Deti na novorodeneckých oddeleniach UNLP Košice dostali pletené hračky

(Zdroj foto: UNLP Košice)

Vďaka benefičnému háčkovaniu, do ktorého sa zapojilo niekoľko desiatok dobrovoľníčok, dostali najmenšie deti na neonatologických oddeleniach UNLP Košice pletené chobotničkyteplé dečky.

Háčkované darčeky vznikli pod vedením autorky nápadu, Silvie Lukačínovej. Láskavé dobrovoľníčky bezplatne uháčkovali spolu 55 diek a asi 120 chobotníc.

Nápad na háčkovanie dostala Silvia Lukačínová pri surfovaní na internete. Krásnu myšlienku jej pomohli zrealizovať Košické kultúrne centrá – K 13.

„Tento rok sme sa rozhodli uháčkovať najmä deky, no niektorým ženám sa minuloročné háčkovanie chobotníc natoľko zapáčilo, že nám v priebehu roka posielali aj tie. Čas, ktorý potrebujete na uháčkovanie jednej deky, závisí od veľkosti, a samozrejme aj vašej šikovnosti. Takú menšiu, napríklad veľkosti 60 na 60 centimetrov, vieme uháčkovať za 8 až 10 hodín“ uviedla Silvia Lukačínová.

pletené chobotničky
Zdroj foto: AdobeStock.com

„Háčkovalo sa u nás, v Kulturparku. Zapojila sa vyše stovka žien z rôznych miest východného Slovenska. Niektoré ženy už na podobnej akcii boli, privítali sme však aj iné, ktoré si vyskúšali háčkovanie po prvýkrát,“ uviedla PR manažérka K13 Gabriela Mišurová.

Farbu si každý vyberá sám, deti v prvých rokov uprednostňujú ružovú a červenú farbu, pretože im pripomína mamine bruško. Z nových darov sa teší aj primárka neonatologických oddelení UNLP Košice MUDr. Iveta Kostelníková.

„Sme veľmi radi, že sme sa opäť stali súčasťou tohto projektu. V našej nemocnici sa ročne narodí asi 3000 detí a z toho približne 200 predčasne. Dečky sú užitočné, pretože teplo je pre bábätká nesmierne dôležité. Chobotničky zase pomôžu detičkám v tom, aby sa cítili bezpečnejšie. Chápadla chobotničiek odvádzajú pozornosť detí od prístrojov, a potom sú pokojnejšie,“ uviedla pani primárka.

Pletené hračky budú aj o rok

Všetkým, ktorí sa zapojili do druhého ročníka háčkovania, košická nemocnica zo srdca ďakuje. A dobrovoľníčky sa už teraz tešia na ďalší ročník. Nechcete sa o rok zapojiť aj vy?

pletené dečky
Zdroj foto: AdobeStock.com

Zdroj: UNLP Košice

Redakčne upravené a krátené (jam)

Pridaj komentár