O celiakii – a jej vplyve na človeka – sa málo píše aj hovorí. Ak ste “čerstvý“ pacient, a neviete, čo skôr, zadovážte si hriankovač, domácu pekáreň a fritézu.
Hriankovač je pre celiatika „absolútny základ prežitia“, keďže bezlepkové chleby a pečivá sú najchutnejšie, keď si ich “ohriankujeme”. Domáca pekáreň je famózny pomocník: pečie fantastické chleby, ktoré môžete mať v mrazničke.
Fritéza je, samozrejme, len pre konzumentov vyprážaných jedál a hranolčekov. Ale občas je to dobré spestrenie stravy. A doma aspoň máte 100 % istotu bezlepkových surovín a “čistého” oleja.
Ak vás trápi celiakia, vsaďte na kvalitu jedla
Aj keď sa zúžia vaše možnosti v stravovaní “mimo domu”, nezúfajte. Bezlepkové jedlo môže byť na kvalitatívne vyššej úrovni, ak si vymyslíte vlastné, domáce recepty.
Po pár týždňoch až mesiacoch „bez lepku“, sa začnete cítiť lepšie. Budete žiť zdravšie, bez kontaminácie tela „otravinami“. Dnes je už v lekárňach (a nielen v nich tam) široký sortiment bezlepkových výrobkov.
Obratom dokážete vymeniť v špajzi “lepkové” a lepok obsahujúce suroviny. Budete na dobrej ceste, aby bezlepková diéta vyčistila tenké črevo, a tým aj váš organizmus.
Nekonzumujete už ďalej jedlá, ktoré obsahujú:
- lepok,
- vlákninu,
- škroby,
- „umeliny“,
- glutamány,
- lepok obsahujúce “É-čka”,
- moderné dochucovadlá, prášky a farbivá,
- UHO omáčky.
Ako vyhľadávať dietetické, bezlepkové potraviny
Zoznamy a množstevné limity tzv. dietetických potravín, určených pre celiatikov, sú publikované na webovej stránke Ministerstva zdravotníctva SR (http://www.health.gov.sk/Hladat?q=dieteticke+potraviny).
Bezlepkové potraviny sa dajú zakúpiť aj v biopotravinách a v niektorých supermarketoch.
Označenia ako „bezlepkový“, alebo symbol „prečiarknutého klasu“, uľahčujú pacientom výber pri nákupe. Na každom výrobku má byť presné zloženie, zoznam prísad, aj bezplatné telefónne číslo na výrobcu.
Len výrobca totiž vie spoľahlivo informovať, či v procese nebol použitý glutén, hoci len v minimálnom množstve. Aj v reštauráciách by mali byť bezlepkové jedlá jasne vyznačené.
A ešte: Vždy čítajte, študujte a kontrolujte zloženie potravín! Časom z toho urobte rutinnú záležitosť!
Celiakia – diagnostika
Bežné preventívne prehliadky a odbery vás netestujú na celiakiu. Po vyšetrení (odber krvi a biopsia) a potvrdenia z “gastra”, si môžete vybaviť preukaz ŤZP. Len na základe písomnej správy od gastroenterológa, máte (v rámci “štátnej liekovej politiky”) nárok na predpisovanie bezlepkových potravín. Tieto špeciálne potraviny sú dostupné na lekársky predpis v lekárňach, pri ich čiastočnej úhrade zo zdravotného poistenia.
K prirodzene bezlepkovým potravinám patrí:
- kukurica,
- ryža,
- proso,
- pohánka,
- amarant,
- quinoa.
Bezpečné potraviny sú aj:
- zemiaky,
- strukoviny,
- tapioka,
- gaštany,
- mlieko a mliečne výrobky,
- mäso,
- ryby,
- vajcia,
- rastlinné oleje,
- ovocie a zelenina.
