Hypotyreóza: Pomalé trávenie, únava, strata vlasov i priberanie

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Mnohí máme predstavu, že telo horšie funguje, keď má niečoho priveľa, nadmerne. Napríklad zlého cholesterolu, triglyceridov, tukov, cukru v krvi či leukocytov. Avšak problém môže vzniknúť aj vtedy, keď je niečoho málo. Napríklad nedostatok hormónov, ktoré produkuje štítna žľaza (glandula thyroidea – lat.) svedčí o stave zvanom znížená funkcia štítnej žľazy, odborne hypotyreóza (hypothyreosis – lat.). Máte príznaky, ktoré mu nasvedčujú?

Kedy a prečo vzniká hypotyreóza?
Aké príznaky súvisia s nedostatočnou funkciou štítnej žľazy?
Kto má vyššie riziko hypotyreózy?
Ako prebieha diagnostika a liečba, keď štítna žľaza nestačí tvoriť hormóny?
Na ktoré komplikácie si dať pozor?

Hypo = málo, tyreóza = ochorenie štítnej žľazy

Hypotyreóza vznikne, keď štítna žľaza netvorí dostatok hormónov, aké tvoriť má. Opačným stavom, ak tvorí priveľa týchto hormónov, je hypertyreóza. Oba sú problémom a každý má iné príznaky. Rozoberme si zníženú činnosť tohto nenápadného, ale veľmi dôležitého orgánu.

Hlavnou funkciou hormónov štítnej žľazy je riadiť metabolizmus tela. Práve preto nie je prekvapujúce, že ľudia s hypotyreózou majú často príznaky spojené s pomalým trávením.

Nie veľmi pozitívnou správou je, že mnohí ľudia majú hypotyreózu bez toho, aby o nej vedeli – veľmi často ju lekári zistia iba pri náhodných kontrolách alebo napríklad v tehotenstve, keď je hladina hormónov štítnej žľazy sledovaná. Príznaky hypotyreózy sú častejšie u žien ako u mužov.

Ako sa stane, že štítna žľaza prestane „stíhať“?

Aké zmeny vo vašom tele zapríčinia zníženú alebo nedostatočnú funkciu štítnej žľazy?

Dvoma najčastejšími príčinami hypotyreózy sú zápal štítnej žľazy a liečebné postupy, ktoré ovplyvňujú schopnosť štítnej žľazy vytvárať dostatok hormónov.

Zápal štítnej žľazy (tyreoiditída)

Znížená funkcia štítnej žľazy neraz nadväzuje na predchádzajúci alebo aktuálny zápal štítnej žľazy. Zápal poškodí veľké percento buniek štítnej žľazy, a preto nezvláda produkovať dostatočné množstvo hormónov.

Najbežnejším typom zápalu štítnej žľazy a zároveň tiež najčastejšou príčinou hypotyreózy je autoimunitná tyreoiditída. Autoimunitný zápal štítnej žľazy odborníci pomenúvajú tiež ako Hashimotova tyreoiditída alebo Hashimotova choroba. Tento stav zapríčiňuje vlastný imunitný systém pacienta.

Liečebné metódy, ktoré znižujú tvorbu hormónov štítnej žľazy

Žiaľ, niekedy je znížená funkcia štítnej žľazy dôsledkom liečebných metód iných ochorení. Zahŕňajú postupy alebo lieky, ktoré popri hlavnom liečivom efekte ovplyvňujú aj schopnosť štítnej žľazy tvoriť dostatok hormónov. Chcete príklad?

Operácia štítnej žľazy

Liečba mnohých problémov štítnej žľazy vrátane hypertyreózy (nadmerne zvýšenej činnosti štítnej žľazy), rakoviny štítnej žľazy alebo uzlín si niekedy vyžaduje chirurgické odstránenie časti alebo celej štítnej žľazy. Je logické, že menšie množstvo buniek orgánu po zákroku nevytvorí potrebné množstvo hormónov.

