Eva Vejmělková: Užiť si prítomnosť, je umenie

Sympatická, nestarnúca Češka Eva Vejmělková, stvárnila na filmovom plátne zapamätateľné role. Veď kto by nepoznal Píšťalku z Básníkov, či film Fontána pre Zuzanu? Okrem herectva, vyštudovala aj psychológiu, a práve tej sa v súčasnosti venuje. Je spoluautorkou divadelnej hry Marie, v ktorej sama účinkovala, napísala texty árií k operno-baletnej dráme Pietro e Lucia. S manželom, režisérom, scenáristom a hudobným skladateľom Dušanom Rapošom, do ktorého sa osudovo zamilovala v 16-tich rokoch, vychovávajú dve dcérky. Popri rodine a práci, miluje slnečné Toskánsko, kde každoročne trávi letné mesiace. A v Toskánsku sa tiež odohráva dej jej pútavej, psychologickej, pred pár dňami prezentovanej novely Růžové moře. Oslovila som ju.

Růžové moře. Inšpirovali ste sa z praxe, v terapii?

Inšpirovalo ma Toskánsko. Nielen okúzľujúca krajina, ale hlavne ľudia, ktorí tam žijú. Vedia si totiž vychutnávať život všetkými svojími zmyslami. Majú tam krásny zvyk. Už odmalička sa schádzajú na piazze – námestí, a rozprávajú sa. Deti behajú sem a tam, tínedžeri si riešia prvé lásky i sklamania, ženy si vymieňajú  recepty na cestoviny i manželov, a babičky a deduškovia spomínajú na svoju mladosť. U nás sa deti dívajú do počítača, dospelí na televíziu, a starší ľudia do stropu v domove dôchodcov. V našom uponáhľanom svete, máme všetci potrebu dobehnúť čas. Ale ten vždy nad nami vyhráva. A to nám potom prináša len ďalšie pocity frustrácie a nepohody. Čas nemôžeme síce zastaviť, ale môžeme sa zastaviť my sami, a tak jeho neúprosný beh prekabátiť. Netrápiť sa tým, čo bolo. Neobávať sa toho, čo bude. A užiť si to, čo práve je. Prítomnosť. To je umenie života.

Bohnice a film Suzanne. Aké je, byť „na drogách“?

V Bohnickej liečebni v Prahe som pracovala ako terapeutka dva roky, na oddelení závislostí pre ženy. Predchádzala tomu spolupráca s doktorom Václavom Dvořákom, ktorý je primárom tohto oddelenia. Nafotila som plagáty pre Linku XX, čo bola anonymná telefonická pomoc ženám, ktoré mali problém s alkoholom alebo drogami. V období môjho pôsobenia na oddelení, sa pripravoval film Suzanne, kde som hrala postavu narkomanky. A práve pacientky mi najviac s mojou rolou pomohli. Bola som im vďačná, že sa so mnou podelili o časť svojich životov, a potom veľmi šťastná, že prišli na premiéru, a film sa im páčil.

Z filmu Fontána pre Zuzanu 3

Dokument o anorexii. Premietajú ho študentom?

Prevencia je u porúch príjmu potravy kľúčová. Režisér David Vigner ma oslovil, či by som si nechcela zahrať matku dievčaťa s anorexiou. Pretože viem, ako je táto choroba vážna, a ako je potrebné o tomto probléme hovoriť, s radosťou som rolu prijala. Film sa premieta študentom na školách ako memento. Pokiaľ pomôže varovať alebo zachrániť jediného chlapca, či jediné dievča, mala naša práca zmysel.

Hypnóza v praxi… Pre koho je dobrá, ako pôsobí?

Hypnóza pôsobí liečebne už len sama od seba, ako upokojujúci, relaxovaný stav. Ide o zmenený stav vedomia, kedy je klient viac vnímavý k sugesciám, ktoré potom ovplyvňujú  jeho prežívanie a správanie i v bežnom živote. Hlavný význam má pri neurotických a psychosomatických poruchách, ale môže ovplyvniť aj organicky podmienené stavy. Predpokladom pre navodenie tohto stavu je hypnabilita – individuálna schopnosť človeka, pohrúžiť sa do hypnózy.

Biblická Eva a vy… Nachádzate s ňou prepojenie?

Áno, tiež mám rada jablká…

Česko-slovenské retro filmy. Pozeráte ich doma?

Sú to naše spomienky a najlepšia cesta, ako ukázať deťom, ako sa  žilo. Zo starých československých filmov je cítiť, že bol na nakrúcanie a hereckú prácu čas. A nepostrádali humor, ktorý mi v dnešných filmoch trochu chýba.

Zdravý životný štýl. Čo robíte, nerobíte v rodine?

Všetci sa učíme napodobňovaním. Moji rodičia mi boli dobrým modelom pre výchovu mojich vlastných detí. Snažím sa ich naučiť rešpektovať nielen druhých ľudí, ale i zvieratá a prírodu. A od toho sa odvíja i náš štýl života. Podporujem ekologické poľnohospodárstvo, nakupujem na farmárskych trhoch, a snažím sa variť  z prírodných surovín, bez chemických látok. Obidve dcéry tancujú. Staršia Tara latinskoamerické tance, mladšia Rita break dance a hip hop. A my s manželom tancujeme okolo nich…

Rola rolí. Ktorá je pre vás tá najsilnejšia?

Rola matky.

Fotografie: Titulná – z filmu Fontána pre Zuzanu 3, všetky – osobný archív Evy Vejmělkovej

Pridaj komentár