ASL: Ambulantní lekári zmluvy s poisťovňami nerušia, dohodli sa s VšZP i Unionom

Bratislava 28. decembra (TASR) – Ambulantní lekári, ktorí hrozili vypovedaním zmlúv zdravotným poisťovniam od januára budúceho roku, zatiaľ po tomto kroku nesiahnu. Prezident Asociácie súkromných lekárov (ASL) SR Ladislav Pásztor pre TASR potvrdil, že ambulantní lekári dospeli k dohode so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) aj Union zdravotnou poisťovňou, pričom rokujú ďalej. Rokovania s poisťovňou Dôvera zatiaľ dohodu nepriniesli, podľa Pásztora sa však jej poistenci nemusia ničoho obávať.
Všeobecní lekári žiadali navýšenie platieb od zdravotných poisťovní minimálne o 20 percent, v opačnom prípade chceli vypovedať zmluvy poisťovniam. Pacientov sa to zatiaľ dotknúť nemalo, keďže by plynula dvojmesačná výpovedná lehota. Zvýšenie sa malo týkať asi 1300 ambulancií lekárov pre dospelých a pediatrov, ktorí sú zo zákona povinní mať zmluvy so zdravotnými poisťovňami.
Pásztor priblížil, že lekári v súčasnosti podpisujú dodatky k zmluvám s VšZP. Tie predĺžia zmluvný vzťah do marca 2012, podľa jeho slov sa podarilo dohodnúť asi sedempercentné navýšenie pre ambulantných lekárov. V prípade špecialistov dôjde k navýšeniu ceny bodu aj limitov. Zmluvy s Union zdravotnou poisťovňou sú dohodnuté do júna 2012, pričom tu majú mať lekári najlepšie podmienky.
V týchto dňoch prebiehajú rokovania so súkromnou poisťovňou Dôvera. „Zatiaľ sme sa nedohodli, neviem predpovedať, čo sa udeje, ale jedno je dôležité, že určite žiadny problém pacientov nečaká, netlačíme na pacienta,“ povedal Pásztor.
Zmluvy s ambulantnými lekármi má Dôvera platné do konca marca 2012. „S ASL SR hľadáme spoločne priestor na zvýšenie príjmov ambulantných lekárov, a to predovšetkým odstránením neefektivity pri niektorých činnostiach. Sme pripravení po odstránení strát z neefektivity navýšiť príjmy lekárov o ušetrené prostriedky,“ uviedla pre TASR PR Špecialistka Dôvery Monika Šimunová.
Asociácia súkromných lekárov SR je dobrovoľným a nezávislým zamestnávateľským združením fyzických a právnických osôb, poskytujúcich zdravotnú starostlivosť na území SR v neštátnych ambulantných zdravotníckych zariadeniach. V súčasnosti má asi 3500 členov.

Pridaj komentár