Terapia jódom

Ďalšou liečbou, ktorej dôsledkom býva hypotyreóza, je terapia rádioaktívnym jódom. Používa sa na liečbu hypertyreózy a strumy. Hoci je jej cieľom zlikvidovať časť štítnej žľazy, aby struma ďalej nerástla alebo žľaza netvorila nadmieru hormónov, niekedy dôjde k opačnému efektu.

Iné príčiny hypotyreózy 

Hypofýza nepodporuje funkciu štítnej žľazy

Znížená funkcia štítnej žľazy môže vyplynúť aj z problému v hypofýze – malej žľaze mozgu. Ak tá netvorí dostatok hormónu stimulujúceho štítnu žľazu (známeho ako TSH hormón), potom ani úplne zdravá štítna žľaza netvorí hormóny, ktoré telo potrebuje a očakáva.

Nedostatok jódu

Bežná príčina hypotyreózy, ktorú poznajú lekári na celom svete najmä z minulosti. Dnes je zriedkavejšia kvôli používaniu jodizovanej kuchynskej soli.

Vrodená hypotyreóza

S nedostatočnou funkciou štítnej žľazy sa môžeme aj narodiť. Vtedy hovoríme o vrodenej hypotyreóze. Približne polovica detí z tohto stavu vyrastie, ďalšie však potrebujú celoživotnú liečbu liekmi na náhradu hormónov štítnej žľazy.

V akých potravinách nájdete jód? Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Máte vysoké riziko nedostatočnej funkcie štítnej žľazy?

Veštiť síce nevieme, ale niektoré stavy a skutočnosti zvyšujú riziko tohto ochorenia štítnej žľazy.

Hypotyreóza sa môže vyvinúť u každého, ale najčastejšie sa týka žien vo veku nad 50 rokov. Ďalšími rizikovými momentmi sú:

  • ochorenia štítnej žľazy alebo akejkoľvek autoimunitnej poruchy v rodine,
  • autoimunitná porucha, napríklad diabetes typu 1 alebo reumatoidná artritída,
  • lieky proti nadmernej činnosti štítnej žľazy (liečba hypertyreózy) alebo liečba rádioaktívnym jódom,
  • operácia štítnej žľazy,
  • ožarovanie krku alebo hornej časti hrudníka,
  • tehotenstvo.

Aké má hypotyreóza príznaky?

Príznaky zníženej činnosti štítnej žľazy sa líšia podľa toho, aký závažný je nedostatok v tvorbe hormónov štítnej žľazy. A tiež podľa dĺžky trvania problému – nemuseli ste o ňom vedieť celé mesiace.

Základné príznaky nedostatočnej funkcie štítnej žľazy:

  • únava,
  • slabosť,
  • zvýšenie telesnej hmotnosti, problémy pri chudnutí,
  • suché vlasy a strata vlasov,
  • suchá, drsná, bledá pokožka,
  • neznášanlivosť chladu (nedokážete tolerovať nízke teploty),
  • svalové kŕče a časté bolesti svalov,
  • zápcha,
  • depresia,
  • podráždenosť,
  • strata pamäti,
  • abnormálne menštruačné cykly,
  • znížené libido.
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ak máte jeden alebo viacero z týchto príznakov, porozprávajte sa s praktickým lekárom. Pri podozrení vás nasmeruje k endokrinológovi, ktorý urobí diagnostiku a v prípade potreby vám nasadí liečbu. Ak už endokrinológovi chodíte, poraďte sa priamo s ním.

Čo vás čaká na diagnostike u endokrinológa?

Na diagnostiku zníženej činnosti štítnej žľazy stačí jednoduchý krvný test. Ukazuje funkčnosť tohto orgánu na základe hodnôt hormónov TSH, T3T4. V niektorých prípadoch sú potrebné podrobnejšie testy.

