Mykóza kože: Aj z tej najkrajšej dovolenky si môžete priniesť nechcený darček

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Mykóza predstavuje estetický aj zdravotný problém. Aj preto ju nestačí riešiť len pravidelnou pedikúrou či mastičkami zakúpenými v lekárni.

Mykóza je patrí k pomerne častým problémom, to však neznamená, že ju môžeme bagatelizovať alebo nechať neliečenú. Postihuje rôzne časti tela, k tým najčastejšie zasiahnutým patria nohy, respektíve chodidlá.

Čo vyvoláva mykózu kože?
Prečo je najviac mykóz po lete?
Aké má mykóza príznaky?
Ako liečiť mykózu kože?
Kedy navštíviť lekára?
Čo sa stane, ak sa mykóza skombinuje s inými stavmi?

„Mykózy kože spôsobujú rôzne druhy vyvolávateľov. Patria k nim dermatofyty, teda huby uchytávajúce sa na povrchu kože, ale ojedinele aj oportúnne vláknité huby. To sú druhy, ktoré sa bežne neusádzajú na povrchu ľudského tela, ale keď majú priaznivé podmienky, človekom nepohrdnú,“ vysvetľuje Martin Spevár, odborný pedikér Centra pedikúry a podológie v Bratislave. Ochorenie patrí medzi prenosné a pomerne ľahko sa šíri.

Po lete je mykóz najviac

Mykózy nôh sa radia medzi zdravotné problémy, s ktorými sa možno stretnúť počas celého roka. Po lete však pacientov pribúda. Pôvodcom mykózy sa totiž pomerne dobre darí tam, kde je vlhko a teplo. Aj preto sa mnoho ľudí nakazí napríklad na kúpaliskách.

„Bosou nohou by sa ľudia mali vyhýbať nielen brodiskám na očistenie nôh pred vstupom do bazéna, no aj samotným chodníkom či trávnikom. Neviete, kto po ňom kráčal predtým, a póry pokožky otvorené rozmočením sú pripravené na vniknutie patogénu,“ vysvetľuje Martin Spevár spôsob, akým sa infekcia často dostáva na kožu. Rizikové sú však spravidla všetky priestory, na ktoré stúpame bosými nohami.

„Ochorenie sa najčastejšie môže prejaviť u človeka po návšteve plavárne či spoločných spŕch – či už ide o fitnescentrá, hotelové sprchy alebo základné školy, kam si aj dospelí chodia po večeroch z času na čas zašportovať. V tomto prípade je, samozrejme, ohrozená aj tá hŕstka študentov, ktorá tieto sprchy využíva po telesnej výchove,“ dodáva podológ.

Mykóza: príznaky

Mykóza má viacero typických príznakov, ktoré si však možno pomýliť aj s inými ochoreniami, či dokonca banálnymi problémami. Aj preto mnoho pacientov ochorenie hneď nerozpozná a môže tak postupovať a šíriť sa ďalej.

Príznaky v medziprstových priestoroch môžu človeka pomýliť. Prejav sa totiž podobá na rozmočenú pokožku, akú máme napríklad po dlhom kúpeli. Tieto prejavy, slangom nazývané aj ako „záparka“, však nie sú len obyčajnou rozmočenou pokožkou. Vyvolávateľ mykotickej infekcie je už premnožený a mykóza sa začína viditeľne prejavovať,“ uvádza Martin Spevár.

V priestoroch medzi prstami na nohách sa mykóza uchytí najčastejšie. Z nich sa šíri ďalej na nechty a ostatné časti chodidla. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Práve v priestoroch medzi prstami na nohách sa mykóza uchytí najčastejšie. „Z nich sa však infekcia šíri ďalej na nechty a ostatné časti chodidla. Po malých bezvýznamných úrazoch, ako je zastrihnutie, zakopnutie, odtrhnutie kúska nechtu, sa patogény spôsobujúce mykózu usádzajú aj v priestore pod nechtom alebo zriedkavo na povrchu nechta, odkiaľ sa šíria ďalej aj na zvyšnú časť nechtovej platničky. Postihnutý môže byť ktorýkoľvek necht, no najčastejšie to býva palec. Ďalšie prejavy môžu byť prítomné aj na spodnej časti chodidla, najmä v oblasti pozdĺžnej klenby, pretože tam je pokožka najtenšia, a tým najnáchylnejšia. Rozsah môže byť aj vo forme „mokasínovitého typu“, keď je noha akoby obutá do začervenania spôsobeného mykózou,“ dodáva podológ.

