Banská Bystrica 14. septembra (TASR) – Životospráva pacienta s reumatoidnou artritídou (RA) musí byť podľa odborníkov pravidelná, bez väčších výkyvov, s dostatočným spánkom a odpočinkom. Strava má byť výdatná, pestrá, ľahko stráviteľná, bohatá na bielkoviny a vitamíny.
„Výživná strava je potrebná najmä vtedy, keď chorý veľmi schudol. A naopak, ak má pacient nadmernú telesnú hmotnosť, treba ju znížiť obmedzením tučných, sladkých a múčnych jedál,“ vysvetľuje vedúca odboru podpory zdravia banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Silvia Kontrošová.
Názor, že sa pri tejto chorobe, tak ako pri dne, najmä konzumovaním mäsa ukladajú do tkanív kĺbov škodlivé látky, napr. kyselina močová, je podľa jej slov nesprávny a ničím neodôvodnený. Hoci je dna takisto kĺbová choroba, zapríčiňuje ju porucha látkovej premeny – ukladanie kyseliny močovej v kĺbových tkanivách.
Kontrošová upozorňuje aj na škodlivosť nadmerného pitia alkoholických nápojov a fajčenie. Odolnosť organizmu znižujú aj infekčné choroby ako napr. angína či chrípka. Preto je potrebné chrániť sa pred všetkými infekčnými chorobami.
Dodržiavanie určitých stravovacích zásad v prípade chronických reumatických ochorení síce nenahradí protireumatickú liečbu, avšak môže ju podporiť. Podľa Kontrošovej tak, ako aj pri iných chorobách, aj pri reumatoidnej artritíde sa dokázal významný vplyv stravovania na stav pacienta. Strava môže chorobu tak zhoršiť, ako aj zlepšiť.
Mnohí ľudia trpiaci artritídou skonštatovali, že po vylúčení niektorých potravín z jedálnička sa bolesti zmiernili alebo dokonca vymizli. Výskumy ukázali, že medzi nevhodné potraviny, ktoré môžu artritídu výrazne zhoršiť, patria červené mäso, mlieko a mliečne výrobky, citrusové ovocie, baklažán, paradajky, cukry, tuky, soľ a kofeín.
Naopak, stav artritídy zlepšuje rybí olej, ovocie, zelenina ako cesnak, cibuľa, pór, pažítka, kapusta, brokolica, kaleráb, špargľa a aj strukoviny a sú vhodnou stravou pri prevencii alebo aj pri zmiernení príznakov reumatoidnej artritídy. Dôležité je dodržiavať dostatočný príjem tekutín, odporúča sa denne vypiť dva – tri litre.
Všeobecne priaznivý pre zdravie je aj pohyb. Práve pri reumatoidnej artritíde je však veľmi dôležitý šetrný pohyb, aby sa rozprúdil metabolizmus kĺbov a aby nestuhli. Chlad zvyšuje bolesť, preto sa treba vyhýbať pobytu v chladnom a vlhkom prostredí. Okrem medikamentóznej liečby a správnej životosprávy je veľmi dôležitá pohybová, fyzikálna a kúpeľná liečba.
Rovnako dôležité sú podmienky v domácom prostredí, kde človek trávi väčšinu svojho života. Tu má veľký význam porozumenie rodinných príslušníkov alebo iných osôb, s ktorými pacient žije. Je potrebné mu umožniť po príchode z práce nerušený odpočinok, dostatočne dlhý spánok, postarať sa o vhodnú stravu, lieky, prípadne mu pomôcť pri liečebnom telocviku, avšak najmä ho podporovať psychicky.