Bolesť zuba: Cez víkend ju zažeňte, ale potom hneď k zubárovi

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Bolesť zuba je jednou z najnepríjemnejších bolestí. Buďme k sebe úprimní – k zubárovi nechodíme s úsmevom, vlastne k nemu nechceme chodiť vôbec.

Lieky proti bolesti však nie sú dobrým riešením. „Prebíjaním“ bolesti dosiahneme iba to, že stav našich zubov sa bude ďalej zhoršovať.

Je to veľká škoda, pretože zubný lekár pomerne rýchlo odhalí, prečo nás zub bolí. A čo sú najčastejšie príčiny bolesti zubov?

Zubný kaz – najčastejšia príčina bolesti

Najčastejšou príčinou bolesti zubov – u detí i dospelých – je zubný kaz. V našich ústach žijú všelijaké baktérie, ktoré sa živia zvyškami potravín, čo sme zjedli, a potom z tejto masy vyrábajú lepkavý a páchnuci povlak na povrchu zubov.

Ak si svoje zuby nečistíme dôsledne a ešte aj jeme veľa cukrov, kyseliny v našich ústach narúšajú sklovinu a vytvárajú v zuboch dutiny. Keď sa toto stane, najskôr pociťujeme bolesti pri sladkostiach, studených či horúcich potravinách. Až neskôr si všimneme typickú tmavú škvrnu – zubný kaz.

Väčšine problémov pritom ľahko predídeme – ak chodíme na preventívnej prehliadky k zubárovi. Ten totiž vidí na rt snímkach už zárodky potenciálnych nepríjemností a včas zasiahne. Preto nikdy nezabúdajme na preventívku u stomatológa – je zdarma.

Ďalšie príčiny bolesti zubov:

 • hromadenie zvyškov potravy medzi zubami a pri ďasnách,
 • zápal alebo infekcia v koreňoch zuba,
 • zápal alebo infekcia ďasien,
 • parodontitída,
 • zlomenie zuba alebo koreňa – najmä pri úrazoch,
 • prerezávanie zubov, špeciálne zubov múdrosti – keď nemajú dostatok miesta, alebo rastú krivo.

Zápal dutín (sínusitída) takisto niekedy vyvolá bolesť zubov – najmä tých horných. Je to kvôli tlaku v dutinách, zatekaniu sekrétov a sťaženému dýchaniu nosom.

pulzujúca-bolesť-zuba
Zdroj foto: AdobeStock.com

Pulzujúca bolesť zuba

Pulzujúca bolesť je znakom hlbokého zubného kazu, ktorý s veľkou pravdepodobnosťou už zasiahol nerv, alebo zapáleného vačka. Pulzujúcu bolesť pocítime aj pri poškodení výplne, korunky, či zlomenine zuba.

Vnútri zuba sa totiž nachádza mäkká ružová dužina – zubná dreň, ktorá vyživuje zub. Touto dreňou navyše prechádzajú krvné cievy nervové dráhy. Preto je jasné, že nás to bolí.

Zápal zubnej drene sa nazýva pulpitída.

Ďalšie typy bolesti v ústnej dutine:

 • konštantná, tupá bolesť,
 • ostrá bolesť pri zahryznutí,
 • bolesť, ktorá sa ohlási, keď zjeme niečo sladké,
 • celková precitlivenosť zubov,
 • bolesť čeľuste,
 • bolesť na inom mieste.

Čo zaberá na bolesť zubov?

Najlepšia rada pri bolestiach zubov – sledujte, kedy sa vám uľaví a kedy sa bolesť zhoršuje. Pokiaľ nemôžete ísť hneď k zubárovi, vyskúšajte tieto tipy:

 • vypláchnite si ústa teplou slanou vodou,
 • zubnou niťou odstráňte čiastočky jedla alebo povlak z medzizubných priestorov,
 • skúste klinčekový olej,
 • ak bolesť spôsobil úraz, dajte si studený obklad (ale iba zvonku).

Zvažujte použitie liekov pri bolestiach zubov. Síce dokážu potlačiť takmer každú bolesť, ale problém neriešia, iba ho zakryjú.

Toto určite nerobte!

Nikdy si svojvoľne nedávajte aspirín (alebo iné lieky proti bolesti) priamo na ďasná – a už vôbec nie alkohol! Týmto si zuby iba poškodíte! Bez odporúčania lekára nepoužívajte ani lieky s obsahom benzokaínu. Síce vám uľavia od bolesti, ale súvisia s veľmi nebezpečným stavom, ktorý sa volá methemoglobinémia.

Tento stav je nebezpečný, pretože významne znižuje množstvo kyslíka v krvi.  

bolesť-zuba-bez-kazu
Zdroj foto: AdobeStock.com

Kedy vyhľadať zubára ihneď?

Pretrváva bolesť zuba viac ako 2 dni? Je najvyšší čas, aby ste sa odhodlali k návšteve u stomatológa. Hoci bolesť zubov vyzerá ako lokálny problém, pokiaľ ho neriešite, infekcia sa môže rozšíriť do celého tela. Z neliečenej infekcie zubov a ďasien vzniká napríklad život ohrozujúca sepsa – otrava krvi.

Ak váš zubár neordinuje, alebo je víkend, choďte na pohotovosť! Urobte tak najmä v prípade, že sa pridal opuch, začervenanie ďasien, hrčka v ďasne, hnis, či iný nepríjemný výtok zo zuba alebo ďasna.

Bolesť zubov v tehotenstve

V tehotenstve má bolesť zubov mimoriadne postavenie – nielenže nemôžete užívať akékoľvek tlmiace lieky, ale prípadná infekcia by mohla ovplyvniť plod. Preto je dôležité, aby gravidná žena absolvovala preventívku u zubára, aj keď nemá žiadne problémy.

Návšteva v stomatologickej ambulancii sa odporúča 2x počas tehotenstva. 

bolesť-zuba-v-tehotenstve
Zdroj foto: AdobeStock.com

Domáca liečba ako úspora peňazí?

Je pravda, že ošetrenie u zubára nie je práve najlacnejšou záležitosťou. Aj preto mnohí riešia svoje problémy so zubami domácimi receptmi. Háčik je v tom, že všetko funguje iba dočasne a čiastočne, no celkovo sa stav zhoršuje.

Neskúšajte donekonečna babské rady, keď bolesť zubov alebo ďasien neustupuje. Radšej sa orientujte na to, ako získať financie na ošetrenie od zdravotnej poisťovne. Využívajte príspevky, na ktoré máte nárok!

Príspevok na zdravé zuby od Unionu

Zdravotná poisťovňa Union ponúka zaujímavý príspevok na ošetrenie u zubára v hodnote 100 eur ročne. O tento príspevok môžete požiadať každý rok, ak ste poistencom ZP Union.

Rovnako si môžete uplatniť benefit aj u svojich detí, ak sú registrované v Unione. Všetky potrebné informácie nájdete tu: https://www.union.sk/prispevok-na-osetrenie-u-zubara.

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Vladimíra Balogová- Kasajová, primárka Stomatologického centra MySmile.

Zdroje:

Pridaj komentár