MZSR: Otravy z metylalkoholu sú už aj na Slovensku

Bratislava 16. septembra (TASR) – Aj na Slovensku sa už zaznamenal prípad otravy metylalkoholom, po rodinnej oslave leží v prešovskej nemocnici na klinike infektológie osem ľudí z Veľkého Krtíša. Na oslave sa nalievala domáca pálená slivovica dovezená z Českej republiky. TASR o tom informovala hovorkyňa ministerstva Zuzana Čižmáriková.
V nemocnici najprv pre bolesti hlavy dnes hospitalizovali štyroch účastníkov zo 17-člennej rodinnej oslavy, ďalších štyroch priviezli neskôr. O prípad na východnom Slovensku sa už zaujíma aj polícia, rozbor dovezeného alkoholu potvrdil prítomnosť metylalkoholu. Ostatní členovia oslavy by mali byť zatiaľ v poriadku.
Aký obsah metanolu bol v danej slivovici, zatiaľ nie je jasné, keďže doterajšie merania poskytli rozdielne výsledky. Ako pre TASR priblížila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Lenka Skalická, výsledky budú známe v pondelok 17. septembra. Úrad odporúča ľuďom, aby sa vzhľadom na kritickú situáciu v Českej republike vyvarovali konzumácii alkoholu dovezeného z ČR. 
Metylalkohol si v Česku vyžiadal zatiaľ 19 ľudských životov a ďalšie desiatky ľudí sú v nemocnici. V Českej republike preto platí od piatkového (14.9.) večera zákaz predaja nápojov s obsahom nad 20 percent alkoholu, napriek tomu však pribúdajú otravy spôsobené metylalkoholom. Polícia už pre otravy obvinila viacerých ľudí.
Prvotné príznaky takejto otravy sú podobné ako pri opitosti, teda dobrá nálada, neskôr bolesti hlavy a vracanie. Postihnutá osoba má zároveň široké zreničky, ktoré nereagujú na svetlo, zároveň sú to typické poruchy zraku ako rozmazané videnie, výpadky zorného poľa, poruchy rozlíšenia farieb až slepota. Neskôr môže nastať bezvedomie až smrť.

Pridaj komentár