Hypertyreóza: Čo sa deje v tele, keď štítna žľaza tvorí viac hormónov, ako má?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Hypertyreóza znamená nadmerne aktívnu štítnu žľazu, ktorá tvorí a uvoľňuje vysoké hladiny hormónov štítnej žľazy. Väčšina ľudí s touto diagnózou si všimne rýchle chudnutie, aj keď konzumuje rovnaké jedlá ako kedysi, z čoho sa neraz tešia najmä ženy. Spočiatku môžete cítiť aj príval energie. I keď tieto zmeny vyzerajú pozitívne, v skutočnosti môžu znamenať problém. Pridávajú sa zrýchlený tep, zvýšená chuť do jedla a úzkosť. Čo vás čaká u lekára a ako sa hypertyreóza lieči?

Čo je hypertyreóza?
Aké funkcie má štítna žľaza na starosti?
Viete, aký je rozdiel medzi hypo- a hypertyreózou?
Aké má zvýšená funkcia štítnej žľazy príznaky?
Čo vyvoláva tento problém?
Ako prebieha diagnostika ochorení štítnej žľazy?
Aká liečba vás čaká?

Hypertyreóza je stav, pri ktorom štítna žľaza vytvára a uvoľňuje viac hormónov, ako potrebuje vaše telo. Hyperaktívna štítna žľaza teda produkuje viac hormónov štítnej žľazy, z ktorých sú základné trijódtyronín (T3) a tyroxín (T4). Ovplyvňuje nimi prakticky celé telo, preto je potrebné tento stav liečbou dostať pod kontrolu. Častejšie sa týka žien ako mužov.

Za čo je zodpovedná štítna žľaza?

Štítna žľaza má tvar motýľa, ktorý sa nachádza v prednej časti krku pod ohryzkom. Hormóny štítnej žľazy ovplyvňujú:

  • reguláciu telesnej teploty,
  • tepovú frekvenciu srdca,
  • metabolizmus (proces, ktorý premieňa jedlo na energiu).

Zjednodušene môžeme povedať, že keď naša štítna žľaza funguje správne, aj naše telo je v rovnováhe a všetky jeho systémy pracujú, ako majú.

Avšak, ak štítna žľaza prestane fungovať tak, ako má – tvorí priveľa alebo primálo hormónov, čo ovplyvní celé telo.

Hypertyreóza a hypotyreóza: Aký je medzi nimi rozdiel?

Oba stavy – hypertyreóza i hypotyreóza, súvisia s množstvom hormónov, ktoré štítna žľaza vytvára a uvoľňuje. Rozdiel je v množstve. Predpona HYPER- znamená niečo rýchle, nadmerné alebo plné energie, v našom zmysle opisuje nadmernú aktivitu štítnej žľazy a uvoľňovanie priveľkého množstva hormónov.

HYPO- znamená v lekárskom svete „nízky“ alebo „nedostatočný“. Keď máte hypotyreózu, znamená to, že vaša štítna žľaza je nedostatočne aktívna a neuvoľňuje dostatok hormónov štítnej žľazy, ktoré vaše telo potrebuje.

Príznaky hypertyreózy:

Ak pociťujete príznaky hyperaktívnej štítnej žľazy, vyhľadajte lekára, aby mohol určiť správnu diagnózu a odporučiť vám liečbu. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Čo spôsobuje hypertyreózu? Prečo vlastne vzniká?

Nadmernú aktivitu štítnej žľazy zapríčiňujú rôzne zdravotné stavy a situácie. Predovšetkým tieto:

GravesovaBasedowova choroba: Autoimunitné ochorenie, pri ktorom imunitný systém napadne štítnu žľazu. Výsledkom je, že štítna žľaza vytvára príliš veľa hormónov. Táto choroba je dedičná, takže ak mal niekto vo vašej rodine Gravesovu-Basedowovu chorobu, môžu ju mať aj ďalší členovia rodiny. Častejšie sa vyskytuje u žien a celkovo tvorí až 85 % prípadov hypertyreózy.

Uzly v štítnej žľaze: Uzly štítnej žľazy sú hrudky alebo rast buniek v nej. Rakovinové sú len zriedkavo, avšak často vedú k nadmernej tvorbe hormónov.

