Občianske združenie Amazonky vzniklo preto, lebo sa pacientky s karcinómom prsníka nechcú cítiť ako záťaž zdravotníckeho systému, ale ako ľudia, ktorí si zaslúžia adekvátnu starostlivosť a najmodernejšiu liečbu štandardne. Zakladateľky združenia Mirina Hochelová, Eva Bacigalová a Mária Tekušová spolu sformulovali, čo pacientky najviac a vzájomne trápi, a prezentovali to dňa 11. decembra 2013 na tlačovej konferencii v Kaviarni Radnička, v centre Bratislavy.
Uviedli, že im chýba komplexný manažment pacientiek, ktorý by ich sprevádzal od momentu diagnostiky, cez jednotlivé procedúry, až po stabilizáciu stavu. Pýtajú si preto koordinátora – lekára-onkológa – ten ich má viesť ochorením. Podľa ich vyjadrení nejestvuje pracovisko, ktoré by pacientke uľahčilo systém objednávania a starostlivosti. Kým ony čakajú na procedúry dlhé hodiny, lekári na ne majú len pár minút. Niektoré lieky (používané vo vyspelých krajinách v terapii bežne) sú na Slovensku výnimkou, zamietnuté, alebo si ich musí pacientka vybojovať sama s poisťovňou.
„Amazonky“ sa zorientovali v oblasti sociálnej pomoci, v zľavách na parochne, vhodne tvarovaných podprsenkách, v možnostiach rehabilitačných pobytov a podobne. Rakovina prsníka a liečba prinášajú sériu nečakaných životných situácií, na ktoré pacientka nie je psychicky, ani inak pripravená. OZ Amazonky podávajú pomocnú ruku novodiagnostikovaným pacientkam – chcú rokovať s kompetentnými, písať blogy o tom, čím si prechádzajú. Ročne ich pribudne až 2.500, no a celé Slovensko dnes chodí do dvoch nemocníc…
Na alternatívy v liečbe reagujú niektorí lekári opatrne až odmietavo. Ide tu ale skôr o sprievodné potláčanie, a nie náhradu lekárom predpísanej liečby. Málo sa hovorí napríklad o strave a pohybe. Svoju rolu pri vzniku ochorenia môže podľa jednej zo zakladateliek „Amazoniek“ zohrať aj užívanie hormonálnej antikoncepcie, aj keď vedecky podložené dôkazy o tom zatiaľ nie sú. Fyzioterapiu a rehabilitáciu väčšinou pacientky dostanú až vtedy, keď sa jej dožadujú. U nás sa robí len primárna prevencia – samovyšetrenie prsníkov žien doma.
Súčasťou agendy „Amazoniek“ má byť aj lobing za preplácanie testovania genetických analýz, na základe ktorých sa dá určiť presná terapia. Uvítajú stretnutia s partnermi, ktorí prichádzajú do kontaktu s pacientkami s karcinómom prsníka. Odkaz pre pacientky, ako sú ony, znie: Pokiaľ ste skoro diagnostikované, žeňte to vy…
Fotografia: archív jednej zo zakladateliek združenia, spisovateľka Eva Bacigalová
1 odpovedí na “Amazonky: Nechceme byť čísla v štatistike”