlikvidovateľný druh.

Na Slovensku sa objavuje na zanedbaných lúkach či pri vodných tokoch. Nemá veľa nepriateľov, rýchlo rastie. Do Európy sa rozšíril zo západného Kaukazu.

Hoci môže byť lákavé dotknúť sa takej obrej rastliny s bohatým kvetenstvom, neskúšajte to. Kontakt ľudskej kože s touto rastlinou vyvolá silné popáleniny s pľuzgiermi a môže zapríčiniť aj oslepnutie. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Čo je na boľševníku také škodlivé?

Boľševník obrovský predstavuje potenciálne veľmi vážne zdravotné riziko pre ľudí, ale aj zvieratá. Miazga v rastline spôsobuje popáleniny a pľuzgiere na koži, pretrvávajúce problémy s fotosenzitivitou pokožky počas niekoľkých rokov, a ak sa dostane do kontaktu s vašimi očami, môže zapríčiniť dočasnú alebo trvalú slepotu.

Zdrojom týchto problémov je furokumarín, ktorý boľševník obsahuje, v kombinácii s UV lúčmi slnka.

Čo sa stane, keď sa dotknete boľševníka?

Pri kontakte sa z narušených stoniek alebo z chĺpkov rastúcich na stonke a listoch uvoľní miazga. Stačí, keď prejdete okolo rastliny a dotknete sa jej rukou – hoci len nechtiac. Furokumaríny „pália“, vyvolávajú silné podráždenie, ktoré vedie k fotosenzitivite. Výsledkom dotyku s touto rastlinou je extrémna bolesť v mieste kontaktu. 24 až 48 hodín po dotyku sa objavia pľuzgiere a neskôr fialové jazvy spôsobené hustou pigmentáciou.

Zvláštne je, že účinky fotosenzitivity neraz pretrvávajú celé roky, jazvy sa hoja celé mesiace a pobyt na slnku je mimoriadne bolestivý. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Prvá pomoc: Miesto dotyku čo najskôr umyte mydlovou vodou, opláchnite a aspoň tri dni chráňte pred slnkom. Pri vážnejších príznakoch okamžite vyhľadajte lekára.

Možno neviete, že na Slovensku je vlastník pozemku povinný odstraňovať z neho invazívne nepôvodné druhy uvedené v národnom zozname alebo v zozname Európskej únie. Boľševník k takýmto druhom rozhodne patrí. Ak ho nájdete rásť na vašom pozemku, je ho potrebné odstrániť, ale nemali by ste ho odstraňovať bez pomoci profesionála.  

Boľševník však nie je jedinou rastlinou, ktorá môže spôsobiť popáleniny, pľuzgiere druhého stupňa a iné kožné problémy. Tu sú ďalšie krásne, ale veľmi nebezpečné výtvory prírody:

„Bodavý“ strom Dendrocnide moroides

Tento strom je známy tiež ako „Gympie Gympie“, v Čechách sa používa názov kopřivák morušovitý, slovenský ekvivalent neexistuje, používame latinský názov rastliny.

Je to 3 až 10 metrov vysoký strom. Na jednej stonke vyrastajú 12 až 23 centimetrov dlhé listy v tvare srdca s jemnými zubami pozdĺž okrajov.

Dendrocnide moroides pochádza z dažďových pralesov severovýchodnej Austrálie a je najtoxickejší zo všetkých austrálskych „bodavých“ druhov stromov. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Čo sa stane, keď sa dotknete Dendrocnide moroides?

Do vašej pokožky priam okamžite preniknú drobné chĺpky – pichliačiky. Pocítite ostrú pálivú bolesť, ako keby ste na mieste dotyku horeli. Problémom je, že bolesť môže ešte niekoľko dní narastať a v miernejšej forme trvá celé roky.

Prvá pomoc: Pomocou pinzety alebo lepiacej pásky odstráňte pichľavé chĺpky. Dávajte pozor, aby ste ich nepolámali alebo aby nezostali vo vnútri pokožky, pretože to predĺži bolestivosť. Toxín pomáha neutralizovať zriedená kyselina chlorovodíková.

Mancinella obyčajná: Povedali by ste o tomto strome, že vás dokáže zabiť? Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Mancinella obyčajná (Hippomane mancinella)

Jednou z najjedovatejších rastlín sveta je „strom smrti“ – Hippomane mancinella. Jeho miazga vyvoláva popáleniny a pri kontakte s očami slepotu. Strom tvorí ovocie, ktoré pripomína jablká, je možné zameniť si ich. Takýto omyl sa však nevyplatí, spôsobuje silné bolestimôže skončiťsmrťou.

