Bratislava 19. septembra (TASR) – Slovensko sa pri príležitosti Svetového dňa osteoporózy aj tento rok zapája do celosvetovej kampane, ktorej hlavnou témou sú tri kroky k nezlomným kostiam, a to vitamín D, vápnik a pohyb. Hlavným cieľom je apel na prevenciu, ako jeden z kľúčových prvkov boja proti osteoporóze. Pod narastajúci počet ľudí trpiacich osteoporózou sa totiž podpisuje najmä nezdravý životný štýl, nedostatočná konzumácia mliečnych výrobkov, znížený príjem vápnika, nedostatok vitamínu D a nedostatok pohybu.
„Prevencia je kľúčom k úspechu. Aj preto už opakovane okrem osvetovej kampane organizujeme aj Dni otvorených dverí, ktoré každému, kto o to bude mať záujem, ponúkajú možnosť dať si vyšetriť kvalitu svojich kostí a získať informácie o osteoporóze,“ uviedla podpredsedníčka výboru Spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí Soňa Tomková. Dni otvorených dverí sa budú konať vo vybraných osteologických ambulanciách a osteocentrách po celom Slovensku od 24. októbra do 4. novembra. Záujemcovia budú môcť absolvovať tzv. denzitometrické vyšetrenie, teda vyšetrenie hustoty kostí a konzultáciu s odborníkom. Zoznam zapojených možno nájsť na webstránke www.milujsvojekosti.sk.
Tvárou tohtoročnej kampane sa stala moderátorka a podnikateľka Alena Heribanová. „Každý vek so sebou prináša krásne a pozitívne veci, ale je dôležité, aby sme si uvedomovali aj jeho riziká. Jedným z veľkých rizík mojej vekovej kategórie je osteoporóza, ktorá sa týka každého z nás. Ja osobne sa snažím osteoporóze predchádzať aktívnym prístupom k životu – zdravo sa stravujem, myslím pozitívne a najmä venujem dostatočný čas pohybu,“ povedala Heribanová.
Celosvetové štatistiky odhadujú, že približne každá tretia žena a každý piaty muž nad 50 rokov sú ohrození rizikom osteoporotickej zlomeniny, čo predstavuje asi šesť až osem percent svetovej populácie. V Európskej únii dokonca každých 30 sekúnd utrpí niekto zlomeninu následkom osteoporózy. Aj preto si už od roku 1996 každoročne 20. októbra verejnosť pripomína Svetový deň osteoporózy, ktorý upozorňuje na zvyšujúce sa riziko ochorenia.
Osteoporóza, ľudovo nazývaná aj „riedke kosti“ je ochorenie, pri ktorom dochádza k strate kostnej hmoty a poškodeniu mikroarchitektúry kostného tkaniva. Medzi rizikové faktory vzniku osteoporózy patrí predovšetkým vek, pohlavie, rodinná anamnéza osteoporózy, predchádzajúca zlomenina, predčasná menopauza, liečba liekmi, ktoré negatívne ovplyvňujú kosť, ochorenia ako reumatoidná artritída, chronické ochorenie pečene a tráviaceho traktu, ochorenia prištítnych žliaz, či nedostatočná tvorba pohlavných hormónov u mužov.