Košice 27. júla (TASR) – Sumou 16.000 eur na nákup automobilu, ktorý bude slúžiť na individuálnu prepravu detských onkologických pacientov z Oddelenia detskej onkológie a hematológie Detskej fakultnej nemocnice (DFN) Košice prispela z prostriedkov zbierky Dňa narcisov Liga proti rakovine (LPR) . Ide o prvý projekt bezplatnej individuálnej prepravy onkologicky chorých detí v rámci Košického a Prešovského kraja.
Liga proti rakovine a Svetielko pomoci spolu týmto štartujú projekt Svetielko pomoci na kolesách. Projekt je možné realizovať i vďaka výnosu 15. ročníka Dňa narcisov počas ktorého sa vyzbieralo viac ako 900.000 eur. LPR uhradila náklady na nákup automobilu. Svetielko pomoci bude hradiť prevádzkové náklady súvisiace s projektom.
„Nápad na projekt individuálnej prepravy vznikol na základe rozhovorov s rodičmi detí liečených na detskej onkológii, ktorým môže takáto služba výrazne pomôcť v neľahkej situácii súvisiacej s ochorením dieťaťa. Nie každý rodič má možnosť individuálnej prepravy do nemocnice či z nej v prípade potreby hospitalizácie, či na nevyhnutné ambulantné liečebné procedúry,“ uviedla výkonná riaditeľka Eva Kováčová. Pripomenula zároveň, že LPR je zhrozená zneužívaním svojho mena v prospech obohacovania sa počas rôznych pochybných neautorizovaných zbierok. „LPR uskutočňuje zbierku len počas Dňa narcisov. Všetky ostatné zbierky pod našim menom končia v rukách pravdepodobne podvodníkov,“ dodala.
Nový automobil odovzdala Svetielku pomoci oficiálne do používania dnes dopoludnia za účasti predstaviteľov nemocnice a detskej onkológie. „Každá takáto pomoc je pre nás vítaná. Počet detských onkologických pacientov nám neustále pribúda, veď len do dnešného dňa máme v tomto roku 48 nových prípadov, pričom vlani za celý rok to bolo len okolo 50. Svetielko pomoci s nami spolupracuje už dlhodobo a prevádzkuje napríklad aj byt pre rodičov našich pacientov, aby mohli byť v ich blízkosti,“ uviedla primárka Oddelenia detskej onkológie a hematológie DFN Irina Oravkinova.
„Pre Svetielko pomoci tento projekt znamená možnosť začať s niečím novým, čo na východe Slovenska zatiaľ nebolo. Vieme z pozície rodiča posúdiť, čo by v súčasnosti rodičom a hlavne deťom uľahčilo ich ťažkú situáciu,“ povedala zakladateľka Svetielka pomoci Mirka Hunčíková. Ako dodala, sama má v rodine skúsenosť s týmto ochorením, keď jej dcérka prehrala boj s touto zákernou chorobou. „To bol možno impulz, aby som sa pokúsila urobiť niečo pre tých, ktorí ešte bojujú a aby som sa pokúsila nejakým spôsobom uľahčiť im život,“ doplnila Hunčíková.
Automobil umožní komfortnejšiu prepravu na ambulantnú liečbu v rámci jednotlivých zdravotníckych zariadení v Košiciach, prepravu detí zo sociálne slabších rodín po absolvovanej liečbe domov, ale aj dovoz na liečbu podľa dohody s konkrétnym rodičom. Individuálna preprava detí skráti čakanie na sanitku, ktorá je často zbernou niekedy až pre 8 detí z rovnakej oblasti, čo nie je dobré pre choré deti vzhľadom na nízku imunitu, nevoľnosti po ožarovaní a liečbe.
Bezplatná prepravná služba pre detských onkologických pacientov bude k dispozícii sedem dní v týždni, deti budú prepravovať skúsení a kvalifikovaní vodiči.