Ako sa správne starať o mliečne zuby? 6 dobrých rád, ako na to

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Mliečne zuby má dieťa iba niekoľko rokov, no ak sa o ne slabo staráme, neskôr sa to prejaví aj na trvalých zuboch.

Čo treba dodržiavať pri mliečnych zuboch? A čomu sa radšej vyhnúť? Ponúkame 6 dobrých rád.

1. Čistiť, len čo sa zúbky prerežú

Mliečne zúbky sa prerezávajú približne od 4. do 12. mesiaca. Umývať ich treba hneď, ako „vykuknú“. Najlepšou pomôckou je klasická detská zubná kefka, s malou hlavičkou a mäkkými štetinkami.

„Pre bábätká existuje aj silikónová kefka na prst, ktorá zároveň masíruje boľavé ďasná,“ hovorí MUDr. Kristína Kardelis zo súkromnej ambulancie.

2. Vitamíny v strave

Dobrú kondícii zubov zabezpečuje dostatočným prísunom vitamínov a minerálov. Napríklad vitamín C udržiava zdravé ďasná, vitamín D podporuje vstrebávanie vápnika. Ten potrebujeme na mineralizáciu zubnej skloviny.

Fosfor vápnikom zase spolupracujú na tvorbe zubnej skloviny. Vitamín A podporuje produkciu slín. Tie by mali byť redšie, nie suché a husté.

„Ak sú sliny redšie, lepšie obmývajú zuby, a potom sa usádza menej plaku, čím znižujeme výskyt kazov,“ vysvetľuje MUDr. K. Kardelis.

mliečne-zuby-strava
Zdroj foto: Stock.adobe.com

3. Predchádzajte kazom, hoci ide „len“ o mliečne zuby

Zubný kaz je infekčné ochorenie a spôsobujú ho baktérie, ktoré žijú v plaku zo zvyškov jedla. Nahromadené baktérie rozkladajú cukry na kyseliny, a tie poškodzujú sklovinu, až vznikne zubný kaz.

Neznamená to však, že teraz deťom nedoprajete žiadne sladkosti. No potom si musia umyť zuby, ideálne do niekoľkých minút. A čím by si ich mali umývať?

Keď sú už všetky mliečne zúbky prerezané, najlepším pomocníkom je sonická zubná kefka. Jej štetinky totiž urobia za 1 minútu60 000 pohybov.

Lenže, sonická kefka šteklí na jazyku a ďasnách, čo deti rozptyľuje, a tak si nevyčistia zuby dôkladne. Rodičia by preto mali zúbky vždy dočistiť. Najmä na miestach, kde sa zúbky dotýkajú a kde často vznikajú kazy.

„Odporúčam používať také medzizubné nite, ktoré v medzizubnom priestore napučia. Týmito niťami ľahšie odstránite jedlo a plak,“ dáva tip MUDr. K. Kardelis.

mliečne-zuby-dentálna-niť
Zdroj foto: Stock.adobe.com

4. Pokazené mliečne zúbky treba zaplombovať

Ak sa na mliečnom zube objaví kaz, treba ho ošetriť plombou, inak sa môže stať, že infekcia poškodí aj ešte nevyrastený trvalý zub.

Pozor, aj mliečne zuby sa môžu pokaziť až do nervu, pričom sa vytvorí hnisavý zápal!

„Okrem toho, že zub bolí, zápal môže poškodiť vývoj trvalého zárodku, ktorý sa potom prereže poškodený – demineralizovaný, s jamkou v sklovine, so zmenou farby či tvaru,“ upozorňuje MUDr. K. Kardelis.

5. Kývajúci sa zub, by mal ísť von

Pri prerezávaní trvalého zuba, sa prirodzene skracujú korene mliečneho. Mliečny zub tak ostane bez koreňov a začne sa kývať. Dieťa si takýto zúbok prirodzene vykýva samo, alebo ho rodič chytí do klieští a za sekundu vytiahne von.

„Niekedy sa stane, že sa trvalý zub prereže za mliečnym, takže vzniknú dva rady zubov. Vtedy relatívne pevné mliečne zuby vytrhneme, aby sa trvalé mohli zaradiť do správnej pozície,“ vysvetľuje MUDr. K. Kardelis.

mliečne-zuby-kaz
Zdroj foto: Stock.adobe.com

6. Pravidelné prehliadky, aby si dieťa zvyklo

Pravidelné preventívne prehliadky u zubára, na ktoré má dieťa nárok raz za 6 mesiacov, nie sú len prevenciou, aby sa zavčasu odhalili prípadné problémy, ale aj cestou, ako budovať dôveru dieťaťa voči stomatológovi.

„Ak treba urobiť ošetrenie, no malý pacient nespolupracuje – aj keď sa s ním rozprávame, alebo mu púšťame rozprávky – skúsime rajský plyn. Dieťa je uvoľnenejšie, a my ošetríme, čo treba. Ak má dieťa veľa kazov, volíme celkovú anestéziu, a potom ošetríme naraz všetky zuby,“ uzatvára MUDr. Kristína Kardelis.

Zdroj: trumpeter.sk

Redakčne upravené a krátené

Pridaj komentár