Diabetes mellitus: Pozitívny vzťah k liečbe je základom, ako ho dosiahnete?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Aj vám sa stáva, že zabúdate na pravidelné užívanie liekov? Lekár vám nastavil liečbu, ktorú sa vám darilo spočiatku dodržiavať, ale časom sa vaša disciplína zhoršila? Nie ste v tom sami. Je to problém, s ktorým sa stretáva viac ako polovica pacientov. Dobrou správou je, že sa v tom môžete zlepšiť. Úspešnosť liečby je do veľkej miery ovplyvnená vzťahom pacienta k liečbe (adherencia). Viete, ako z liečby vyťažíte maximum?

Ako si vytvoriť dobrý vzťah k liečbe?
Prečo sa zabúda na pravidelné užívanie liekov?
Aký je dôvod nižšej účinnosti liečby pri cukrovke?
Ako zvýšiť účinnosť liečby?
Čo robiť, keď sa prejavia vedľajšie účinky lieku?

Čo si predstaviť pod pojmom vzťah pacienta k liečbe?

Cudzie slovo adherencia znamená zjednodušene prístup pacienta k liečbe. Nie je to však len o tom, či a ako dodržiavame pokyny lekárov, diétu a životný štýl. Treba si tiež uvedomiť, že pacient má právo byť deprimovaný, keď má zrazu užívať množstvo liekov, môže byť novou alebo zhoršujúcou sa diagnózou frustrovaný, môže strácať motiváciu liečiť sa, keď nevidí efekt rýchlo. Preto je dôležité brať do úvahy celkový stav pacienta – vrátane jeho psychiky, a nielen kontrolovať, či dodržiava všetko potrebné. Veľkou pomocou v tejto oblasti sú podporné skupiny rovnako chorých ľudí. Samozrejme, dobrý vzťah k liečbe, chuť vyliečiť sa (respektíve mať ochorenie pod kontrolou) a pozitívne psychické nastavenie sú pre úspešnú liečbu minimálne rovnako dôležité ako správne nastavené lieky. Tento vzťah získame do veľkej miery aj vďaka spolupráci, pochopeniu a podpore okolia.

Zabúdate na užívanie liekov. Čo je príčinou?

Príčin, prečo sa zabúda na užívanie liekov, môže byť niekoľko. Možno patríte k tým, ktorí trpia chronickými ochoreniami, ako je napríklad cukrovka. Je to ochorenie, ktoré vás nebolí. Kým pri bolesti hlavy hneď siahate po tabletkách, aby sa vám uľavilo od bolesti, pri cukrovke si často ani nespomeniete, že máte nejaký liek užiť. Užívanie týchto liekov je pritom obzvlášť dôležité.

Ďalším problémom je veľké množstvo liekov. Možno sa často cítite sklamane, že si nedokážete zapamätať ani názov všetkých liekov, ktoré užívate, nieto ešte ich presné dávkovanie. Užívať 5-10 liekov a zároveň poznať presné dávkovanie každého lieku je náročné. Nebojte sa s týmto problémom obrátiť na lekára. Je to často možné riešiť náhradou za kombinovaný liek, pri ktorom stačí užiť jednu tabletku namiesto 2-3 s tým istým účinkom.

Prečo je pri cukrovke často problém dodržiavať liečbu?

Liečba cukrovky nie je len o užívaní liekov

Zvyknúť si na liečbu nie je úplne jednoduché, najmä ak ide o taký komplexný problém, ako je cukrovka. Častým problémom môže byť dlhý zoznam odporúčaní od lekára, s ktorými si neviete poradiť. Kým pri akútnych ochoreniach jediné odporúčanie pre pacienta je užívanie predpísaných tabliet v určených intervaloch, cukrovka si vyžaduje celoživotný komplexný režim a poriadnu disciplínu.

