Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Často vyhľadávané umelé sladidlo – vďaka jeho zdravotným benefitom. Sukralóza je vnímaná ako ideálna náhrada klasického cukru. Vďaka nej si môžete dopriať zdravé maškrtenie, keď trpíte cukrovkou alebo len jednoducho chcete ostať vo forme. Čo je sukralóza a čo sa za ňou naozaj skrýva? Je v skutočnosti taká neškodná pre zdravie, ako sa na prvý pohľad zdá?
Čo je sukralóza?
Prečo je sukralóza vnímaná ako „zdravá“ náhrada cukru?
Kde všade sa sukralóza nachádza?
Je sukralóza skutočne zdravotne neškodná?
Je možné sukralózu vylúčiť z jedálnička?
Čo je sukralóza?
Sukralóza je dobre známa pre mnohých, ktorí hľadajú alternatívu rafinovaného cukru. Vhodnými chemickými úpravami sa získava zo sacharózy, ktorú všetci poznáme ako klasický biely cukor. Vďaka tomu sa jej chuť veľmi podobá sladkej chuti cukru. Aj preto sa spomedzi všetkých umelých sladidiel práve sukralóza najviac približuje klasickému cukru. Má v sebe navyše jeden veľký benefit, a to ten, že je úplne bez kalórií. Môžete ju jesť v akomkoľvek množstve, nepriberiete. Charakteristickou vlastnosťou sukralózy je aj jej výrazná sladká chuť. Je asi 600-krát sladšia ako klasický biely cukor.
Aké zdravotné benefity sa pripisujú sukralóze?
Sukralóza je jedným zo sladidiel vhodných aj pre ľudí trpiacich cukrovkou. Je to vďaka tomu, že neovplyvňuje hladinu cukru v krvi. Prečo je tomu tak? Dôvodom je samotné chemické zloženie sukralózy. Chemickú molekulu, ktorá charakterizuje sukralózu, naše telo nedokáže odbúravať, pretože na to v tele nemáme vhodný enzým. Prijatá sukralóza sa preto v našom tele nerozkladná, ale je v nezmenenej forme vylúčená stolicou. Navyše aj minimálne množstvo, ktoré sa do krvi vstrebe, sa vďaka obličkám následne vylúči.
Kde všade sa sukralóza nachádza?
Malou pomôckou, vďaka ktorej odhalíte prítomnosť sukralózy vo výrobkoch, sú označenia ako „light“, „bez kalórií“, „bez cukru“, či „zero“. Najčastejšie ide o potraviny, ako sú:
- sladené nápoje,
- zmrzlina,
- nízkotučné mliečne výrobky,
- sladké pečivo.
Často okrem vyššie uvedených je práve sukralóza využívaná aj ako sladidlo v rôznych proteínových výrobkoch. Ak sa chcete sukralóze úspešne vyhnúť, pozorne čítajte etikety produktov. Často sukralózu nájdete aj pod označením E955.
Zdraviu prospešná, alebo skôr zdraviu škodlivá?
Na prvý pohľad je sukralóza ideálnym sladidlom. Má všetky pozitívne vlastnosti na to, aby sme si mohli dopriať sladké maškrtenie a pritom nepriberali. Je sladká, je bez kalórií a navyše nespôsobuje zubný kaz. Je vhodná pre ľudí s cukrovkou, keďže neovplyvňuje hladinu glukózy v krvi. Je však naozaj taká zdravá, ako sa na prvý pohľad javí?
Nie je všetko také ideálne a zdravé. Štúdia z roku 2023, ktorú uskutočnila Štátna univerzita v Severnej Karolíne, odhalila jej škodlivý vplyv na naše zdravie. Čo sa za tým zistením skrýva? Chemická zlúčenina nazývaná ako sukralóza-6-acetát, nachádzajúca sa v sukralóze, sa podľa tejto štúdie prejavila ako tzv. genotoxická. V jednoduchosti to znamená, že poškodzuje DNA v bunkách, teda ju rozbíja. Vedie to k zvýšenému riziku rozvoja rakoviny alebo iných zdravotných problémov.
Škodlivosť voči zdraviu čriev
V rámci tejto štúdie sa navyše zistilo, že ak je naše telo dlhodobo vystavené sukralóze, negatívne to vplýva na zdravie čreva. Dokáže zvýšiť priepustnosť tzv. črevných epiteliálnych tkanív. Ťažko sa vám tento pojem číta, nieto ešte chápe? Tak si to poďme premietnuť.
Predstavte si akúsi tenkú vrstvu, ktorá vystiela vnútornú stenu našich čriev, a tým chráni črevo. Keby sa táto vrstva narušila, črevo by sa stalo menej odolným a viac priepustným. Z nášho čreva by sa do okolia začali prepúšťať látky, ktoré tam nepatria, a ľahko by sa dostali do krvi. To nechceme, lebo sú to látky, ktoré nemajú v tele čo robiť a majú byť z neho vylúčené. Podľa zistení štúdie sa pri dlhodobom príjme sukralózy nežiaduce látky do krvi dostávajú.
Dokážeme sa jej vyhnúť?
Odpoveď je jasná. V súčasnosti máme na dosah veľké množstvo alternatívnych produktov, a preto veľmi ľahko nejakú tú nechcenú potravinu nahradíme. Keď je reč o sukralóze, hlavné je vedieť rozpoznať jej prítomnosť v produktoch. Keď sa to naučíte, následne ju aj ľahko eliminujete. Ak chcete sukralózu z jedálnička vylúčiť, siahnite po prírodných zdravých náhradách, akými sú stévia, xylitol alebo erythritol. Pri týchto alternatívach je malé riziko akejkoľvek zdravotnej škodlivosti.
Zdroje:
https://www.theepochtimes.com/article/new-study-shows-widely-used-sweetener-contains-chemical-compound-that-can-damage-dna-5319612?welcomeuser=1
https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/10937404.2023.2213903