Česká kapela Chinaski, na čele so spevákom Michalom Malátným, patrí už dlhé roky medzi špičku súčasnej hudobnej scény. Na jedenástich štúdiových albumoch, ktoré kapela doteraz vydala, sa nachádzajú megahity ako Tabáček či 1. signální. Album „Není na co čekat“ sa skvele ujal medzi fanúšikmi, a formácia aj vďaka nemu patrí medzi najžiadanejšie koncertné a festivalové kapely. Chinaski zavíta na Slovensko už 25. apríla. Okrem osvedčených hitov ponúkne skladby, ktoré bežne na festivaloch nehráva, a tiež staré pesničky v upravených verziách. Spevák Michal Malátný pre portál SLOVENSKÝ PACIENT.
Michale, hráte s kapelou od 80. rokov, no pod názvom Chinaski od roku 1994. Prečo práve „Chinaski“?
S Pavlem Grohmanem sme si založili kapelu už na Základnej škole v Jičíne. Splnili sme si detský sen. Neskôr sme vystupovali pod rôznymi názvami, postupne sa názov ustálil na Starý hrady, vzápätí na Starý hadry. V roku 1994 sme kapelu premenovali, podľa pseudonymu Charlesa Bokowského, na Chinaski.
Logom Chinaski je svietiaca žiarovka…
Žiarovku sme použili už na prvých doskách, a symbol sa nám tak zapáčil, že ho v rôznych obmenách používame dodnes. Jednoducho, žiarovka k nám odvtedy tak akosi patrí.
Tabáček sa stal mesiac od vydania najhranejším singlom v českom éteri – no a hrá sa doteraz, aj na Slovensku. Čakali ste to?
Úprimne, nečakali sme, že bude pieseň taká slávna. Slogan „pohoda, klídek, tabáček“ veľmi zdomácnel. Skladbu hrali v rádiu tak často, že sme ju na nejaký čas vyradili z koncertného repertoáru: mali sme pocit, že jej majú ľudia dosť. V poslednom čase sme sa k nej opät vrátili, a najčastejšie hráme Tabáček práve na Slovensku.
Vo filme Chyťte doktora (2007) ste si zahrali lekára – gynekológa. Podelíte sa s nami o spomienky z natáčania?
Nevybavuje sa mi nejaký konkrétny, vtipný okamih, ale pri natáčaní sme zažili veľa zábavy. Točiť s Tatianou Vilhelmovou bol veľký zážitok, stali sa z nás dobrí priatelia.
V roku 2008, v priebehu koncertu, ste mali nečakaný úraz. Krátko na to prišla kapela o jedného z členov. Ťažký rok pre Chinaski?
Tragédia nás absolútne paralyzovala. Do odvolania sme si dali voľno, ale po mesiaci sme zistili, že nečinnosť všetko ešte zhoršuje. Rozhodli sme sa dotiahnuť do konca projekt, ktorý sme pripravovali ešte s Pavlem – druhý diel CD pre deti „Autopohádky“. Odcestovali sme do Písku, a tam sme celý projekt dokončovali. Práve spoločná práca na Autopohádkách nás pevne zomkla dokopy, a vďaka nej sme našli silu pokračovať ďalej.
Ste v kontakte s Davidom Kollerom, ktorý s vami v tom období hrával?
Samozrejme, vidíme sa často. Nedávno som bol na Davidovom koncerte, a bolo to skvelé. Práve on nám pomohol vrátiť sa na pódium. Odohral s nami Klubový speciál, a vďaka nemu sme sa opäť dokázali vrátiť na koncertné pódiá. To mu nikdy nezabudneme!
Hráte na dobročinných koncertoch. Koho ste doteraz podporili?
Je toho dosť. Minulý rok sme boli patrónmi Linky bezpečia pre deti, dlhodobo spolupracujeme s Nadáciou Terezy Maxovej, každoročne si kupujeme „Skutečný dárek“ združenia Člověk v tísni. Náš „Oslík“ oslávil v Etiópii druhé Vianoce a „100 % kráva“ putovala do Ázie. Naposledy sme vystúpili na Veľkú Noc v relácii „Pomozte dětem“. Najbližšou akciou bude podpora detí trpiacich onkologickým ochorením. Je toho naozaj veľa – snažíme sa pomáhať, kde sa dá. Snáď to motivuje aj verejnosť. Podporovať tých, ktorí pomoc potrebujú, cítime ako samozrejmosť.
V kapele ste spolu s kolegami roky. Nemáte zo seba „ponorkovú chorobu“?
Jasné, že občas ponorka príde. Zvlášť v čase, keď pracujeme na nových skladbách. Poznáme sa ale tak dloho, že sme sa naučili takéto situace zvládať. Práve pripravujeme repertoár na nový album. Najviac nás občerstvujú koncerty, a predovšetkým tie klubové. No a práve takéto turné po Slovensku je teraz pred nami.
Chinaski tím zabehol tento mesiac Pražský polmaratón. Ako ste na tom s kondíciou?
S nápadom prišiel gitarista František Táborský. Postavili sme štvorčlenný tím Chinaski. A, bohužiaľ, práve Franta tesne pred pretekmi ochorel. No napriek tomu, že bral antibiotiká, s nami odštartoval. Preteky nedokončil, ale je frajer, že to nevzdal. My ostatní sme dobehli úspešne do cieľa. Mali sme radosť.
Začína sa vaše turné. Tešíte sa na slovenských fanúšikov?
Veľmi, chodíme na Slovensko 20 rokov. Zahráme v piatich mestách. Teraz, v apríli, nás čaká Čadca, Žilina a Liptovský Mikuláš. V máji Bratislava a Trenčín. Už sa nemôžeme dočkať. Slovenské publikum je skvelé.
Osobne počúvam Chinaski od deväťdesiatych rokov. No a môj syn vás vo svojich jedenástich práve objavuje. Vnímate, že svojím repertoárom oslovujete viaceré generácie?
Je to neuveriteľné, ale naozaj je to tak. S preháňaním hovoríme, že máme poslucháčov od 1 do 100 rokov. Čo viac si môže hudobník priať? Aby to vydržalo!
Ďakujem za rozhovor.