Popri liečbe je dôležitá pravidelná fyzická aktivita, ale tiež zdravé stravovanie či pravidelný monitoring hladiny glykémie. Množstvo nových povinností a zákazov mnohí neprijímajú najlepšie. Sú pacienti, ktorí cítia krivdu – „prečo sa to stalo zrovna mne“, alebo nemajú vnútornú silu toto všetko zvládať či meniť životný štýl. Znamená to potrebu komplexnej terapie a dôvery medzi pacientmi a lekármi, a to obojsmerne.

Nebojte sa spýtať lekára, keď vám niečo nie je jasné alebo vás trápia obavy, prípadne nový spôsob života nezvládate.

diabetes
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Diéta len pred návštevou lekára je klamanie seba samého

Ruku na srdce, aj pre vás je známa situácia, keď plánujete návštevu lekára a nastavili ste si diétu, aby ste mali dobré výsledky? Týmto prístupom si však viac škodíte ako pomáhate a výsledkom je zlyhanie celej liečby.

Pre lekára sú vaše výsledky smerodajné, aby vám vedel správne nastaviť lieky. Ak ste napríklad pár dní pred vyšetrením vysadili zakázané potraviny a inak ich bežne konzumujete, vaša terapia nebude dlhodobo účinná. Lekár sa totiž pri nastavení liekov riadil skreslenými výsledkami. Dôležité je preto dbať o svoje zdravie a dodržiavať odporúčania, nielen pred návštevou lekára, ale vždy, keď je to možné.

Ak máte problém dodržiavať režim, buďte úprimní a na vyšetrenia choďte pri svojom bežnom režime, aby neboli skreslené výsledky. Falošne dobré výsledky za komplikácie cukrovky rozhodne nestoja.

Ako zlepšiť svoj prístup k liečbe?

Užívajte lieky podľa odporúčania

Lekára väčšinou vyhľadáme, keď nás niečo trápi a potrebujeme pomôcť. Hlavne pri ochoreniach ako cukrovka je správne nastavená liečba dôležitá, aby bol celkový zdravotný stav pod kontrolou. Dôležité je lieky užívať presne podľa odporúčania lekára, aby bola liečba úspešná. Oplatí sa popracovať na prijatí navrhovanej terapie a aktívne sa do nej angažovať. V dnešnej dobe si už, našťastie, nemusíte všetko držať v hlave. Môžete si pomôcť budíkom alebo pripomienkovou aplikáciou v mobile.

diabetes
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ak sa necítite dobre, povedzte to lekárovi

Každé telo je iné. Každý pacient preto potrebuje individuálny prístup pri nastavovaní liečby. Nie všetky lieky musia každému vyhovovať. Dôležité je preto, aby ste informovali lekára, keď začnete pociťovať akékoľvek vedľajšie účinky. Nebojte sa povedať lekárovi, ak vám nevyhovuje lieková forma, ktorú zvolil, alebo intenzita podávania lieku. Nech užívate akékoľvek lieky, nemali by ste prerušovať liečbu bez vedomia lekára.

Dbajte o svoje zdravie

Diabetes typu 2 je ochorenie, kde je úprava životného štýlu a jedálneho lístka obzvlášť dôležitá. Môžete pravidelne užívať predpísané lieky, ale ak budú súčasťou vášho každodenného stravovania presladené nápoje a sladkosti, liečba nebude úspešná. Zdravé stravovanie, pravidelný pohyb a dostatočný pitný režim sú základom, ak chcete mať svoju hladinu glykémie pod kontrolou.

Nebojte sa požiadať o pomoc svojich blízkych. Zdôverte sa im so svojou chorobou alebo problémami. Určite vás podporia a možno aj pomôžu.

Zdroje:

https://www.proquest.com/openview/2437caf7df6d56a87c4e3488a63ccd28/1?pq-origsite=gscholar&cbl=47715

https://www.teva.sk/news-and-media/article-pages/treatment_recommendations/

https://www.atheroreview.eu/casopisy/athero-review/2017-1/adherencia-k-liecbe-dolezita-sucast-dosiahnutia-ucinku-terapie-pri-chronickych-ochoreniach-60300/download?hl=cs

https://www.drmax.sk/diaclub/7-dolezitych-rad-pre-diabetika-zaciatocnika

Pridaj komentár