Čítanie vedie k bohatšiemu a šťastnejšiemu životu

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Každý človek, ktorý rád číta, vie, že knihy majú moc uniesť nás z tohto mnohokrát stresujúceho a neistého sveta do úplne iných vesmírov. Vďaka tomu, že sa začítame, upokojíme srdce, dýchanie, ale tiež umocníme relaxáciu, naučíme sa nové slová, podporíme tvorivosť. To všetko vedie k celkovému pocitu šťastia a podstatne bohatšiemu životu, ako by bol ten bez kníh. Mnohí si myslia, že nemajú čas na knihu, a to je veľký omyl. Prečo čítať knihy?

Ako ovplyvňuje čítanie kníh psychiku človeka?
Ako knihy obohatia váš vnútorný svet?
Môže mať čítanie až terapeutické účinky?

Už praveké kresby v jaskyniach vytvárali príbehy, ktoré sa dali „čítať“. Neskôr prišlo klinové písmo, z ktorého sa postupne vyvíjali ďalšie formy písomnej komunikácie. Môže sa to zdať neuveriteľné, ale sú predchodcami dnešných komiksov, románov či poézie. I dnes, keď náš život ovládajú médiá a technika, majú knihy stále neodmysliteľnú úlohu.

Je len našou chybou, že ich odmietame. Najčastejšie preto, že na ne nemáme čas alebo kapacitu. V porovnaní s televíziou, ktorú si neraz vyberieme ako sprievodcu večerom, má čítanie množstvo pozitív. Rozoberme si jedno po druhom.

8 spôsobov, ako čítanie ovplyvní váš život:

Čo v skutočnosti získame čítaním kníh?

Nie je to len potešenie zo zaujímavého príbehu alebo poznania nových vecí. Čítanie kníh prospieva nášmu fyzickému aj duševnému zdraviu. Keď čítame pravidelne, budujeme si aj vyššiu úroveň myslenia a pochopenia. Čítanie má pre ľudí špecifické výhody v každom veku – od raného detstva až po starobu. Ba čo viac, môže zmeniť našu psychiku, myslenie i náladu k lepšiemu. Pre úspešný život je nevyhnutnosťou.

1. Čítanie posilňuje a mení spôsob myslenia

Výskumy potvrdzujú, že čítanie súvisí s vyspelosťou myslenia a našich názorov. Pri čítaní sa aktivuje celá sieť obvodov a signálov v mozgu. Opakovaným a častým čítaním si túto sieť upevňujeme a uvažujeme sofistikovanejšie.

Zaujímavé je, že aktivita v mozgu súvisí s napätím v knihe, ktorú čítate. Ak ste dejom fascinovaní, príbeh spracúva viac oblastí vášho mozgu. Nemôžeme zabudnúť na rozvoj kreatívneho myslenia.

Ešte pozitívnejšou správou je, že čítanie má dlhodobý vplyv na naše zdravie. Vedecká obec si všimla, že aj niekoľko dní po čítaní knihy pretrváva vyššia aktivita v časti mozgu, ktorá reaguje na fyzické vnemy, ako sú pohyb a bolesť.

2. Zvyšuje schopnosť empatie

Čítanie príbehov znamená, že sa stotožňujeme s postavami a ich životnými skúsenosťami, skúmame ich vnútorný svet, porovnávame ho s vlastným. Zároveň sa z udalostí, ktoré sa postavám v knihe dejú, učíme. To všetko sú základné stavebné kamene budovania empatie. Milovníci a milovníčky kníh majú preto vyššie EQ, teda schopnosť porozumieť pocitom a presvedčeniam iných.

3. Rozširuje slovnú zásobu

Priam automatickým benefitom čítania je, že sa na vás „nalepia“ nové slová a rôzne slovné spojenia. Širšia slovná zásoba znamená nielen lepšiu schopnosť vyjadrovať sa, ale tiež zvyšuje predpoklad, že uspejete v štúdiu či na pracovných pohovoroch.

Dnes už nie je žiadnou novinkou, že zamestnávateľské subjekty hľadajú ľudí, ktorí sú schopní efektívne komunikovať. Takže máte ďalší vážny dôvod, prečo vypnúť televízor a zobrať si do rúk knihu.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

4. Udržiava mozog dlhšie mladý

Staroba súvisí aj s degradáciou viacerých mozgových funkcií. Dobrou správou je, že keď svoj mozog trénujete, nemusí byť vyšší vek takým problémom. Čo pre to môžete urobiť? Každý deň čítajte alebo riešte matematické problémy. A čím skôr začnete, tým lepšie – okrem iného znižujete riziko demencie.

5. Zbavuje stresu 

Stresujúci život je dnes každodennou realitou, preto sú namieste všetky aktivity, ktoré vás stresu zbavujú. Možno to znie neuveriteľne, ale už 30 minút čítania znižuje krvný tlak, srdcovú frekvenciu a pocity úzkosti – a to rovnako efektívne ako joga a humor.

Pri tomto bode padajú všetky výhovorky o tom, že na čítanie nemáte čas. Skutočne si pre seba nenájdete ani polhodinu denne?

6. Zlepšuje spánok

Máte problém zaspať alebo sa v noci často budíte? Namiesto prehliadania internetu na mobile či sledovania televízie strávte čas pred spaním s klasickou vytlačenou knihou. Modré svetlo vyžarované monitormi zabraňuje tvorbe melatonínu, ktorý je nevyhnutný na zaspanie a kvalitný spánok.

7. Zmierňuje príznaky depresie

Depresívny alebo úzkostný človek nie je šťastný. Avšak s knihou v ruke sa to dá zmeniť! Priam neskutočnú pravdu vyslovil britský filozof Roger Vernon Scruton, keď uviedol: „Útecha z imaginárnych vecí nie je imaginárna útecha. Ľudia s depresiou sa často cítia izolovaní a odcudzení od všetkých ostatných. A to je pocit, ktorý dokážu knihy neraz zmenšiť.“

Každý, kto sa rád ponára do kníh, vie, že čítanie beletrie je skvelým únikom od problémov či stresujúcich dní. Nechajte sa pohltiť zážitkami postáv alebo siahnite po literatúre faktu, ktorá vás posunie ďalej.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

8. Predlžuje život

Nie, nie je to zveličené. Čítanie dokáže udržať váš mozog zdravý aj vo vyššom veku, ale tiež má vplyv na zdravie fyzické. Dlhodobá štúdia ukázala, že ľudia, ktorí pravidelne čítajú papierové knihy, žijú približne o 2 roky dlhšie ako tí, ktorí buď nečítajú, alebo čítajú iné formy textov.

Bonus navyše: ak čítate viac ako 3 ½ hodiny každý týždeň, máte 23 % pravdepodobnosť, že budete žiť dlhšie ako tí, ktorí nečítajú vôbec.

Aké čítanie funguje najlepšie?

Odpoveď je ľahká: akékoľvek, ktoré vás baví, inšpiruje alebo sa pri ňom cítite dobre. Odreagovať sa, zbaviť stresu a získať ďalšie benefity sa dá pri akomkoľvek žánri. Uprednostnite však klasické tlačené knihy a nezabudnite privoňať k ich stránkam. Vôňa kníh je nezameniteľná. Tento zážitok nenahradia žiadne technológie.

Odbornú kontrolu zabezpečila Mgr. Alexandra Kaiser, klinická psychologička (znalkyňa v odbore psychológia, odvetvia – klinická psychológia detí, klinická psychológia dospelých, psychológia sexuality).

 

Zdroje:

healthline.com, ncbi.nlm.nih.gov, positivepsychology.com

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6245064/

Pridaj komentár