Mimomaternicové tehotenstvo: Keď sa oplodnené vajíčko usídli „inde“

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Vývin nového človeka je nesmierne náročný a zložitý proces.

Existuje tak mnoho možností, ako sa tento proces môže „pokaziť.“

Jednou z nich je mimomaternicové tehotenstvo, označované tiež ako extrauterinné alebo ektopické.

Kedy dochádza k mimomaternicovému tehotenstvu?

Za normálnych okolností sa vajíčko uvoľní z vaječníka a vo vajíčkovode splynie so spermiou. Následne sa – už oplodnené – presunie do maternice, kde sa uchytí a začne rásť. Tento prechod obyčajne trvá 34 dni.

Ak to vajíčko dovtedy „nestihne“, začne sa uhniezďovať a rásť mimo maternice. V 99 % prípadoch sa tak udeje vo vajíčkovode, veľmi zriedkavo v blízkosti vaječníkov, krčka maternice, či v brušnej dutine.

Aké sú možné príčiny mimomaternicového tehotenstva?

Štatisticky tvoria tieto prípady 1 – 2 % všetkých tehotenstiev. S určitosťou sa nedá predpovedať, kedy bude tehotenstvo mimomaternicové. Existujú ale prípady, keď je pravdepodobnosť vyššia.

Keďže hlavným problémom je skutočnosť, že vajíčko sa nemôže z vajíčkovodu dostať do maternice, najväčším rizikovým faktorom je úplná alebo čiastočná nepriechodnosť vajíčkovodov.

Táto nepriechodnosť môže byť dôsledkom prekonaných (častých) infekcií, pohlavných chorôb (chlamýdie, kvapavka), cýst alebo chirurgických zákrokov. Vajíčkovody sa po nich môžu zúžiť, alebo sa na nich môžu vytvoriť zrasty.

Osobitným prípadom je porucha, keď sa sliznica maternice objavuje mimo maternicu, tzv. endometrióza. Určité riziko predstavujú aj umelé alebo spontánne potraty.

Spolu s niektorými antikoncepčnými metódami, ako vnútromaternicové telieskapesary, zvyšujú riziko vzniku infekciízrastov.

Mimomaternicové tehotenstvo pesar

Príčinou môžu byť aj rôzne funkčné poruchy vajíčkovodov, ako obmedzená pohyblivosť, svalová nedostatočnosť, či nedostatočné množstvo cílií (drobných teliesok, ktorými sú vajíčkovody vystlané), ktoré vajíčku pomáhajú, aby sa dostalo k maternici.

Za mimomaternicovým tehotenstvom môže byť aj vrodené zúženie vajíčkovodu, prípadne jeho odchýlenie od maternice.

Veľmi zriedkavo môže byť mimomaternicové tehotenstvo výsledkom umelého oplodnenia. Pri ňom sa síce oplodnené vajíčko vkladá priamo do maternice, ale jeho prechod mimo ňu, nemožno úplne vylúčiť.

Ak ste raz už mimomaternicové tehotenstvo prekonali, riziko, že sa u vás objaví znovu, stúpa.

Ako sa prejavuje mimomaternicové tehotenstvo?

Spočiatku je veľmi ťažké zistiť, že plod sa vyvíja mimo maternice. Mimomaternicové tehotenstvo sprevádzajú rovnaké prejavy, ako klasické tehotenstvo, t.j. vynechanie menštruácie, ranné nevoľnosti, napätie v prsníkoch, zvýšená únava. A – tehotenský test je pozitívny.

Časom sa však môžu objaviť typické príznaky:

  • bodavé bolesti na jednej strane brucha (najtypickejšie),
  • vaginálne krvácanie (rôznej intenzity),
  • nevoľnosť a zvracanie, sprevádzané bolesťou,
  • bolesti a kŕče v podbrušku,
  • závraty a celková slabosť,
  • napnuté brucho, ktoré je mimoriadne citlivé na bolesť,
  • bolesti vystreľujúce do hornej časti brucha, chrbta či ramena,
  • záchvaty bezvedomia.

Vo vážnych prípadoch, ak sa mimomaternicové tehotenstvo včas neodhalí, hrozí prasknutie vajíčkovodu. To je sprevádzané náhlou, silnou, stupňujúcou sa bolesťou v podbruší, a krvácaním do brušnej dutiny, ktoré vážne ohrozuje život ženy.

