Bratislava, 23. novembra 2014 – Nosenie okuliarov, krivé zuby, či sociálne rozdiely – myslíte si, že práve kvôli týmto veciam prežívajú deti najväčší stres? Niektoré určite áno. Avšak podľa prieskumu ani zďaleka netrpia tak, ako detičky, ktoré sa pravidelne pocikávajú.
Nočné pomočovanie je tretím najzávažnejším komplexom, ktorým trpia deti vo veku 4 – 10 rokov, hneď po nepríjemnom zápachu a obezite. Práve zápach býva často spojený s náročným udržiavaním hygieny pri pomočovaní. Na pomoc týmto deťom sa snaží upriamiť pozornosť aj Svetový deň enurézy (nočného pomočovania), ktorý každoročne pripadá na 25. november.
S nočným pomočovaním dieťaťa sa stretlo už takmer 80 % mamičiek
O nočnom pomočovaní sa hovorí na verejnosti veľmi ťažko. Nechvália sa ním ani deti, ani ich rodičia. V novembri 2014 realizovala agentúra TNS prieskum na vzorke 200 slovenských mamičiek detí vo veku 4 až 10 rokov, ktorých sa pýtala, aké komplexy trápia ich deti. Výsledky prieskumu sú alarmujúce – svedčia o tom, že problém nočného pomočovania detí nie je zriedkavý.
Podľa výsledkov prieskumu, s nočným pomočovaním sa stretla väčšina mamičiek – len pre 21 % z nich bola enuréza neznáma. Ostatné sa s ňou stretli u svojich detí, u detí kamarátok, či známych, alebo u spolužiakov v škôlke, či škole. Týmto problémom trpí množstvo detí – na Slovensku je to až okolo 45 000.
Zápach, obezita a nočné pomočovanie
Najprekvapujúcejším zistením prieskumu bol fakt, že mamičky detí označili problém s pomočovaním ako tretí najhorší spomedzi všetkých komplexov, ktoré trápia ich deti. Na prvom mieste uviedli zápach (ktorý môže byť aj dôsledkom nedostatočnej hygieny pomočujúcich sa detí) a na druhom obezitu detí.
Až za nimi sa nachádzali komplexy, ako odstávajúce ušká, akné, ráčkovanie, nedostatok financií na výlety, oblečenie, dovolenky, hračky alebo zastaraný mobilný telefón. Na poslednom mieste sa ocitol komplex z nosenia okuliarov, ktoré sa dnes už stávajú skôr módnym doplnkom, ako traumou.
Problém nočného pomočovania treba riešiť
Neodškriepiteľným faktom je, že deti trpiace nočným pomočovaním prežívajú veľký stres z toho, že sa ráno opäť zobudia v mokrej postieľke, alebo si opäť vyslúžia výsmech od spolužiakov po obedňajšom spánku v škôlke. Práve to by malo presvedčiť rodičov týchto detí, aby zbytočne nečakali, kým problém prejde sám. Pomočovanie síce môže vekom pomaly ustupovať, ale u 2 % detí môže pretrvať až do dospelosti.
Každé mokré ráno, každá vymenená perina, či poznámka spolužiaka (ba niekedy aj dospelého), sa na psychike dieťaťa podpíše veľkými písmenami, a ponesie si to so sebou po celý život. Dieťa má potom znížené sebavedomie, trpí depresiami, pocitom menejcennosti, a môže ho trápiť aj sociálna izolácia a odlúčenie od kolektívu.
Podľa prieskumu až takmer 80 % mamičiek by svoje dieťa neposlalo kvôli pomočovaniu do školy v prírode, či na školský výlet.
Hoci väčšina mamičiek by neváhala, a navštívila lekára (či už pediatra, alebo odborníka), 40 % to stále nepovažuje za dôležité.
Ide o alarmujúce číslo, keďže za pomočovaním môže byť aj množstvo fyziologických príčin – zápalov, či rôznych anomálií vylučovacieho traktu. Bez lekárskeho vyšetrenia však nie je možné takúto príčinu odhaliť, a dieťa naďalej každodenne trpí.
Boj s pomočovaním – ako na to?
Na začiatku je potrebné navštíviť lekára. Ten dieťa dôkladne vyšetrí, a na základe výsledkov vyšetrenia odporučí postup liečby. Až 43 % mamičiek v prieskume uviedlo, že im lekár odporučil dodržiavanie režimových opatrení.
Ktoré to sú?
- zaviesť dieťaťu správny pitný režim; príjem tekutín hlavne dopoludnia, popoludní už menej,
- minimálne 2 hodiny pred spánkom úplne obmedziť príjem tekutín,
- dbať o správny režim močenia; pravidelné, časté močenie počas dňa, efektívne vymočenie sa pred spaním,
- pravidelný a dostatočný spánok,
- systém motivácie a psychologickej podpory dieťaťa.
Nebuďte svoje deti
Nočné budenie detí, aby sa vycikali, spomína v prieskume až 60 % mamičiek. Pre mnohé z nich je tento spôsob veľmi náročný a unavujúci. Každý večer musia zobudiť svoje dieťa po 2 – 3 hodinách spánku, a občas ho doslova odniesť na záchod.
Hoci dosiahnu vyprázdnenie močového mechúra, a možno sa im podarí zabrániť vycikaniu sa do postieľky, prerušia tým jeho hlboký spánok. Môže to byť nebezpečné – v tom, že pravidelné prerušovanie spánku v jeho prvej tretine, môže dieťaťu výrazne narušiť celý biorytmus, ovplyvniť jeho pozornosť, výkonnosť a celkovú pohodu.
Preto by bolo vhodnejšie, prísnejšie dodržiavať režimové opatrenia, ktoré zaručujú kvalitný, plnohodnotný spánok počas celej noci. Dieťa ho totiž – na svoj správny vývoj – veľmi potrebuje. Ak ani tieto opatrenia dostatočne nepomáhajú, lekár starostlivo zváži aj možnosť medikamentóznej liečby.
Viac informácií nájdete aj na stránke www.suchapostielka.sk, kde si okrem množstva praktických informácií, môžete pozrieť aj edukačné video, či poradiť sa s odborníkom v poradni.
Ilustračné fotografie
Redakčná úprava (jam)