K príznakom mykózy nôh patria:

  • zmena farby nechtov, ich zhrubnutie,
  • spráchnivenie nechtu, zmena jeho štruktúry a stáčanie,
  • nechty sa zafarbujú do rôznych odtieňov od bielej a žltej až po hnedú a čiernu,
  • spod nechtov možno niekedy vyberať zapáchajúcu hmotu kašovitej konzistencie,
  • spodná časť chodidla začervená, je suchá a olupujúca,
  • môžu byť prítomné malé skalené pľuzgieriky,
  • päty hrubnú a praskajú,
  • pokožka na postihnutých miestach svrbí a páli.

Zdravie verzus estetika

Hoci mykóza nie je doslova do očí bijúci problém, niektorí ľudia ju vnímajú najmä z estetického hľadiska. Samozrejme, farbami hrajúce nechty vykúkajúce zo sandálov nie sú práve najkrajšie. Navyše ten, kto má skúsenosti s mykózou, to zrejme hneď rozpozná. Inak zafarbené nechty sú tak na verejnosti známym pútačom pohľadov.

„Aj preto ľudia častejšie zvyknú riešiť mykózu nechtov z estetického, nie zo zdravotného dôvodu. Prekrytie problematického nechtu lakom či nechtovou protézou však nie je riešením. Keď problém nevidím ja ani okolie, neznamená, že neexistuje. Prekrytím nechtov môžu prejavy dokonca ešte zosilniť a patogénom sa bude dariť viac,“ upozorňuje Martin Spevár. Mykóza tak postupuje a problém sa stupňuje. Aj preto ľudia následne často začnú siahať po voľnopredajných liekoch, prípadne po zaručených babských receptoch.

„Sporadickým natieraním postihnutého miesta doslova kadečím si premnožená huba pomaly buduje rezistenciu a zosilnie. Človek je svojím neúspechom demotivovaný a riešenie sa natiahne aj na desaťročie či dve. Nasleduje konečne návšteva odborníka, no úspech je už veľmi vleklý a človek sa po takej dlhej dobe zžije so svojimi baktériami a len ťažko ho opúšťajú. Týmito rôznymi pokusmi zbytočne trpí aj jeho peňaženka,“ dodáva odborník.

Neváhajte a mykózu riešte čo najskôr

Mykóza sa teda môže stať pomerne zdĺhavým ochorením, ktoré človeku znepríjemňuje život celé roky. Aj preto je najlepšie podchytiť ju včas. V takom prípade si človek vie ešte pomôcť aj sám. „V počiatočných štádiách si pacient pomôže aj sám, ale vždy je dobré poradiť sa s odborníkom. Ľudia zvyknú svoje vlastné problémy zmierňovať  a presviedčať sami seba, že to vlastne nie je až také zlé. To isté im neraz povedia aj známi.

Preto je rozhovor s odborníkom vždy namieste, lebo ten najlepšie zhodnotí, či je ochorenie v začiatku alebo už rozsiahle. Poradí aj s tým, či je problém riešiteľný iba lokálne pomocou mastí, krémov, lakov, tekutín, alebo sú potrebné celkové antimykotiká, teda tabletky podobné antibiotikám,“ vysvetľuje odborný pedikér.

Pre mykózu sú typické zhrubnuté, sfarbené nechty, neraz sú aj deformované. Nič, čo by malo vytŕčať so sandálov. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Samoliečba mykózy nesie riziká

Áno, aj pri mykóze existuje celý rad prípravkov, ktoré možno zakúpiť v lekárni aj bez predpisu od lekára. Tento spôsob má však viaceré riziká.