Ako odhaliť mimomaternicové tehotenstvo

Aby sme predišli prasknutiu vajíčkovodu (a následným komplikáciám), mimomaternicové tehotenstvo musíme včas odhaliť. Preto by ste pri podozrení, že ste tehotná, prípadne po pozitívnom domácom tehotenskom teste, mali navštíviť gynekológa, ktorý dokáže mimomaternicové tehotenstvo vylúčiť, alebo potvrdiť.

Mimomaternicové tehotenstvo hCG

Gynekológ urobí tehotenský test zo vzorky krvi, v ktorej sleduje hladinu hCG. Ide o ľudský choriový gonadotropín – hormón, ktorý je produkovaný vyvíjajúcim sa embryom.

Ako embryo rastie, hladiny hCG sa zvyšujú, potom sa postupne stabilizujú. Klesajúca hladina hCG, najmä v prvom trimestri tehotenstva, môže svedčiť o hroziacom potrate, prípadne odumretí plodu.

Nasleduje vaginálny ultrazvuk, ktorým sa zisťuje, či je embryo v maternici, alebo nie. Ak hladina hCG dosiahne 1500 mIU/ml – čo znamená, že ste tehotná, no vaginálny ultrazvuk neobjaví embryo –, je mimomaternicové tehotenstvo veľmi pravdepodobné.

Tiež sa vykonáva vyšetrenie pohmatom, aby lekár posúdil citlivosť brucha na bolesť, prípadne nahmatal hrčku v oblasti vajíčkovodu, ktorá by svedčila o mimomaternicovom tehotenstve.

Väčšinou tieto tri metódy na potvrdenie mimomaternicového tehotenstva stačia. Ak ho však nepotvrdia, no podozrenie pretrváva, je potrebná endoskopia brucha (laparoskopia), ktorá sa vykonáva v celkovej anestéze.

Maličkým rezom (asi 1 cm), tesne pod pupkom, sa zavedie do brušnej dutiny tenká trubička s optikou (napojenou na kameru a monitor). Lekár tak vidí stav vnútorných orgánov a dokáže nesprávne uhniezdené vajíčko nájsť.

Aké sú možnosti liečby mimomaternicového tehotenstva

Žiaľ, v súčasnosti neexistuje žiadny spôsob, ako by sa uhniezdené vajíčko dalo „presunúť“ do maternice. Jediná možnosť, ako tento stav riešiť, je prerušenie tehotenstva.

Dôležité je, aby sa tak stalo skôr, ako dôjde k prasknutiu vajíčkovodu a život ohrozujúcemu krvácaniu do brušnej dutiny.

Spontánny potrat

Nie je zriedkavé, že sa mimomaternicové tehotenstvo skončí „samo od seba“ – prirodzeným potratom. Častokrát k tomu dôjde ešte skôr, ako sa zistí, že embryo sa vyvíja mimo maternice. Vajíčko sa totiž vyvíja na mieste, kde nemá vhodné podmienky pre rast, a ani dostatočný prísun živín.

Ako sme povedali vyššie, pre blížiaci sa spontánny potrat je typické, že hladiny hCG v krvi postupne klesajú. Asi u 25 % mimomaternicových tehotenstiev sa takéto klesajúce hladiny vyskytujú, a je pravdepodobné, že žena potratí bez chirurgického zásahu. Je tu teda možnosť, ženu len sledovať, pravidelne kontrolovať hladinu hCG v krvi a čakať, až dôjde k potratu.

Tento postup sa však všeobecne považuje za rizikový, a pokiaľ trpíte akýmikoľvek príznakmi mimomaternicového tehotenstva (obzvlášť bolesťami v podbruší), je absolútne vylúčený!

mimomaternicové tehotenstvo Metotrexát

Metotrexát

Ide o liek, ktorý brzdí tvorbu novej DNA a delenie buniek, čím zastavuje rast embrya. Podáva sa vo forme injekcie (do svalu). Na prerušenie mimomaternicového tehotenstva obyčajne stačí 1 dávka.

Metotrexát sa používa v prípade, že embryo nemá viac ako 4 cmnemá aktívne srdce. Po jeho podaní, by do 14 dní (počas ktorých sa kontroluje hladina hCG v krvi) mal nastať potrat.

Výhodou je, že sa vyhnete chirurgickému zásahu, a tak aj komplikáciám, ktoré by v budúcnosti mohli brániť ďalšiemu otehotneniu a donoseniu plodu.

Keďže potrat nenastáva okamžite, použitie metotrexátu nie je vhodné, pokiaľ už trpíte bolesťami, krvácaním, alebo je prítomné podozrenie na prasknutie vajíčkovodu. Rovnako vám ho nepodajú v týchto prípadoch:

  • dojčenie,
  • imunitná nedostatočnosť,
  • alkoholizmus,
  • poškodenie pečene alebo obličiek,
  • anémia (nízky počet červených krviniek),
  • nízky počet bielych krviniek,
  • nízky počet krvných doštičiek,
  • žalúdočné vredy,
  • ochorenia pľúc.

