Zmeny počasia, striedavé otepľovanie a ochladzovanie. Zmeny vonkajšej teploty na nás prirodzene vplývajú – zvyšuje sa výskyt ochorení dýchacích ciest.
Typickým prejavom infekcie dýchacích ciest je kašeľ. V začiatkoch ochorenia je suchý, dráždivý, no postupne sa stáva produktívnym – vykašliavame choroboplodné zárodky a nečistoty.
Ak kašeľ pretrváva, alebo je silný, spôsobuje poškodzovanie sliznice dýchacích ciest, ktorá je potom náchylnejšia na ďalší zápal.
Pri odstraňovaní nežiaducich prejavov choroby, človek od nepamäti siaha po produktoch z prírody. Jedným z odvetví medicíny, ktoré využíva účinné látky z liečivých rastlín, je fytoterapia.
Čo sa deje pri kašli
PharmDr. Andrea Gažová, PhD., z Ústavu farmakológie a klinickej farmakológie na Lekárskej fakulte UK pripomína, že medzi liečivé látky patrí aj menej známy, no svojimi účinkami preukázateľne silný, lišajník islandský – Cetraria islandica. Komisia pri EMA (European Medicine Agency) v Londýne, ktorá sa zaoberá rastlinnými liečivými produktmi, uvádza lišajník islandský vo svojej aktuálnej publikácii – ako rastlinu na liečbe kašľa, vhodnú aj pre detského pacienta.
MUDr. Branko Takáč, lekár z pneumologickej ambulancie II. Detskej kliniky Slovenskej zdravotníckej univerzity v Banskej Bystrici, vysvetľuje, ako prebieha zápal dýchacích ciest:
„Kašeľ je sprievodným príznakom ochorenia dýchacích ciest. Ak sa do dýchacích ciest dostanú choroboplodné zárodky, cílie (riasinky), ktoré pokrývajú sliznicu dýchacích ciest, majú za úlohu dostať (svojimi kmitavými pohybmi) tieto nečistoty von z tela. Pri kašli vzniká vysoký pretlak, a silným výdychovým prúdom vzduchu sa hlien a cudzie elementy dostanú mimo organizmus. Pri extrémnom a dlhotrvajúcom kašli zároveň dochádza k odtrhávaniu ochrannej vrstvy sliznice a k zraneniam dýchacích ciest. Rovnako, ak je v dýchacích cestách množstvo hlienu, riasinky ho nevládzu odvádzať dostatočne rýchlo. Hlien ich pozliepa a obmedzí ich transportnú schopnosť. Choroboplodné zárodky sa tak usádzajú na sliznici – a môžu spôsobovať ďalší zápal. Preto, ak je sliznica horných dýchacích ciest namáhaná kašľom, je dôležité ju chrániť,“ upozorňuje pneumológ.
Liečivý lišajník islandský
Lišajník islandský (Cetraria islandica), známy tiež ako pľuzgierka islandská, je rastlina s bohato rozkonárenou stielkou, sivozelenej až hnedozelenej farby. Dosahuje výšku 5 až 10 cm. Možno ju nájsť v horských oblastiach, najmä vo vresoviskách. Ako podrast rastie aj v borovicových lesoch, alebo v porastoch brusnice. Na piesočnatých pôdach rastie v trávnych zárastoch.
Na liečivé účely sa lišajník islandský používa už od 17. storočia. Severské národy ho v ľudovom liečiteľstve používali napríklad pri liečbe zle hojacich sa rán. Pastilky z lišajníka islandského sa v Nemecku klinicky používajú už takmer 150 rokov.
„Pozitívne účinky na zdravie majú najmä slizovité látky a lišajníkové kyseliny, obsiahnuté v rastlinke. Pri liečbe kašľa sú významné lišajníkové polysacharidy – lichenín a isolichenín. V lišajníku sa tiež nachádzajú vitamín A, B a jód. Okrem toho, že lišajníkové kyseliny podporujú vylučovanie žalúdočných štiav a zvyšujú účinnosť tráviacich enzýmov, dobre pôsobia proti dráždivému až dávivému kašľu. O kyselinách z lišajníka islandského tak môžeme zjednodušene hovoriť ako o prírodnom antitusiku (liek, ktorý tlmí kašeľ). A kombinácia účinných látok v lišajníku zabezpečuje aj celkové posilnenie organizmu,“ popisuje farmakologička Gažová.
Extrakt z lišajníka
V závislosti od typu kašľa, odborníci pri jeho liečbe volia jednu z dvoch doposiaľ možných ciest. Pri dráždivom kašli, ktorý je spojený napríklad s vdýchnutím chemických výparov, dymu alebo prachu, odporúčajú antitusiká. Tie ovplyvňujú centrá kašľa v mozgu, a tým kašeľ zastavujú.
Pri infekciách dýchacích ciest je dobré, aby sa z dráždivého suchého kašľa čo najskôr stal kašeľ produktívny, pretože suchý kašeľ nevedie k vyliečeniu pacienta. K produkcii hlienu a vykašliavaniu napomáhajú expektoranciá. Vykašlaním choroboplodných zárodkov infekt (zápalové ložisko v orgáne) i kašeľ ustávajú.
„Za nový, tretí spôsob tíšenia kašľa, môžeme považovať prípravky na fyzikálnej báze. Extrakt z lišajníka islandského obsahuje slizovité látky, vytvára na dýchacích cestách ochranný film, zvlhčuje sliznicu, chráni ju a pomáha tíšiť podráždenie. Štúdie s použitím extraktu z lišajníka islandského pri liečbe podráždenej sliznice horných dýchacích ciest a pri liečbe dráždivého kašľa, opakovane potvrdili jeho pozitívny účinok. Účinná látka predstavovala v štúdiách 80 miligramov extraktu podávaného 4 až 6 krát denne, po dobu 7 až 14 dní,“ uzatvára pneumológ Takáč.
Redakčne upravené: Ján Mútala