Na posúdenie funkcie štítnej žľazy sú najdôležitejšie hladiny dvoch kľúčových hormónov: T4 (tyroxín) a hormónu stimulujúceho štítnu žľazu (TSH). Zdravé rozsahy TSH sú v rozmedzí 0,34,2 mI U/l a pri T4 sa pohybujú v rozmedzí od 9 po 24 pmol/l.

V prípade najbežnejšej hypotyreózy, pri ktorej samotná štítna žľaza nefunguje správne, je hladina T4 v krvi nízka, avšak hladina TSH vysoká. To znamená, že štítna žľaza nevytvára dostatok hormónov. Hypofýza to zistí a zareaguje tak, že vylúči väčšie množstvo TSH hormónu, aby podporila žľazu v aktivite. Tá však túto úlohu nedokáže splniť.

Ak je vinníkom poruchy funkcie štítnej žľazy samotná hypofýza, hladina T4 bude nízka, ale bude nízka aj hladina TSH. Štítna žľaza sa za týchto podmienok správa zdravo – vytvára hormóny ako odpoveď na funkciu hypofýzy. Keďže hypofýza nevytvára dostatok TSH, ani štítna žľaza nevytvára dostatok T4.

Diagnostiku zjednodušíte a urýchlite, ak si budete zapisovať všetky príznaky, ktoré pociťujete, a poviete ich lekárovi. Nezanedbajte pred ním žiadne ochorenie a spomeňte všetky lieky, ktoré užívate.

Liečba hypotyreózy

Neliečená hypotyreóza neznamená len nepríjemné stavy – priberanie, vypadávanie vlasov, únavu, zápchu či podráždenosť. Ľahko sa prehupne do komplikácií vrátane srdcových chorôb a osteoporózy. Našťastie, pri dodržiavaní liečby sa komplikácií nemusíme obávať, pretože hypotyreóza je zvyčajne celkom ľahko liečiteľná.

Najjednoduchšou a najúčinnejšou liečbou je tabletka hormónu štítnej žľazy, ktorú užívate raz denne, najlepšie ráno. Liečivo levotyroxín je syntetická forma hormónu T4 (tyroxínu), ktorá sa vyrába v laboratóriu. Syntetický T4 možno bezpečne užívať s väčšinou iných liekov.

Niektoré lieky však ovplyvňujú vstrebávanie levotyroxínu, najmä lieky proti záchvatom, proti vysokému cholesterolu, ako aj doplnky železa.

Ako dlho trvá, kým sa príznaky zlepšia?

Zvyčajne trvá niekoľko týždňov, kým telo zareaguje na liečbu. Lekár vás zavolá na kontrolu hladiny hormónov v krvi približne po mesiaci liečby. Už by sa malo ukázať, či je dávka liečiva pre vás primeraná. Priebežne bude kontrolovať protilátky proti štítnej žľaze, ktoré sú príznakom autoimunitnej tyreoditídy.

hypotyreóza
Optimálna hladina hormónov štítnej žľazy je obzvlášť dôležitá pre pacientov so srdcovými chorobami. Aj mierny nadbytok týchto hormónov totiž zvyšuje riziko srdcového infarktu a tiež zhoršuje ochorenie angina pectoris (bolesť na hrudníku). Súčasťou kontrolného vyšetrenia je aj ultrazvuk štítnej žľazy. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Komplikácie hypotyreózy

Ak príznaky hypotyreózy neriešite, pravdepodobne budú postupovať. Často vedú ku komplikáciám vrátane vrodených chýb, neplodnosti, zvýšeného LDL cholesterolu a problémov duševného zdravia. Dlhodobo neliečená hypotyreóza môže smerovať až do ťažkej depresie, srdcového zlyhania alebo kómy (myxedémová kóma charakteristická extrémnou ospalosťou s hypotermiou pod 30 stupňov Celzia).

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hypothyroidism/symptoms-causes/syc-20350284

https://www.healthline.com/health/hypothyroidism/symptoms-treatments-morehttps://www.medicalnewstoday.com/articles/163729

https://www.endocrineweb.com/conditions/hypothyroidism

 

Pridaj komentár