Bratislava 26. októbra (TASR) – Pokiaľ by lekári, ktorí sa pridali k odborárskej akcii hromadných výpovedí, od decembra odišli zo svojich miest, bude podľa ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika situácia vážna. „Ak k tomu dôjde, situácia bude veľmi vážna, aj napriek tomu, že v nemocniciach ostane pracovať viac ako 70 percent lekárov, čo je zhruba 6000 lekárov, skutočne táto situácia nebude ľahká, mimoriadna situácia ale bude v detských nemocniciach, preto chcem vyzvať odborárov, aby nehazardovali so zdravím našich detí a rokovali bez rukojemníkov tak ako sestry,“ povedal.
Poznamenal, že sestry pri rokovaniach o zlepšení ich pracovných a mzdových podmienok nevydierali a nezatláčali do kúta. „Toto odmietam,“ zdôraznil. Minister dnes naznačil, s čím počítajú krízové plány nemocníc v prípade reálneho odchodu lekárov. Podľa jeho slov pôjde o „nepopulárne“ opatrenia ako napríklad zlučovanie podobných oddelení. Na Slovensku sa pritom v lete v nemocniciach zrušilo či zlúčilo vyše 150 oddelení. Predlžovať sa tak môžu aj čakacie doby na operácie a o prácu by tak prišli aj sestry pracujúce na týchto oddeleniach.
Minister avizoval, že výpovede doteraz stiahlo okolo 200 lekárov spomedzi asi 2400, ktorí ich podali. Drvivá väčšina lekárov zároveň podľa jeho slov ústne deklarovala, že neodídu, keďže výpovede mali vraj podávať zo solidarity a pod hrozbou nátlaku. Šéf rezortu, ktorý sa dnes stretol na rokovaní s riaditeľmi nemocníc, opätovne deklaroval, že lekári, ktorí výpoveď stiahnu do konca mesiaca, sa budú môcť vrátiť na svoje miesta. Od 1. decembra sa na ich miesta majú začať prijímať noví lekári. V niektorých nemocniciach na východe Slovenska majú evidovať aj viac ako 100 žiadostí.
Poukázal na to, že tým, že sa plánovaná starostlivosť bude realizovať v menšej miere, bude mať aj nemocnica menej peňazí zo zdravotnej poisťovne. „Na jednej strane chcú vyššie platy, ale nedovolia nemocnici, aby ich mala z čoho zaplatiť,“ podotkol. Lekári podľa jeho slov žiadajú platy zvýšiť na úroveň 2000 až 4000 eur.
K 1. októbru podalo podľa údajov odborov výpovede vyše 2400 lekárov, ktorí pracujú v slovenských nemocniciach. Ďalšie výpovede by mali padnúť na konci tohto mesiaca. V nemocniciach celkovo pracuje asi 6500 lekárov. Zdravotníci sa rozhodli siahnuť po radikálnom riešení pre neakceptovanie ich štyroch požiadaviek. V nich vyzývajú na dodržiavanie Zákonníka práce a personálnych normatívov v nemocniciach, dofinancovanie systému, lepšie mzdové ohodnotenie a zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti.