Bratislava 12. augusta (TASR) – Vyhlásenie petičnej akcie za zachovanie verejného zdravotníctva a proti zmene verejných zdravotníckych organizácii na akciové spoločnosti vníma Lekárske odborové združenie (LOZ) ako príjemné prekvapenie. „Na jednej strane preto, lebo spontánne prichádza od ľudí, ktorí nepracujú v zdravotníctve, na druhej strane samozrejme preto, lebo je zameraná na záchranu slovenského zdravotníctva a proti transformácii nemocníc, čo je aj snahou združenia,“ informoval šéf LOZ Marián Kollár.
LOZ podľa neho víta a podporuje akúkoľvek aktivitu, ktorá pomôže zachrániť kolabujúce zdravotníctvo. „Spustenie petičnej akcie je pre nás povzbudením a signálom toho, že sme sa vydali správnou cestou. Je to len ďalším dôkazom toho, že krízová situácia, v ktorej sa nachádza slovenské zdravotníctvo a obavy z jeho smerovania po transformácii nemocníc je celospoločenským problémom, ktorý vnímajú rovnako zdravotnícki pracovníci, ako aj verejnosť,“ konštatoval Kollár. O to viac je potrebné, aby sa ministerstvo zdravotníctva a vláda SR chopili svojich kompetencií a podnikli urgentné kroky na riešenie tejto situácie zastavením transformácie a prijatím systémových opatrení v rezorte, doplnil.
Proti transformácii štátnych nemocníc na akciové spoločnosti, ktorá by sa mala realizovať do konca tohto roku, sa rozbehla tento týždeň petícia. Ako informoval člen petičného výboru, novinár Milan Blaha, podpisy by sa mali zbierať do konca septembra. Organizátori petície požadujú, aby vláda zrušila právnu úpravu, ktorá počíta s premenou nemocníc na akciovky a zastavila transformáciu. Ich cieľom je vyzbierať aspoň 100.000 podpisov, aby sa petíciou musel zaoberať parlament.
„Ministerstvo zdravotníctva oceňuje záujem verejnosti o transformáciu nemocníc na akciové spoločnosti, ktorú schválili poslanci Národnej rady v súlade s programovým vyhlásením vlády Ivety Radičovej. Aj v minulom volebnom období ministerstvo vnútra pod vedením Roberta Kaliňáka zo Smeru stransfromovalo svoju nemocnicu na akciovú spoločnosť,“ reagovala hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová s tým, že vtedy bol petičný výbor ticho. Ministerstvo tiež vyzvalo petičný výbor, aby zverejnil: kto inicioval vznik petície, kto financuje celú kampaň, kto platí členov petičného výboru.
Nemocnice by sa mali podľa návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach účinnej od apríla transformovať do konca tohto roka. V odôvodnených prípadoch sa tento termín bude môcť posunúť o pol roka. „Transformáciou na akciové spoločnosti sa zavedie do hospodárenia nemocníc zodpovednosť manažmentov za hospodárske výsledky, prehľadné účtovníctvo a povinnosť auditu,“ zdôvodňovalo tento krok ministerstvo. Štátne nemocnice majú v súčasnosti formu príspevkových organizácií, charakterizovanú podľa rezortu netransparentnosťou, zlým riadením a neprehľadným účtovníctvom.