Rizikové sú:
- hotové jedlá a výrobky,
- omáčky,
- roqueofort, tavený syr,
- údeniny,
- koreniny,
- bujón,
- sušené ovocie,
- krémy, pudingy, koktaily,
- zmrzlina,
- čokoláda, kakao, bonbóny,
- žuvačky.
U detí a dospelých s genetickou predispozíciou na celiakiu, vedie príjem potravín obsahujúcich glutén (alebo takých, ktoré obsahujú čo i len stopy gluténu) k imunitnej reakcii v čreve. Dochádza k chronickému zápalu a atrofii klkov tenkého čreva. Telo vstrebáva menej živín, alebo žiadne živiny.
Základné prejavy celiakie:
- hnačky, strata na hmotnosti,
- únava,
- nafúknuté brucho, bolesti brucha,
- nevoľnosť,
- u detí aj poruchy rastu.
Objavujú sa aj symptómy mimo tráviaci trakt:
- nedostatok železa (a z toho plynúca chudokrvnosť),
- lámavosť kostí,
- absencia menštruácie,
- nedostatok vitamínov alebo minerálnych látok.
Aj ochorenia imunitného systému, diabetes 1. typu, ochorenia štítnej žľazy, či neurologické ochorenia (epilepsia, ataxia a neuropatie), môžu poukazovať na celiakiu.
Tipy a rady pre bezlepkovú kuchyňu
Varenie a pečenie sa v bezlepkovej kuchyni v podstate nelíši od bežnej kuchyne. Preto môžete aj naďalej používať rovnaké recepty a postupy. Nutné však je, aby ste vylúčili všetky zdroje lepku, teda kontrolovali všetky používané suroviny. Náročnejšie sú jedlá z múčneho cesta. Pečivo sa rýchlejšie kazí, a preto je lepšie, keď ho uskladňujte v chladničke.
Nebojte sa experimentovať. Ako náhradu za pšeničnú múku, používajte bezlepkové múčne zmesi – vlastnosťami sa vyrovnajú pšeničnej múke. Bezlepková múka saje viac vody, preto stačí použiť menej múky, alebo pridať vodu. Na nadľahčenie cesta dávame viac prášku do pečiva.
Bezlepková múka drží cesto menej pri sebe. Hotový výrobok je krehkejší, a viac sa drobí. Cesto sa však dá „zlepiť“ – pridaním menšieho množstva orechov, oleja, jogurtu, medu alebo vajec.
Kukuričnú múku nekupujte do zásob vo veľkom – je tučná, žltne.
Pri pečení múčnikov nevysypávajte plech sójovou múkou. Pripaľuje sa, a je horká.
Oddeľte v skrinkách potraviny s lepkom, zriaďte si „bezlepkový kút“. Bezlepkové jedlá nesmú byť v kontakte s rukami od múky s lepkom. Vyhýbajte sa vode alebo oleju, ktoré boli použité pri príprave jedál, obsahujúcich lepok. Náradie a suroviny pred varením a pečením vždy dôkladne očistite.
Príde na trh tabletka, vakcína?
V súčasnosti prebiehajú rôzne vedecké štúdie, s cieľom nájsť iné možnosti liečby celiakie. V laboratóriách skúšajú vedci liečivá proti celiakii. Bezlepková diéta je však nateraz jedinou a najjednoduchšou liečbou celiakie.
S otázkami ohľadom nákupu a jedálnička, sa môžete obrátiť na kvalifikovaného dietológa, skúseného výživového poradcu, či občianske združenia celiatikov.
- Celiakia je vrodené autoimunitné ochorenie, vyvolané neznášanlivosťou bielkovín v obilovinách – pšenica, raž, jačmeň, špalda, kamut, ovos a triticale.
- Prevalencia celiakie je udávaná v rozsahu 1:100 až 1:500 (na Slovensku cca 1:400). To znamená, že dokázanú celiakiu má najviac 1 % obyvateľstva.
Zdroje: www.bezlepky.sk, www.celiakia.sk a www.celi.sk
Redakčne upravené (jam)
Ilustračné fotografie