Už po tisícročia je granátové jablko symbolom mladosti, plodnosti a naplneného života: v starovekej Číne bolo symbolom dlhovekosti, v gréckej mytológii je poznávacím znamením pre bohyňu lásky – Afroditu. Aj v biblii sa granátové jablko spomína často. Mnohí sa dokonca domnievajú, že jablko, ktoré jedli Adam a Eva z povestného stromu poznania, bolo jablko granátové.
Malý zelený strom
Slovo „granátový“ má latinský pôvod. V mnohých svetových rečiach označuje jadrá alebo zrná (granae). Drobné, no nespočetné semená symbolizujú hojnosť, večný kolobeh plodenia a znovuobnovu. Neveľký opadavý strom rastie v západnej Ázii (až po strednú Áziu), v oblasti Stredozemného mora a na Blízkom východe. Môže sa dožiť až 100 rokov, no len výnimočne vyrastie viac ako 5 metrov do výšky. Spočiatku zelený, neskôr pomarančovo- -červený plod, vo vnútri rozdelený „stenami“, má priemer až okolo 10 cm. V jednotlivých komorách sa nachádzajú malé početné semená, obalené sklovitým, sýtočerveným až bledoružovým semenným obalom. Jeden plod obsahuje až 400 semien. Zbierajú sa od septembra do decembra – hneď ako majú správnu oranžovo-červenú farbu, pretože na rozdiel od iných plodov dokážu dozrieť len na strome.
Žiadna iná rastlina nemá taký potenciál pre boj so známkami starnutia ako granátové jablko. Jeho jedinečné obsahové látky pôsobia na keratínocyty, chránia pred voľnými radikálmi, nepriaznivými vplyvmi životného prostredia, dodávajú potrebnú energiu a vyživujú pleť. Z granátového jablka sa využíva olej zo semien, maslo a extrakt z plodu.