Zápal štítnej žľazy: Tyreoiditída (thyroiditis) je zápal štítnej žľazy, ktorý môže byť bolestivý, ale aj bezbolestný (tichý). Často sa vyskytuje do jedného roka po pôrode, vtedy hovoríme o popôrodnej tyroiditíde). Zápalom zasiahnutá štítna žľaza nemusí byť schopná zotaviť sa – výsledkom je hypotyreóza.

Nadmerné množstvo jódu: Ďalšou príčinou nadmernej funkcie štítnej žľazy je priveľa jódu v strave alebo v liekoch. Preto, ak máte riziko hypertyreózy, vyhýbajte sa potravinám a liekom, ktoré majú vysoký obsah tohto prvku. Jód je totiž minerál, ktorý štítna žľaza používa na tvorbu hormónov.

Najviac jódu obsahujú ryby, morské riasy, krevety a ďalšie dary mora, ako sú krab či homár.

Vysoké množstvo tohto minerálu obsahujú tiež mlieko a mliečne výrobky, žĺtky a jodizovaná soľ.

Rizikovým faktorom hypertyreózy je aj tehotenstvo.

Diagnostika hypertyreózy: Čo vás čaká u lekára?

Na diagnostiku hyperaktívnej štítnej žľazy podstúpite viacero testov:

  • fyzikálne vyšetrenie,
  • krvné testy,
  • zobrazovacie testy štítnej žľazy.

1. Fyzikálne vyšetrenie

Odborný lekár, ktorý sa zaoberá funkciou žliaz v tele – endokrinológ, vám prehmatá oblasť štítnej žľazy, skontroluje, či nie je zväčšená, hrboľatá alebo citlivá.

Prezrie vaše oči, či nemajú opuch, začervenanie, vydutie a iné príznaky Gravesovej-Basedowovej choroby. Stetoskopom popočúva vaše srdce, všíma si rýchly a/alebo nepravidelný srdcový pulz.

Môže vás požiadať, aby ste vystreli ruky, či nemáte tras, môže tiež prezrieť nechty kvôli zmenám a pokožku, či je teplá a vlhká.

2. Krvné testy

Absolvujete odber krvi na zistenie hladín hormónov štítnej žľazy. Pri hypertyreóze sú hladiny hormónov T3 a T4 vyššie ako normálne a hladina hormónu stimulujúceho štítnu žľazu (TSH) je nižšia ako bežne.

3. Zobrazovacie testy

Zobrazovacie testy umožnia lekárovi bližší pohľad na vašu štítnu žľazu a neraz odhalia aj príčiny hypertyreózy. Patria k nim vyšetrenia štítnej žľazy gama sondouultrazvukom.

hypertyreóza - vyšetrenie
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Už je to jasné, máte hypertyreózu – čo vás čaká ďalej?

V modernej dobe existuje mnoho možností liečby nadmernej funkcie štítnej žľazy. Výber závisí predovšetkým od príčiny.

Liečba hypertyreózy:

Antityroidné lieky (metimazol, propyltiouracil) – blokujú schopnosť štítnej žľazy vytvárať hormóny, ponúkajú rýchlu možnosť, ako dostať hladiny hormónov štítnej žľazy do rovnováhy.

Rádioaktívny jód – je ústami užívaný liek, ktorý absorbujú hyperaktívne bunky štítnej žľazy. Jód ich poškodzuje, štítna žľaza sa zmenšuje a hladiny jej hormónov počas niekoľkých týždňov klesnú. Avšak táto liečba zvyčajne vedie k trvalému zničeniu štítnej žľazy. I keď vyrieši hypertyreózu, pacient potrebuje užívať hormóny štítnej žľazy po zvyšok života.

Operácia – odstránenie štítnej žľazy operáciou sa nazýva tyreoidektómia. Síce vyrieši hypertyreózu, ale zase spôsobí hypotyreózu (nedostatočnú činnosť štítnej žľazy). Takže budete celoživotne užívať lieky, ktoré budú udržiavať hormonálnu rovnováhu aj bez štítnej žľazy.

Betablokátory – blokujú pôsobenie hormónov štítnej žľazy na telo. Nemenia síce hladinu hormónov v krvi pacienta, ale pomáhajú zvládnuť symptómy hypertyreózy: zrýchlený tep, nervozita a chvenie. Túto liečbu endokrinológovia zvyčajne spájajú s inou možnosťou dlhodobej liečby hypertyreózy.

