Pasívne fajčenie: Fajčíte pred svojimi deťmi? Poznáte všetky riziká?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Fajčenie stojí svetové hospodárstvo viac ako 1 bilión dolárov ročne.

Predpokladá sa, že do roku 2030 sa počet úmrtí, súvisiacich s tabakom, zvýši z približne 6 miliónov ročne na približne 8 miliónov ročne, pričom viac ako 80 % úmrtí zasiahne krajiny s nízkymi a strednými príjmami.

Do roku 2030 zabije fajčenie o jednu tretinu ľudí viac ako v súčasnosti.

Na celom svete fajčí 1 miliarda ľudí, ale fajčenie spôsobuje viac škody nefajčiarom ako fajčiarom. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), pasívne fajčenie spôsobuje približne 1 zo 100 úmrtí na celom svete. Každoročne kvôli nemu zomrie viac ako 600 000 ľudí, z toho najviac je žiendetí.

Najviac ohrozené sú deti

Práve deti sú vystavené sekundárnemu fajčeniu viac ako ktorákoľvek iná veková skupina. Keďže ich príbuzní častokrát fajčia aj doma, deti sa nedokážu vyhnúť cigaretovému dymu.

Obzvlášť nebezpečné je to preto, že detské pľúca sú stále vo vývine. Dokonca je jedno, či sa u nich doma fajčí vo vnútorných priestoroch, alebo sa fajčí len vonku.

Deje sa tak približne rovnako vo všetkých kútoch sveta, intenzívnejšie však v Ázii a na Strednom východe. Deti sú zároveň skupinou, ktorú pasívne fajčenie dokázateľne najviac poškodzuje.

Dym, ktorý fajčiar dýcha a ktorý vychádza zo špičky horiacej cigarety, obsahuje približne 4 000 chemikálií. Mnohé z týchto chemikálií sú nebezpečné – o viac ako päťdesiatich z nich vieme, že spôsobujú rakovinu. Čiže, kedykoľvek vystavíme dieťa pasívnemu fajčeniu, vystavujeme ho aj týmto chemikáliám.

U detí vystavených pasívnemu fajčeniu je vyššie riziko:

  • infekcií dýchacích ciest,
  • astmy,
  • bakteriálnej meningitídy,
  • syndrómu náhleho úmrtia dojčiat.

Najčastejšie dochádza k pasívnemu fajčeniu v domácnostiach, no stále sa nájde dosť rodičov, ktorí si neváhajú zapáliť aj v aute. Dieťa na zadnom sedadle vtedy dýcha dym, ktorý predstavuje trojnásobok európskeho odporúčaného limitu znečistenia ovzdušia. Ku krajinám, ktoré výrazne obmedzili fajčenie v aute v prítomnosti detí, patria napríklad Anglicko, Wales, Francúzsko, Taliansko, GréckoCyprus.

pasívne fajčenie a deti
Zdroj foto: Shutterstock.com

Čo je terciárne fajčenie?

Americká pediatrická akadémia vo svojom výskume zistila, že škodlivé je aj terciárne fajčenie. V tomto prípade ide o škodlivé toxíny, ktoré zostali z dymu na miestach, kde niekto fajčil. Usádzajú na stenách baru, na sedadlách auta, dokonca aj v detských vlasoch po tom, ako rodič (alebo niekto iný) fajčil v blízkosti dieťaťa.

Pasívne fajčenie a tehotenstvo

Či už fajčíte aktívne, alebo sa len vystavujete pasívnemu fajčeniu, pokiaľ to robíte počas tehotenstva, škodlivým chemikáliám je vystavené aj vaše dieťa. Môže to priniesť vážne zdravotné následky, ako napríklad:

  • potrat,
  • predčasný pôrod,
  • nižšiu pôrodnú hmotnosť dieťaťa,
  • syndróm náhleho úmrtia dojčiat,
  • problémy s učením, poruchy pozornosti, hyperaktivitu (ADHD).

Ideálne riešenie?

Skoncujte s fajčením! Čím skôr, tým lepšie! Pokiaľ nefajčíte, požiadajte fajčiarov, aby nefajčili vo vašej blízkosti!

