Bratislava 20. marca (TASR) – Ubrániť sa pred pocitmi depresie z dlhej a nekončiacej zimy môžeme podľa psychológov tak, že budeme vyhľadávať zážitky, ktoré nám robia radosť a sú nezávislé od počasia. Aj keď vonku prší či sneží, dôležité je, aby sme mali slnko v duši, dodávajú.
Podľa psychológa Martina Milera je síce logické, že podľa dátumu v kalendári očakávame pekné počasie, no pripomína, že počasie sa dátumom v kalendári, ani našimi predstavami neriadi. Pripomenul aj myšlienku, ktorú rozvíjala už filozofia starovekého Grécka. „Už tá učila, že nie veci samotné, ale to ako sa na ne pozeráme, nám robí zle,“ zdôraznil Miller. Úplne najlepšie by teda podľa Milera bolo, aby sme prijali, že niektoré veci, ako napríklad počasie, nemôžeme ovplyvniť.
Ak toho nie sme schopní, je podľa Milera potrebné aspoň to, aby sme odpoveď na našu zlú náladu nehľadali vonku, ale v našom vnútri. „Tam je odpoveď a liek na veľa vecí, aj na prípadnú zlú náladu z počasia,“ povedal Miler. „To príjemné slnečno si môžeme urobiť vo svojom vnútri spomienkami na leto či na pekné veci, ktoré sme prežili s rodinou či s priateľmi.“
Psychologička Denisa Maderová pripomína, že nedostatok slnka nepriaznivo vplýva nielen na psychický, ale ja na fyzický výkon. „Preto je dôležité, aby sme rešpektovali únavu nášho tela a jeho potrebu oddychovať, dodržiavali správnu životosprávu, pitný režim a rovnako mali dostatočný prísun vitamínov a minerálov,“ uviedla Maderová.
Maderová i Miler sa prihovárajú aj za aktívny oddych. „Teraz je výborná možnosť robiť to, čo máme radi a čo nám spríjemňuje chvíle a dlho sme si na to nenašli čas. Jednoducho je to čas vyhľadávať príjemné zážitky, ktoré sú nezávislé na tom, aké je vonku počasie, či sneží alebo prší, či je február alebo marec,“ dodali psychológovia.