„Takáto samoliečba býva často neúčinná, pretože pacient nepozná všetky podmienky aplikácie daného výrobku, pre ktorý sa sám rozhodne, prípadne ho aplikuje striedmo,“ konštatuje odborník. Navyše. keďže mykóza môže mať rôzny pôvod, liečba by mala byť šitá na mieru.

„Tu sa často stretáme s problémom, že rôzne antimykotické prípravky obsahujú iné látky, pričom nie každý druh obsahu zaberá na každý druh mykózy. Z výsledkov z laboratória je zreteľné, že mykózy sú na antimykotiká citlivé, rezistentné alebo citlivé pri zvýšenej hladine. No citlivosť patogénu ešte neznamená úspech, pretože aj tá je ešte ďalej variabilná. Človek bez dostatočných informácií ďalej ani nevie, že niektoré prípravky sú vhodné na pokožku, no nie na nechty,“ dodáva Martin Spevár.

Ľudia pri liečbe často skúšajú aj domáce recepty. Ich účinok je však otázny, a to platí aj pri mykóze. „Napríklad octové kúpele, o ktorých sa v súvislosti s mykózou často hovorí, sú vhodné iba ako prevencia pred jej vznikom. Ocot upravuje pH na povrchu pokožky, aby nebolo vhodné na šírenie patogénov. Problém sa však octom, sódou bikarbónou, čajovníkovým olejom ani savom nevyrieši.“

Mykóza je ochorenie, preto potrebuje odborníka

Aj mykózu teda treba radiť medzi ochorenia, s ktorým najlepšie pomôže naslovovzatý odborník. Preto netreba s návštevou otáľať.

„Ideálne je zájsť za ním čo najskôr, ako sa problém prejaví. Liečiť by mal v prvom rade kožný lekár, ale poradiť vie aj podológ, teda odborný pedikér s vyšším vzdelaním. Treba však uznať, že nie každý pedikér má relevantné informácie či skúsenosti,“ uvádza podológ Martin Spevár.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Liečba mykózy môže byť celková alebo lokálna, v závislosti od jej rozšírenia. Vždy sú však nutné aj hygienické opatrenia. „Namieste je určite dezinfekcia obuvi, ponožiek a pančúch na dennej báze. Taktiež pravidelné čistenie vane a koberčekov v kúpeľni. Po úspešnej liečbe by bolo najlepšie zahodiť, ale ekonomickejšie je vydezinfikovať všetky topánky, ktoré človek nosil, kým mykózu mal, pretože je tam prítomné riziko opakovanej infekcie,“ dodáva odborný pedikér.

Pozor pri iných ochoreniach

Mykóza môže postihnúť každého z nás, ľudia s inými kožnými ochoreniami sú však na ňu zvlášť náchylní. Navyše v niektorých prípadoch si možno pomýliť mykotické ochorenie napríklad s ekzémom.

„Ekzém je neustále otvorenou integritou kože, takže vznik ďalšieho ochorenia je o to jednoduchší. Mykóza je s ekzémom vizuálne podobná,“ upozorňuje podológ. Ľudia s inými vážnymi ochoreniami, napríklad cukrovkou, by mali riešiť mykózu výlučne s lekárom.

Liečenie mykóz je u nich veľmi zložité a vyžaduje si dodržiavanie mnohých dekontaminačných opatrení a aj lekárom predpísaných liečebných opatrení omnoho precíznejšie ako u zdravého človeka. Liečbu mykotických infekcií má v každom prípade v kompetencii lekár – dermatológ. Pedikér alebo podológ má pacienta edukovať a vytvoriť podmienky na koži, aby bol liečebný proces úspešný,“ uvádza podológ Martin Spevár z Centra pedikúry a podológie v Bratislave.

Redakčná úprava: Bc. Sabína Zavarská

Tento článok vyšiel v  Moja liečba 3/2020. Ak máte záujem o časopis, môžete si ho objednať na stránke www.medmedia.sk kliknutím na obrázok.

Pridaj komentár