Exfajčiari sú nezastaviteľní už aj na Slovensku

Košice, 3. októbra – V priestoroch budovy Historickej radnice v Košiciach bola v sobotu 1. októbra 2011 slovenským médiám predstavená celoeurópska kampaň zameraná na podporu nefajčenia – „Exfajčiari sú nezastaviteľní.“ Spolu s informáciami o novej kampani Európskej komisie prvýkrát odzneli aj fakty o projekte Rankin 27 na Slovensku, ktorého účastník pochádza práve z Košíc. Slavomír Hnatič, slovenská tvár projektu, sa pri príležitosti konania Medzinárodného maratónu mieru rozhodol vyjadriť podporu kampani štafetovým behom.

Tlačová konferencia a predstavenie novej kampane Európskej komisie „Exfajčiari sú nezastaviteľní“ sa v priestoroch Historickej radnice uskutočnili za podpory Magistrátu mesta Košice a účasti bývalého ministra zdravotníctva, súčasného primátora mesta Košice, Richarda Rašiho. Myšlienku kampane považuje za veľmi dôležitú a vyzdvihol jej základné princípy. Hlavným cieľom kampane „Exfajčiari sú nezastaviteľní“ je totiž poukázať na pozitívny prínos skoncovania s cigaretami, s ktorým sa snaží pomôcť a povzbudiť ľudí, aby prestali fajčiť. Spolu s ďalšími preventívnymi opatreniami na európskej i národnej úrovni chce kampaň prispieť k tomu, aby nová generácia v Európe žila zdravší a plnohodnotnejší život bez cigaretového dymu.

Jedným z tých, ktorým sa po trinástich rokoch fajčenia podarilo skoncovať s týmto zlozvykom, je aj Slavomír Hnatič, slovenský účastník projektu Rankin 27, do ktorého sa zapojili všetky členské krajiny Európskej únie. Projekt pomenovaný podľa svetoznámeho fotografa Johna Rankina zobrazuje na portrétových fotografiách 27 mladých ľudí, bývalých fajčiarov, na dôkaz toho, že každý fajčiar je schopný prestať fajčiť. Tento fakt sa Slavomír Hnatič rozhodol, okrem svojej účasti v projekte Rankin 27, deklarovať aj štafetovým behom na Medzinárodnom maratóne mieru v Košiciach. Ako sám tvrdí, chcel tým dokázať, ako sa jeho život zmenil, keď prestal fajčiť. Cíti sa mladší, podáva niekoľkonásobne lepšie výkony a predovšetkým zmenil prístup k životu a k sebe samému. Aj takto sa snaží ďalších ľudí inpirovať, aby prestali fajčiť.

Jedným zo základných  pilierov kampane zameranej na podporu pri skoncovaní s fajčením je online zdraviu prospešný nástroj iCoach. Pomáha ľuďom prestať fajčiť podľa toho, ako im to vyhovuje. Je voľne prístupný na internete a je k dispozícii vo všetkých jazykoch Európskej únie. iCoach pracuje na základe analýzy fajčiarskych zlozvykov používateľa a poskytuje každodenné odporúčania. Všetci tí, ktorí sa snažia prestať fajčiť, môžu využívať množstvo jeho interaktívnych nástrojov, ako napríklad prehľad každodenných pokrokov či minitesty. Na konci každého mesiaca iCoach zostavuje správu, ktorá užívateľovi poskytuje spätnú väzbu, úspechy, ktoré dosiahol a rovnako aj ďalšiu pomoc a podporu, aby sa zbavili zlozvyku fajčenia a už sa k nemu nevrátili. Aplikácia je dostupná na adrese :

http://www.stopsmokingcoach.eu/home.ashx?lang=sk#registertab-tab

Viac informácií nájdete na stránke kampane:

www.exsmokers.eu

Ďalšie užitočné stránky:

The Public Health Portal of the European Union http://health.europa.eu

The Public Health website of the European Commission

http://ec.europa.eu/health/tobacco/policy/index_en.htm

Pridaj komentár