Dillí/Ženeva/Praha/Bratislava – Medzinárodná humanitárna a zdravotnícka organizácia Lekári bez hraníc, spustila v uplynulom týždni celosvetovú kampaň, ktorou sa snaží podporiť Indiu, aby nepodľahla silnejúcemu nátlaku zo strany USA, Japonska, Švajčiarska a EÚ, na zmenu patentových zákonov. Tá by zásadne ovplyvnila schopnosť Indie vyrábať cenovo dostupné lieky, od ktorých sú závislé milióny ľudí po celom svete.
Začiatok kampane súvisí so zahájením ďalšieho kola vyjednávaní o obchodnej dohode RCEP (Regional Comprehensive Economic Partnership) v japonskom Kjóte.
India – lekáreň sveta
Viac než 80 % liekov, ktoré používajú vo svojich projektoch Lekári bez hraníc na liečbu HIV, pochádza z Indie. Pomocou indických generík, liečia Lekári bez hraníc aj ďalšie choroby, ako je tuberkulóza a malária. India navyše vyrába cenovo dostupné verzie liekov na neprenosné choroby, ktoré by inak boli pre rozvojové krajiny úplne nedostupné.
Aj z tohto dôvodu Lekári bez hraníc označujú Indiu za „lekáreň sveta“, keďže má patentové zákony, ktoré jej umožňujú výrobu lacných generík.
„Ako lekári, sme závislí od liekov a očkovacích látok, vyrábaných v Indii – bez nich nemôžeme robiť svoju prácu. Nemôžeme preto stáť bokom a ticho pozorovať, ako sa ľuďom v našich projektech, či inde, uzatvára prístup k život zachraňujúcim liekom. Zraky celého sveta sa teraz obracajú k Indii s obavami – či naďalej zostane „lekárňou sveta“. Radi by sme Indii v tejto rozhodujúcej chvíli vyjadrili čo najsilnejšiu podporu,“ vyhlásila Dr. Joanne Liu, medzinárodná prezidentka Lekárov bez hraníc.
Oproti iným krajinám, indické zákonodarstvo prísnejšie nastavuje pravidlá pre to, ktorý liek si zaslúži nový patent, a ktorý už nie. Uvoľnenie patentov zvýšilo konkurenciu medzi výrobcami generík, a súčasne spôsobilo pokles ceny liekov na HIV, keď v priebehu desaťročia, spadli až o 99 % – z pôvodných 10 000 dolárov, na súčasných 100 dolárov!
Americká vláda, silno sa opierajúca o farmaceutickú lobby, nielenže tlačí na Indiu, aby zmiernila svoje patentové normy, ale núti ju tiež zaviesť taký regulačný liekový systém, ktorý spája registráciu liekových prípravkov s ich patentovým stavom (tzv. patentové väzby). Zdá se, že indické ministerstvo zdravotníctva o tejto zmene vážne uvažuje.
Ďalší vplyvný hráč, Japonsko, sa zase snaží presadiť niekoľko právnych dohôd, ktoré by umožnili farmaceutickým spoločnostiam neustále predlžovať svoje monopoly, a to drobnou úpravou existujúcich liekov. Táto prax je vo farmaceutickom priemysle známa ako „evergreening“.
V roku 2006 švajčiarska farmaceutická spoločnosť Novartis priviedla indickú vládu k súdu, krátko potom, ako jej bola zamietnutá žiadosť o patent na liek proti rakovine. Spoločnosť Novartis iniciovala zmenu patentového zákona, no o sedem rokov neskôr, v júni 2013, svoj boj u Indického najvyššieho súdu prehrala. USA, EÚ, Švajčiarsko a Japonsko však úsilie o zmenu indických patentových zákonov nateraz obnovujú.
„Desí nás pomyslenie, že by nadnárodný farmaceutický priemysel mohol uspieť a zničiť konkurenciu v podobe generík z Indie, a že by zisk zvíťazil nad záchranou ľudských životov,“ vyjadruje obavu Leena Menghaney, riaditeľka kampane Access, Lekárov bez hraníc v južnej Ázii.
Zdroj: Lekári bez hraníc
Redakčne pripravil jam
Titulná fotografia: Tádž Mahál (v indickom štáte Uttarpradéš), shutterstock.com