Trápia vás bolesti v krížoch? Nenoste ťažkú tašku len v jednej ruke!

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Bolesť chrbta je jednou zo skloňovaných príčin práceneschopnosti Slovákov. Je zrejme trestom za to, ako macošsky sa podaktorí správame k svojej chrbtici.

Odborníci a lekári sa o ochorenia chrbtice začali intenzívne zaujímať až v 19. storočí, a až začiatkom minulého storočia odhalili, že hlavnou príčinou sú poškodenia a zmeny, za ktoré môže životný štýl a starnutie.

Ak máme byť úplne presní, pacienti majú najčastejšie postihnuté platničky.

Keď máme poškodenú platničku

Chrbtica sa skladá z 33 stavcov. Medzi každými dvoma susednými stavcami je umiestnená medzistavcová platnička. Je tvorená väzivovým prstencom, vo vnútri ktorého je rôsolovité jadro.

S pribúdajúcimi rokmi, sa znižuje pružnosť platničiek – tvoria sa výrastky, degenerujú drobné kĺbiky, ktorými sú stavce pospájané. Pevné, ale elastické medzistavcové platničky, tlmia nárazy pôsobiace na chrbticu – spájajú stavce, umožňujú ohýbanie chrbtice.

Dnes už nie je nič výnimočné, keď sa na bolestivý chrbát sťažujú aj oveľa mladší ľudia, ako (povedzme) štyridsiatnici. Keď vyskočená platnička stláča nervové korene, úporná bolesť vystreľuje až do nohy.

Podľa intenzity bolesti a miest, kam sa bolesť rozširuje, je možné spoznať, čo sa vlastne stalo – či ste si chrbát “len” zablokovali, alebo máte vyskočenú platničku.

Máte „pocit špendlíkov a ihiel“?

Strácate cit v jednej nohe, čo sa môže prejaviť v sedacích svaloch, či pod kolenom, a necitlivosť sa šíri aj do stehna, členku alebo chodidla?

Ťažko sa vraciate do pôvodnej polohy? Nemôžete sa narovnať, ak ste sa predtým sklonili?

Silnú bolesť cítite (napríklad) aj pri kýchnutí alebo zakašľaní, pri prudkom pohybe, v predklone, alebo pri rotácii chrbta, keď sa platnička posunie?

Pokiaľ svaly nedokážu udržať stavce v potrebnej polohe, vedie to k posunom a zužovaniu miechového kanála. Aj mierne zaťaženie chrbtice, a tým aj stavcov, môže spôsobiť komplikácie.

Najnebezpečnejšie sú väčšie tlaky a rýchle pohyby. Opuch sa dá odstrániť pôsobením mikrovibrácií, ktoré vznikajú dynamickým napínaním a uvoľňovaním svalov. Svaly sú však unavené, a opuch znemožňuje obnovenie ich zdrojov. A tak vzniká bludný kruh…

Ak je to možné, je lepšie zavolať lekára domov, ak nie, oblečte si na túto oblasť chrbtice fixačný korzet. Ak sa nemôžete pohnúť, nechajte sa prepraviť v polohe ležmo. Môže ísť o ľahké poškodenie – protrúziu, ťažšie – herniu, vážne – extrúziu, alebo o konzervatívne takmer neliečiteľný stav – voľný sekquester.

Ako na silné bolesti v krížoch?

  1. Pri chronickej bolesti chrbta je nevyhnutné, aby sa lôžko neprehýbalo pod váhou tela!
  2. Ak trpíme na bedrové bolesti, ľahnime si do postele v tvare písmena S, alebo v embryonálnej polohe.
  3. V zdravotníckych potrebách a pomôckach majú tzv. PC vankúš na stoličku.
  4. V obchodoch hľadajte fitloptu – na nej je skoro nemožné sedieť v zlej pozícii!

bolesti v krížoch pri počítači

Sledujte si (nad)váhu. Pomáha taj-či, stará čínska metóda pomalých, plynulých pohybov. Ako doplnková liečba skvele poslúži akupunktúra.

Kôra z vŕby bielej obsahuje prírodný salicín, ktorý je obsiahnutý aj v acylpiríne.

Senovka grécka

Senovkovými obkladmi sa dostane teplo hlboko dovnútra tela. Prikladáme ich raz denne, na bolestivé miesta, necháme pôsobiť (pár minút).

Chili papričky

Kapsaicin je zložka všetkých chili paprík, v menšom rozsahu je aj vo feferónkach. Kaspaicin nájdete aj v masážnych krémoch a náplastiach, ktoré dostanete v lekárni.

Kúpeľ

Pri akútnych bolestiach chrbta je dobrý kúpeľ, na uvoľnenie svalstva. Odporúčame kúpeľ s extraktmi silíc rozmarínu a tymianu.

Bolestivé miesta potom môžeme natrieť olivovým olejom s ľubovníkom. Ubolenému chrbtu pomôžeme aj liečebnými dávkami vitamínov B1, B6 a B12.

bolesti v krížoch kúpeľ

Desať praktických rád na záver

  1. Nenoste ťažkú tašku len v jednej ruke, ani prehodenú cez plece.
  2. Malé bremená dvíhajte z pokľaku, čupnutia, so zanožením nohy.
  3. Keď prenášate niečo výrazne ťažké, vždy sa otáčajte celým telom.
  4. Seďte vždy iba s rovným chrbtom, s podopretou oblasťou krížov.
  5. Noste pohodlné topánky, používajte ortopedické vložky.
  6. Skúste zdynamizovanie sedu – sed na fitlopte, špeciálnej stoličke.
  7. Matrac vo vašej posteli má byť dosť pevný, nie však veľmi tvrdý.
  8. Používajte techniky na lepšie zvládanie stresu.
  9. Miesta, kde často sedíte, upravte tak, aby pracovné plochy boli primerane vysoko.
  10. Naprávajte, pozmeňte svoje držanie tela. Najmä vtedy, ak sedíte.

Informácie v článku „Trápia vás bolesti v krížoch? Dáme vám 10 dobrých rád“ nenahrádzajú vyšetrenie u lekára.

Pridaj komentár