Po podaní metotrexátu, sa v priebehu niekoľkých dní môže objaviť bolesť v podbrušíslabé krvácanie, alebo špinenie. Toto krvácanie, resp. túto bolesť, je dôležité odlíšiť od bolesti, ktorá sprevádza prasknutie vajíčkovodu.

Preto by ste mali byť počas liečby metotrexátom pod dohľadom lekára!

Najčastejšie vedľajšie účinky metotrexátu:

  • nevoľnosť,
  • závraty,
  • zvracanie,
  • hnačka.

Počas liečby metotrexátom, by ste nemali piť alkohol a užívať lieky proti bolesti, ktoré patria do skupiny nesteroidných protizápalových liečiv – ibuprofén, acylpyrín, pretože môžu zvýšiť nežiaduce účinky metotrexátu!

Paracetamol alebo metamizol užiť môžete.

Špeciálne upozornenie – kyselina listová!

V tehotenstve sa odporúča zvýšený príjem kyseliny listovej. Pri liečbe metotrexátom, ju však užívať nesmiete – znižuje jeho účinok!

Preto pri potvrdení mimomaternicového tehotenstva okamžite vysaďte všetky prípravky s obsahom kyseliny listovej!

mimomaternicové tehotenstvo prerušenie

Chirurgický zákrok

Ak trpíte bolesťami, krvácaním, prípadne už vajíčkovod praskol, operácii sa nevyhnete. Obyčajne sa zákrok robí laparoskopicky – vajíčkovod sa otvorí a embryo sa vyberie. Uprednostňuje sa spinálna anestéza (znecitlivenie dolnej časti trupu a končatín), pred celkovou. V nemocnici stačí ostať 1 – 2 dni.

Táto metóda sa preferuje kvôli menšiemu riziku vzniku jaziev, kratšiemu hojeniu a menšej bolestivosti, ale najmä preto, že vajíčkovod ostáva na mieste, a žena tak môže znovu otehotnieťdonosiť zdravé dieťa.

V akútnych prípadoch, t. j. pri prasknutí vajíčkovodu a silnom krvácaní, sa však môže stať, že na laparoskopiu nie je čas, a je potrebné otvoriť brušnú dutinu (klasicky). Väčšinou sa aj v tomto prípade lekári snažia vajíčkovod uchovať.

Ak je však prasknutím veľmi poškodený, prípadne sa v ňom mimomaternicové tehotenstvo vyskytlo viackrát, je pravdepodobné, že ho pri operácii odstránia. Odstránenie vajíčkovoda volia aj v prípade, že žena už neplánuje otehotnieť.

Keďže ide o rozsiahlejší zákrok (než laparoskopia), vyžaduje aj viac stehov. Dĺžka pobytu v nemocnici je obvykle 7 – 10 dní.

Ak vám vajíčkovod museli odstrániť, a ešte plánujete deti, majte na pamäti, že otehotnieť a donosiť dieťa môžete aj s jedným funkčným vajíčkovodom!

Po prekonaní mimomaternicového tehotenstva

Mali by ste si uvedomiť, že tehotenstvo, alebo – naopak – jeho umelé ukončenie, spôsobilo vo vašom tele určité hormonálne výkyvy, s ktorými sa musí vysporiadať.  Doprajte si preto po zákroku dostatok času na regeneráciu.

Ak chcete znovu otehotnieť, poraďte sa s lekárom, ako dlho vám odporúča počkať. Väčšinou sa tento čas pohybuje medzi 3 – 6 mesiacmi. Pri použití metotrexátu, je to najmenej 6 mesiacov.

A najdôležitejšie zo všetkého – myslite na to, že po strate plánovaného dieťaťa, sa potrebuje zahojiť aj vaša duša, nielen telo. Mimomaternicovému tehotenstvu ste nemohli zabrániť, preto sa určite neobviňujte. Nezlyhali ste.

mimomaternicové tehotenstvo potrat

Pociťovať bolesť, hnev alebo smútok, je úplne prirodzené. Tieto pocity nepotláčajte, ale vedome prežite.

Hľadajte oporu u partnera, alebo u iných žien, ktoré majú rovnakú skúsenosť, prípadne vyhľadanie psychológa, ktorý vám pomôže túto situáciu zvládnuť.

Autorka vyštudovala FaF UK v Bratislave

Pridaj komentár