Pasívne fajčenie na verejných miestach

Aj deti, ktorých rodičia nefajčia, môžu byť vystavené sekundárnemu alebo terciárnemu fajčeniu – na verejných priestranstvách, v automobiloch, autobusoch, v škole/škôlke, v parku, na detskom ihrisku, v nákupnom centre a podobne. Sekundárne alebo terciárne fajčenie môže vyvolať tieto zdravotné problémy:

  • infekcie uší,
  • ochorenia dýchacích ciest,
  • srdcovo-cievne ochorenia,
  • rakovina – rakovina mozgu, lymfómy, leukémia, rakovina pľúc atď.,
  • sivý zákal,
  • meningitída,
  • sinusitída (zápal prínosových dutín),
  • chrípka,
  • podráždenie očí,
  • bolesť hrdla,
  • alergie,
  • kognitívne poškodenia a zmeny správania (nižšia schopnosť sa učiť, nižšie IQ, porucha pozornosti, hyperaktivita, úzkosť, depresia, agresívne správanie).
pasívne fajčenie elektronická cigareta
Zdroj foto: Shutterstock.com

Pasívne fajčenie a práca

Fajčenie na pracovisku je na celom svete stále bežným javom, hoci má vážne účinky na ľudské zdravie. Niet pochýb o tom, že aj pasívne fajčenie predstavuje pre naše zdravie obrovské riziko. Na celom svete by preto mali byť prijaté všeoebecné právne predpisy, ktoré by fajčenie v pracovnom prostredí zakázali.

  • Oxid uhoľnatý ochudobňuje krv o kyslík, srdce musí vynaložiť viac síl na riadne fungovanie.
  • Nikotín zvyšuje krvný tlak a srdcovú frekvenciu.
  • Decht – zvyšky tabaku, čo sa usádza v pľúcnom tkanive, obsahujú látky, ktoré spôsobujú rakovinu.

Pasívne fajčenie a CHOCHP

Väčšina ľudí si myslí, že chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP) sa týka len fajčiarov. Pravdou však je, že až 20 % tých, ktorí bojujú s CHOCHP, si nikdy nezapálilo. V niektorých častiach sveta je toto číslo ešte vyššie, čo sa pripisuje vystaveniu toxickým výparom.

Významnú úlohu v tom, či sa u niekoho CHOCHP vyvinie – alebo naopak nevyvinie, hoci je fajčiarom – zohráva genetika. Zhruba 75 % dlhoročných fajčiarov sa CHOCHP vyhne, pretože disponujú genetickou predispozíciou, ktorá dokáže z cigaretového dymu odstrániť nebezpečné toxíny.

Na druhej strane, opäť je to genetika, pokiaľ sa CHOCHP vyvinie aj u ľudí, ktorí nikdy nefajčili. V súčasnosti je jedinou známou genetickou abnormalitou, ktorá môže priamo spôsobiť CHOCHP, nedostatok alfa-1-antitrypsínu.

Ďalším faktorom, ktorý zvyšuje riziko CHOCHP u fajčiarov, je dlhodobo liečená astma. Pasívne fajčenie však skôr zhoršuje astmu, resp. CHOCHP, než by tieto choroby vyvolávalo. Riziko je pritom vyššie u žien, pretože tie majú v porovnaní s mužmi menšie dýchacie cesty a vyššiu reaktivitu v dýchacích cestách.

Keď sa už raz u nefajčiara vyvinú symptómy CHOCHP a funkčnosť pľúc znateľne klesá, prognózy sú podobné ako u fajčiarov. Avšak nefajčiari majú jednu veľkú výhodu – nemusia okrem choroby bojovať aj so zlozvykom. Skoncovanie s fajčením je totiž prvou podmienkou, aby sa rozvoj choroby spomalil.

Hlavné zdroje:

https://ki.se/en/news/passive-smoking-a-global-health-burden

http://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/causes-of-cancer/smoking-and-cancer/passive-smoking

https://www.news-medical.net/health/Passive-Smoking-Risks-to-Children.aspx

1 odpovedí na “Pasívne fajčenie: Fajčíte pred svojimi deťmi? Poznáte všetky riziká?

Pridaj komentár