Na geneticky upravenú kukuricu v Borovciach sa prídu pozrieť inšpektori z Bruselu

Geneticky modifikované organizmy (GMO) sa pod prísnou kontrolou pestujú neďaleko Piešťan od roku 2006. Na pestovanie plodín z produkcie firmy Monsanto upozornili občianski aktivisti z okolia Piešťan, keď im ministerstvo životného prostredia potvrdilo, že v Borovciach sa nachádza testovacie pole s geneticky modifikovanou kukuricou. Inšpekcia Európskej komisie však nesúvisí s iniciatívou aktivistov – plánovaná je niekoľko mesiacov.

Testovacie pole v Borovciach patrí Centru výskumu rastlinnej výroby Piešťany. Jeho riaditeľ Ján Kraic výhrady voči skúšobnej forme pestovania GMO kukurice odmieta. Na túto tému hovoril už na jar minulého roka počas podujatia Vedecká kaviareň:

„Neboli dokázané žiadne významné rozdiely medzi geneticky modifikovanými potravinami alebo ich zložkami a konvenčnými potravinami. Vitamín B2 je vyrábaný v geneticky modifikovaných organizmoch, 80 % potravín predávaných v USA obsahuje priamo geneticky modifikovaný organizmus, alebo zložku z neho.“ Poukázal aj na fakt, že geneticky modifikované potraviny sú extrémne prísne testované.

V pondelok sa inšpektori z Európskej komisie, ktorej úlohou je kontrolovať tunajšie inštitúcie, dohliadajúce na bezpečnosť testovacieho pestovania, prídu na vlastné oči presvedčiť, ako sú dodržiavané štandardy v Borovciach. Možno predpokladať, že sa na miestnom poli stretnú s aktivistami, ktorí nesúhlasia s tým, aby sa u nás GMO pestovali.

„Pripravuje sa to už niekoľko mesiacov. U nás budú celý pondelok 16. septembra. Od zajtra sa inšpekcie zúčastním aj ja,“ uzavrel Ján Kraic.

O aktivitách Centra výskumu rastlinnej výroby Piešťany sa verejnosť dozvie viac 10. októbra, počas podujatia s názvom Deň poľa. Uskutoční sa v Borovciach.

Zdroj: www.pnky.sk

Pridaj komentár