Riziká liečby nadmerne funkčnej štítnej žľazy

Každá liečba má svoje pre aj proti, pozitíva, ale tiež vedľajšie účinky či riziká. Je na odborníkovi, aby v spolupráci s vami zvážil plusy a mínusy jednotlivých druhov liečby vo vašom prípade – vzhľadom na ostatné ochorenia a váš celkový stav.

Vedľajšie účinky liekov: Lieky, ktorými lekári najčastejšie a úspešne liečia hypertyreózu (metimazol a propyltiouracil), môžu zapríčiniť niekoľko vedľajších účinkov. Zriedkavým vedľajším účinkom, ktorý postihuje menej ako 1 % pacientov, je potenciálne poškodenie pečene. Ďalším rovnako zriedkavým, ale závažným vedľajším účinkom je agranulocytóza (závažný pokles počtu leukocytov). Existuje tiež alergická reakcia na tieto lieky, ktorá sa vyskytuje asi u 5 % ľudí.

Rádioaktívne materiály: Pri akomkoľvek postupe, ktorý zahŕňa toto žiarenie, rastie riziko rakoviny štítnej zľazy. Avšak dodnes štúdie nenašli žiadnu súvislosť medzi používaním rádioaktívneho jódu na liečbu hypertyreózy a rozvojom rakoviny.

zvýšená funkcia štítnej žľahy - hypertyreóza
Niekedy je najlepším a najrýchlejším riešením odstránenie neposlušnej štítnej žľazy. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Operácia: Pri každej operácii existujú určité riziká, predovšetkým infekcia a krvácanie. Avšak chirurgické odstránenie štítnej žľazy sa vo všeobecnosti považuje za veľmi účinnú liečbu hypertyreózy. Vo veľmi zriedkavých situáciách vzniknú komplikácie, ako sú paralýza hlasiviek (neschopnosť hovoriť) a poškodenie prištítnych teliesok, ktoré vedie k nízkej hladine vápnika v krvi.

Samozrejme, ako sme už naznačili, po celý život budete musieť užívať náhradný hormón štítnej žľazy.

Čo sa stane, ak máte hypertyreózu, ale neliečite sa?

Nadmerná funkcia štítnej žľazy ovplyvňuje mnohé systémy tela – od srdca a cievneho systémupo kosti. S hypertyreózou sa netreba zahrávať ani podceňovať jej liečbu, pretože komplikácie sú skutočne vážne:

  • fibrilácia predsiení,
  • mŕtvica,
  • kongestívne srdcové zlyhanie,
  • osteoporóza.

Komplikácie nadmerne aktívnej štítnej žľazy

Tyreotoxická kríza nazývaná tiež tyreoidálna búrka

Zriedkavá, ale o to závažnejšia komplikácia hypertyreózy. Nastane, keď štítna žľaza vytvára a uvoľňuje veľké množstvo hormónov v krátkom čase. Je to život ohrozujúca situácia, ktorá si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc.

Príznaky tyreotoxickej krízy zahŕňajú vysokú horúčku, rýchly pulz (tachykardia), ktorý môže presiahnuť 140 úderov za minútu, pocit vzrušenia, podráždenosti a/alebo úzkosti, delírium, kongestívne srdcové zlyhanie, ale aj stratu vedomia.

Komplikácia GravesovejBasedowovej choroby

Spôsobuje chorobu očí, ktorá sa prejavuje týmito príznakmi:

  • vypuklé oči,
  • strata zraku,
  • dvojité videnie,
  • nadmerná citlivosť na svetlo.

Kedy je čas vyhľadať lekársku pomoc?

Rozhodne vtedy, ak pociťujete príznaky hypertyreózy alebo ak sa už liečite a cítite zhoršenie svojho stavu (vtedy nečakajte na pravidelný ročný či polročný termín kontroly, ale dohodnite si s lekárom skorší).

Keď pociťujete príznaky tyreotoxickej krízy alebo iné komplikácie hypertyreózy, napríklad máte vysokú horúčku a veľmi rýchlu srdcovú frekvenciu, choďte čo najskôr na centrálny príjem do nemocnice alebo si zavolajte sanitku.

Pri neliečenej štítnej žľaze máte zvýšené riziko osteoporózy, fibriláciu predsiení i mozgovej príhody

Zdroje:

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/14129-hyperthyroidism

https://www.healthline.com/health/hyperthyroidism

https://www.endocrineweb.com/conditions/hyperthyroidism

Pridaj komentár