Napadli vašu domácnosť vši?

Prihodiť sa to môže komukoľvek, a nemáte sa za čo hanbiť. Dôležité je, aby ste zabránili ďalšiemu šíreniu, neobviňovali sa, nespanikárili a upokojili dieťa, ktoré nevedomky nepozvaného hosťa prinieslo domov. Veď ono samé si ešte dosť vytrpí.

Odvšivenie treba opakovať

Máloktorá domácnosť má na sklade funkčný odvšivovací prípravok. Ak náhodou aj nejaký máte, môže sa stať, že už nezaberá. Vši sú na staršie prípravky rezistentné, a preto je najlepším riešením zistiť, aký najaktuálnejší výrobok je v lekárňach k dispozícii. Zoznámte sa pri čítaní návodu s možnou nežiaducou reakciou a účinkami, či s tým, za aký čas treba odvšivenie zopakovať. Môže sa totiž stať, že hneď na prvý raz sa nepodarí všetky parazity odstrániť. Obvykle by sa malo odvšivenie opakovať po 7 až 12 dňoch. Rozhodne nie skôr. Urýchľovanie liečebnej kúry by sa vám nemuselo vyplatiť, keďže častejším používaním sa zvyšuje rezistencia vší k určitému prípravku. Druhé odvšivenie určite vykonajte, aby sa zlikvidovali prežívajúce hnidy a z nich vyliahnuté larvy. Pozor! Medzi mŕtvymi hnidami môže zostať aj nejaká živá. Ak by sa vo vlasoch vyliahla, v priebehu niekoľkých dní by ste problém so všami riešili znovu. A za to vám to neskoršie druhé odvšivenie zrejme stojí.

Hníd sa zbavujte nechtami

Vráťme sa k prvému použitiu prípravku, a k tomu, ako mŕtve aj živé parazity dostať z vlasov. Pred mechanickým odstraňovaním nezabudnite vlasy vždy namočiť, pretože po suchých vlasoch dokáže parazit liezť, úspešne kľučkovať a vyhýbať sa hrebeňu. Keď sme už pri hrebeni, oplatí sa mať doma jeden hustý „všiváčik“, ktorý je dôležitý pre prvé, hrubé odstraňovanie hníd. Pred začatím česania sa odporúča premyť vlasy teplou octovou vodou. Množstvo sa nikde nespomína, takže – primerane. Pod vlasy, ktoré idete vyčesávať, položte biely papier. Zachytíte, aj dobre uvidíte, padajúce parazity. Hrebeň však nemusí zachytiť všetky vajíčka vší, preto po prečesávaní je potrebné pozorne prehliadnuť celú hlavu, resp. vlasy a ručne (hoci nechtom) sa zbaviť zostávajúcich hníd. Môže to byť zdĺhavé, no pre úspech celého procesu je to nevyhnutné. Účinnosť liečby môžete overiť dôkladnou kontrolou vlasov, a chvíľu ešte pozorujte, či sa dieťa neškriabe a nie je nepokojné.

Prázdne hnidy sú svetlejšie

Nemyslite si, že je po všetkom. Po siedmich dňoch sa môže, z neobjavenej živej hnidy, vyliahnuť larva, ktorá dozrie v dospelú voš, a tá opäť nakladie vajíčka. Ako však rozpoznať živú hnidu? Predpokladajme, že pud sebazáchovy hnidy ešte nenaučil hre „na mŕtveho chrobáka“ a mŕtve hnidy sú naozaj mŕtve. Oplatí sa však „podozrivú“ hnidu nechtami pritlačiť, a keď „lupne“, zistíte, že bola živá. Inak, ako pomôcku uveďme, že prázdne hnidy sú svetlejšie ako ostatné. Na odrastajúcich vlasoch bývajú prázdne hnidy umiestnené ďalej od korienkov. Živé sa zatiaľ sústreďujú (prilepené na vlasoch) vo výhodnej lokalite, necelý centimeter od pokožky, kde sa menia na vši. Nasleduje ich defi nitívna likvidácia. Aj keď ste sa ich už celkom zbavili, predsa len sa vyplatí ešte asi tri týždne vlasy kontrolovať a prečesávať „všiváčikom“. Aby ste infekciu naozaj zlikvidovali, treba vydezinfi kovať použité hrebene a kefy, prípadne kúpiť nové, keby sa vás vši rozhodli znovu navštíviť.

Poznajme nepriateľa

Pôvodca pedikulózy, voš detská (Pediculus capitis), je cudzopasník živiaci sa krvou hostiteľa. Je schopný parazitovať len na človeku. Žije vo vlasatej časti hlavy, ale napr. aj v obočí, na brade, vo fúzoch. Samček dosahuje veľkosť 2-3 m, samička 2,9-3,5 mm. Voš detskámá ústne ústroje prispôsobené na bodanie a cicanie. Živí sa prúdiacou krvou a za prirodzených podmienok prijíma potravu každé 2-3 hodiny. Samičky kladú denne 3-4 vajíčka (hnidy) ku koreňom vlasov pevným, prakticky nerozpustným tmelom. Z vajíčok sa liahnu larvy (pri teplote 25º C za 13-19 dní, pri teplote 30º C za 7-14 dní). Vývoj vší z vajíčok (od larválnych štádií k dospelému jedincovi) trvá priemerne 20 dní, jeho dĺžka závisí od teploty (pri teplote 28-30º C trvá vývoj 18-22 dní, pri 37º C 14-15 dní). Vajíčka (hnidy) zostávajú na vlasoch i po vyliahnutí vší. Živé hnidy sú žltobiele s rozmermi 0,8×0,3 mm, po vyliahnutí sú priesvitné. Na vrchole hnidy je viečko, ktorým vyliahnutá voš vylezie. Dospelé samičky žijú priemerne 3 týždne. Za život nakladú asi 100-140 vajíčok. POZOR! V zimnom období je výskyt vší vyšší! Pravdepodobne aj preto, že deti nosia prikrývky hlavy, ktoré si pri hrách aj vymieňajú, a tým sa môžu vši prenášať.

Pridaj komentár