B.Bystrica: Súčasťou Festivalu diabetu budú poradne aj vyšetrenia

Banská Bystrica 4. novembra (TASR) – Prednášky a poradne pre diabetikov a ich rodinných príslušníkov, ale aj základné diabetologické vyšetrenia budú súčasťou 6. festivalu diabetu, ktorý sa uskutoční v sobotu, 12. novembra v priestoroch Obchodnej akadémie v Banskej Bystrici.
Ako na dnešnej tlačovej konferencii informovali zástupcovia Zväzu diabetikov Slovenska (ZDS), festival je podujatím k Svetovému dňu diabetu. Okrem statického programu sa uskutoční aj Pochod proti diabetu, ktorého účastníci dostanú tričká s medzinárodným logom pochodu proti diabetu.
V  Európa Shopping Center (ESC) bude otvorené edukačné centrum pre širokú verejnosť, kde záujemcom  odmerajú tlak krvi, hladinu cukru v krvi a rozdajú edukačné materiály. Na záver je pripravený kultúrny program so žrebovaním tomboly pre účastníkov festivalu.
Podľa prezidenta ZDS Jozefa Borovku v posledných desaťročiach došlo k zvýšenému nárastu počtu pacientov s diagnózou diabetes mellitus, ľudovo nazývanou cukrovka. Tento vývoj má výrazný vplyv na ekonomiku všetkých krajín sveta a tým aj na našu ekonomiku. Pokiaľ sa bude počet chorých zvyšovať, vzniknú vážne problémy v ekonomikách všetkých štátov.
Medzinárodná federácia diabetu a Svetová zdravotnícka organizácia  vyhlásili v roku 1991 z dôvodu stúpajúceho trendu chorých na cukrovku 14. november za Svetový deň diabetu, nakoľko práve v tento deň sa narodil Frederick Banting, ktorý spolu s Charlesom Bestom vynašli v roku 1921 inzulín.
Na svete je v súčasnosti asi 250 miliónov diabetikov, z toho na Slovensku približne 350.000, pričom ročne ich pribúda asi 40.000. Je predpoklad, že v roku 2030 ich u nás bude až jeden milión.
ZDS je dobrovoľné občianske združenie s celoslovenskou pôsobnosťou. Jeho poslaním je chrániť práva diabetikov ako pacientov, spotrebiteľov a občanov. V súčasnosti má 36 základných organizácií.

Pridaj komentár