Prevencia je cesta, ako predchádzať ochoreniam, a udržať si dobré zdravie. Dotýka sa každého z nás – od útleho veku, po starobu. Vedeli ste, že až 70 % nášho zdravia máme vo svojich rukách?!
O zdraví a prevencii sa rozprávam s uznávaným internistom a gastroenterológom, MUDr. Milošom Bubánom, primárom odborných ambulancií bratislavskej Železničnej NaP, ktorý viac ako 30 rokov moderuje televízne relácie s tematikou zdravia.
Rodinná anamnéza… Vieme cez príbuzných, na čo si dať pozor?
Samozrejme vieme, že niektoré ochorenia majú zvýšený rodinný výskyt, a sú podporené aj geneticky. Pravidelné preventívne kontroly majú preto zmysel, a to vo zvýšenej miere, práve v týchto rodinách (u pokrvných príbuzných), lebo je tam vyššie riziko výskytu. Len tak, pre ilustráciu, spomeniem rakovinu prsníka u žien, nádory hrubého čreva, cukrovku. Ale počet takýchto ochorení je oveľa vyšší.
Zdravá strava. Ktoré potraviny nás zanášajú, a ktoré posilňujú?
Apelujeme na ľudí, aby sa zdravo stravovali. Ale to nestačí. Treba sa pohybovať, bojovať proti obezite, nefajčiť, nepiť alkohol a podobne. O zdravých a nezdravých potravinách sa denne píšu stovky článkov – niekedy je pacient z toho aj popletený, a to znamená, že veľký príval informácií tiež nemusí byť iba prínosom.
Dôležité je, aby sme sa v týchto informáciách dobre zorientovali. Samozrejme, odporúčané rady, ako 5x denne ovocie a zelenina s bohatým prísunom minerálov a vitamínov pre organizmus, stále platia. Ale nesmieme zabúdať ani na pitný režim, a vyhýbať sa nadmernému príjmu cukrov a tukov.
V tele máme približne 65 – 75 % vody… Ako ju dopĺňať?
Nemali by sme čakať na pocit smädu, lebo to je už neskoro – to je skôr signál, že už sme dehydratovaní. Denný a priebežný príjem tekutín je nevyhnutný, lebo vo vode sa odohrávajú aj všetky potrebné procesy v našom organizme. Je taktiež nutné, aby sa príjem tekutín prispôsobil teplote a vlhkosti okolitého prostredia, fyzickej aktivite, či veku. Vekom pocit smädu vyhasína, a najmä u seniorov, ale aj u malých detí, môže byť dehydratácia nepríjemnou zdravotnou komplikáciou.
Živočíšne uhlie… Odkiaľ pochádza, a kedy sa smie užívať?
Aktívne uhlie alebo adsorpčné uhlie je spoločné meno pre skupinu umelo vytvorených, pórovitých uhlíkov s hubovitou štruktúrou. Vyznačujú sa veľkým aktívnym povrchom, s vysokou schopnosťou adsorbovať široké spektrum mikro- a makromolekulárnych látok. Aktívne uhlie sa vyrába z rašeliny, dreva, hnedého uhlia, čierneho uhlia a orechovej (kokosovej) škrupiny. Tieto materiály musia najskôr zuhoľnatieť. Pri tom vznikajú len veľmi malé póry. Využitie pozná zrejme každý z nás – pri žalúdočno-črevných ťažkostiach.
Bolesti vnútorných orgánov. Prečo sa to deje, a kam s nimi ísť?
Rôzne chorobné procesy, ktoré pôsobia na vnútorné orgány tela, vyvolávajú bolesti, ktoré sú potom pomôckou pre lekára na stanovenie diagnózy. Je dôležité, vypočuť podrobne pacienta, pýtať sa ho na charakter bolesti, jej trvanie, vznik, či vystreľovanie do iných častí tela a pod. Bolesti brucha ale môžu byť nielen príznakom závažných ochorení, ale aj, napríklad, bežného stavu „zastavených vetrov“. Ak si pacient nevie rady so svojími ťažkosťami, vždy má vyhľadať svojho lekára – ten rozhodne, za akým odborníkom ísť. Ale pri náhlych a silných bolestiach sú k dispozícii pohotovostné služby.
Vyšetrenia hrubého čreva… Sú dnes alternatívy kolonoskopie?
Áno, sú aj alternatívy tohto vyšetrenia, ale musím prízvukovať, že kolonoskopia je nenahraditeľná, a zo všetkých spôsobov vyšetrenia hrubého čreva najcennejšia. Prináša nielen informáciu o aktuálnom stave sliznice hrubého čreva, ale umožňuje odobrať materiál na presné histologické stanovenie diagnózy. A môže byť aj liečebná, terapeutická, keď sa odstraňujú rôzne chorobné procesy, napríklad polypy hrubého čreva.
Mnohí z tejto vyšetrovacej metódy robia strašiaka, ale v rukách skúsených gastroenterológov a sestričiek to môže byť vyšetrenie, ktoré nevyvolá nepríjemné emócie.
Baktérie, vírusy, parazity. Viete všetky diagnostikovať, vyliečiť?
Nikto nevie všetko diagnostikovať, ani všetko liečiť. Všetko vie iba Boh. A myslím si, že všetci by mali mať v sebe pokoru, aby na to mysleli. Pri dnešných dostupných možnostiach medicíny sa treba snažiť o maximum, ale nikdy sa nepreceňovať, ani nepodceňovať.
Spálenie nášho tela v letnom období… Sú na to lieky z prírody?
Ľudia niekedy zabúdajú, že koža má „sčítacie“ možnosti. Náš najväčší telesný orgán si dobre pamätá každé svoje spálenie. Každé spálenie zvyšuje riziko rakoviny, a preto si treba kožu chrániť. Na trhu je dostupné veľké množstvo kvalitných prípravkov. Ale ja si z detstva spomínam, že mamička mi na spálenú kožu od slnka dávala smotanu. Mala nielen chladivý účinok, ale vďaka mastným zložkám koži aj pomohla.
Novinky pre pacientov. Zaviedli ste niečo nové v nemocnici?
V každej nemocnici a poliklinike, nielen našej, sa snažíme zavádzať nové možnosti liečby, nové prístroje a postupy. U nás má už viac rokov úspech ozonoterapia, pri ochoreniach chrbtice. Veľa pacientov nás vyhľadáva.
Témy o zdraví pred kamerami. Sú pacienti dobre informovaní?
Aj napriek tomu, že sa zdravotné povedomie pacientov za posledné roky podstatne zvýšilo, stále nie je dostatočné. Ešte stále si zdravie dostatočne neceníme, a zabúdame nielen na preventívne prehliadky, ale aj na zdravý životný štýl. Musíme si uvedomiť, že stále platí: „Zdravie nie je všetko, ale bez zdravia je aj to všetko ničím.“
Online slovník pre lekárov a pacientov… Vítate ho, je súčasný?
Veľmi vítam všetko, čo pomôže lekárovi aj pacientovi, aby zorientovali v medicínskej problematike. Verím, že prínos online slovníka bude nesporný. Tvorcom som držal celý čas palce, lebo to bola naozaj mravenčia, namáhavá práca.
Fotografie: on-line archív MUDr. Miloša Bubána, autori: Desana Dudášová a Peter Žákovič