Ako sa starať o atopický ekzém v zime

Spoločnými znakmi atopickej dermatitídy sú:

-chronický priebeh
-svrbenie
-suchosť kože (xeróza)
-zápal kože (dermatitída)

U každého pacienta majú tieto prejavy rôznu intenzitu a priebeh, a spôsobujú individuálne ťažkosti, s dopadom na kvalitu života. Chronicitu prejavov charakterizuje kontinuálny priebeh: striedanie vzplanutia s obdobím remisie. To, ako sa choroba prejavuje, vo veľkej miere súvisí s vrodenou dispozíciou a životným prostredím, v ktorom sa pacient pohybuje.

Starostlivosť o pacienta sa odvíja od závažnosti atopického ekzému – liečba má stupňovitý charakter, od miestnej až po systémovú. Zameraná je na:

-odstránenie zápalu alebo infekcie

-zníženie svrbenia -obnovu kožnej bariéry

-zníženie vplyvu vonkajších faktorov

-úpravu životosprávy

Vo všeobecnosti platí, že atopický ekzém sa v zimnom období zhoršuje. Keď teploty klesnú pod 10 °C (a neskôr až k 0 °C ) a objaví sa silný vietor, je pokožka vystavená veľkým stratám vody a zníženému prekrveniu. Vtedy má sklon k začervenaniu, k tvorbe prasklín a k sekundárnej infekcii. Pri dlhodobom pôsobení vlhka a chladu môže dôjsť až k poškodeniu tkaniva.

Prečo je to tak?

Koža na to, aby plnila svoju funkciu, potrebuje určitý objem vody. Táto zodpovedá za pružnosť a ohybnosť kože. Na prvom mieste pri ošetrení kože pacienta s atopickým ekzémom je výber správneho preparátu. Vhodné sú krémy a masti s vysokým obsahom tukov, na druhej strane, nie je vhodné používanie prípravkov s vysokým obsahom vody, prípadne gélov. Aj používanie prípravkov s vysokým obsahom emulgátorov môže poškodzovať štrukturálne proteíny, a v zimnom období pokožke viac škodí než pomáha. Dôležité je rešpektovať jednotlivé fázy ochorenia atopického ekzému a stabilizovať zápal, pravidelne navštevovať kožného lekára a dodržiavať určený postup liečby.

Ďalšou neoddeliteľnou súčasťou dlhodobej prevencie a liečby atopickej dermatitídy je udržiavanie bariérovej funkcie kože. V procese zachovania funkčnej atopickej pokožky v zimnom období je nevyhnutné používanie emoliencií – premasťujúcich a zmäkčujúcich látok. Tieto chránia pred vznikom baktériovej či vírusovej infekcie. V súčasnosti existuje široká paleta emoliencií, v rôznych galenických formách.

Najnovším trendom je používanie emoliencií, ktoré bránia stratám vody, hydratujú pokožku, premasťujú ju a obnovujú. V zimnom období využívame emolienciá s vysokým obsahom lipidov, ktoré sú telu vlastné (ceramidy, cholesterol a voľné mastné kyseliny), či látok, ktoré dobre viažu vodu (glycerol, kyselina hyaluronová, urea, kyselina mliečna). Novodobé emolienciá obsahujú aj látky pôsobiace podporne na bunkový metabolizmus (niacín, dexpanthenol) a potláčajú zápalovú aktivitu (znižujú svrbivosť).

Ošetrovanie kože emolienciami musí byť pravidelné a podľa potreby pacienta sa vykonáva opakovane počas celého dňa (pri výraznej suchosti a svrbení). Súčasťou dennej starostlivosti o pokožku pri atopickej dermatitíde je aj správne umývanie kože. Dôležité je vedieť, že koža pacienta s atopickou dematitídou musí byť čistá a hydratovaná, a to v lete i zime. Na umývanie sú vhodné mydlá s nízkym senzibilizačným potenciálom, s neutrálnym alebo kyslým pH. Nemali by obsahovať parfumy ani farbivá. Mydlá s nízkym obsahom detergentov (menej penivé) sú vhodnejšie, pretože nemajú výrazný odmasťujúci efekt. Mydlá by mali obsahovať zvláčňujúce zložky a nemali by pôsobiť komedogénne (neupchávať póry) pri dospievajúcich.

Pre očistu atopickej kože platí: v kúpeli viac vody ako mydla, a po osušení okamžité ošetrenie ochranným krémom! Súčasťou starostlivosti o atopickú pokožku sú aj tzv. „olejové kúpele“, keďže pokožku očisťujú, hydratujú a zvláčňujú. Po olejovom kúpeli sa na povrchu kože vytvorí jemný olejový film, ktorý ju regeneruje, a pôsobí protisvrbivo, čo vlastne nahrádza krém. Nejde však o bežné oleje, ktoré by vo vode vytvárali olejové škvrny, ale špeciálne upravované látky, rozpustné vo vode. Pre svoju stabilitu a nízky alergénny potenciál sú v súčasnosti s obľubou využívané. Avšak treba pripomenúť, že olejové kúpele nie sú vhodné pre ľudí, ktorých pokožka je pri atopickom ekzéme postihnutá akútnym zápalom.

Ku každodennej starostlivosti o pokožku pacienta s atopickým ekzémom patrí aj ochrana pred fyzikálnymi vplyvmi: chladom, vlhkom či vetrom. Ako sa má pacient s atopickým ekzémom v zime správne obliekať? Pri vlhkom a chladom počasí uprednostňujeme viacvrstvové oblečenie. Spodná bielizeň by mala byť z priliehavých, no nedráždivých materiálov, nemala by obmedzovať v pohybe a spôsobovať svrbenie. V súčasnosti sú na trhu odevy s antibakteriálnou zložkou (s obsahom striebra) a tiež spodná bielizeň z nedráždivých materiálov, ktorá je vzdušná a má termoregulačný efekt. Takisto platí, že pokožka pacienta by nemala prísť do styku s materiálmi, ktoré sú utvorené z vlasov, úpletov, plyšov, fl anelu, froté, umelých ani pravých kožušín. Uprednostňujeme materiály s hladkým povrchom, s nedráždivými izolačnými materiálmi v bundách a kabátoch, a to z oboch strán (platí aj o čiapkach, rukaviciach a šáloch). Predovšetkým dbajme na to, aby oblečenie bolo pohodlné a nedráždilo .

1 odpovedí na “Ako sa starať o atopický ekzém v zime

Pridaj komentár