Zvláštne je, že strom vylučuje nebezpečnú látku zo všetkých častí, a keď prší, zmieša sa s vodou. Takže ak by ste sa chceli pred dažďom ukryť práve pod týmto stromom, môže to skončiť nedobre.

Hippomane mancinella dorastá do výšky až 12 metrov, má jasne zelené, zaoblené a mierne voskové listy. Najviac „stromov smrti“ sa vyskytuje v severnej časti Južnej Ameriky.

Plody Hippomane mancinella vyzerajú ako malé zelené jablká. Sú síce sladké, ale tiež veľmi toxické. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Čo sa stane, keď sa dotknete mancinelly?

Ktorákoľvek časť rastliny je toxická. Popálite sa aj, keď sa pod strom skryjete pred dažďom. Pri dotyku s akoukoľvek časťou stromu sa objavia popáleniny. Hoci jeho „jablká“ sú sladké, môžete z nich aj zomrieť.

Prvá pomoc: Postihnuté miesto opláchnite veľkým množstvom studenej vody, priložte chladivé obklady a podľa potreby použite krém proti svrbeniu pokožky.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Jedovatý brečtan

Poznáme veľa druhov brečtanov – od popínavých po kríkové či druhy, ktoré sa používajú ako pôdny kryt. Taktiež sú v rôznych farbách. Avšak všetky majú jednu vec spoločnú: sú jedovaté, najnebezpečnejšie sú plody. Našťastie nie tak ako predchádzajúce nebezpečné rastliny, ale predsa.

Čo sa stane, keď sa dotknete brečtanu?

Výsledkom dotyku býva červenkastá vyrážka, ktorá sa môže zmeniť na pľuzgiere. Ak ochutnáte časť rastliny, najmä plody, čakajú vás žalúdočné a črevné problémy, zvýšená teplota.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Prvá pomoc pri dotyku: Postihnuté miesto ihneď umyte studenou tečúcou vodou a mydlom. Svrbenie liečte pomocou kalamínového mlieka, antihistaminík a kortizónu. Opuch, svrbenie a teplo z reakcie znižujú aj ovsené kúpele.

Sumach jedovatý (Toxicodendron pubescens)

Krátky ker alebo popínavý sumach s lesklými laločnatými listami, ktoré trochu pripomínajú dubové listy, je známy tiež ako atlantický jedovatý dub.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Čo sa stane, keď sa dotknete sumachu?

Reakcia ľudského tela na dotyk s touto rastlinou je podobná ako pri brečtane: svrbenie, opuch, začervenanie a pľuzgiere na miestach, kde došlo ku kontaktu.

Prvá pomoc: Miesto opláchnite studenou vodou, ošetrite krémom proti svrbeniu alebo ovseným kúpeľom.

V prípade alergickej reakcie okamžite vyhľadajte prvú pomoc. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Žihľava dvojdomá

Keď už spomíname nebezpečné rastliny vyvolávajúce kožné reakcie, musíme spomenúť aj žihľavu. Pocit popŕhlenia pozná každý z nás a vzniká takmer okamžite po dotyku s rastlinou. Môže pretrvávať až 12 hodín. Na druhej strane vieme, že žihľava je aj liečivou rastlinou, tak do tejto kategórie patrí len okrajovo.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Prvá pomoc: Nedotýkajte sa miesta kontaktu ani ho nešúchajte, kým nezaschne. Chĺpky z rastliny, ktoré svrbenie spôsobujú, sa najľahšie odstraňujú, keď sú suché. Zatláčanie chĺpkov do pokožky všetko len zhorší. Takže vydržte 10 minút a potom miesto umyte mydlom a studenou vodou. Pred umytím môžete skúsiť odstrániť bolestivé chĺpky z kože lepiacou páskou. Úľavu vám tiež poskytnú chladivé obklady a krémy proti svrbeniu.

Zdroje:

https://www.plantsnap.com/blog/plants-that-burn/,

https://www.britannica.com/list/7-plants-you-cant-even-touch

http://www.forestportal.sk

https://www.soilutions.co.uk/guides/the-problems-with-giant-hogweed/

Pridaj komentár