Dlhoročné skúsenosti v oblasti zdravého životného štýlu a každodenné kontakty s ľuďmi ho priviedli k založeniu Školy elementov zdravia – holistickej školy. Jeho klienti chceli vedieť, čo môžu urobiť pre svoje telo, ako majú preniknúť do čo najväčšej hĺbky. Nielen o tejto škole sa rozprávam s Petrom Planietom.
Škola elementov zdravia. Kedy začínate, budú skriptá?
Škola elementov zdravia vznikla na podnet našich klientov. Neustále sa nás pýtali, akou knihou, či seminárom majú začať, aby sa naučili o svojom tele čo najviac. Keďže kníh v tejto oblasti je obrovské množstvo, rozhodli sme sa im cestu skrátiť. Po ročnom štúdiu na Škole elementov zdravia, budú všetci dokonale poznať svoj zdravotný stav a vedieť, ako pomôcť sebe a svojim blízkym prirodzenou cestou. Štúdium sa začína 18.10., a zahŕňa 12 workshopov. Zúčastniť sa možno aj na individuálnych workshopov. Každý z účastníkov dostane materiály na študovanie.
Rozdiel medzi biopotravinami a tými bežnými. Je výrazný?
Výrazný rozdiel medzi bioproduktmi a produktmi z bežného pestovania je v hodnotách živín, ktoré obsahujú. Priemerne majú bežne produkované plodiny o 83 % nižšie hodnoty živín, hlavne vitamínu C, železa, horčíka, fosforu, a, naopak, vyššie hodnoty toxických dusičnanov, než produkty z biologického poľnohospodárstva. Ďalšou výhodou biopotravín je, že obsahujú viac vlákniny a bioaktívnych látok, čím znižujú riziko vzniku civilizačných ochorení. V porovnaní s klasickými potravinami sú tiež zvyčajne chutnejšie a aromatickejšie. Na druhej strane – uvedomme si, že čerstvé, bežne vypestované plodiny sú lepšie ako prezreté bioprodukty, ktoré často vidíme v malých stánkoch popri domoch. Vystavovaním poľnohospodárskych plodín vzduchu a UV žiareniu na dlhšiu dobu sa vysoké hodnoty živín znehodnocujú…
Prekyslenie organizmu… Ktoré potraviny majú vysoké Ph?
Organizmus väčšiny ľudí je výrazne prekyslený. Zásaditá a kyslá strava by mala byť v pomere 4:1. Žiaľ, a na škodu nášmu zdraviu, je to presne naopak. S takýmto množstvom kyselín sa telo nevie vyrovnať. Následne dochádza k rôznym ochoreniam. Vedeli ste, že káva má pH 4,2, biele víno 3,3, Cola a jej podobné nápoje 2,5? Sú 50.000-krát kyslejšie ako voda! Medzi ďalšie výrazne zakyslujúce potraviny, ktoré by sme mali v svojom jedálničku obmedziť, patrí mäso, najmä bravčové a hovädzie, potom mliečne výrobky, akýkoľvek cukor (aj jednoduché cukry), umelé sladidlá, bežná sójová omáčka s obsahom glutamátu a biela múka. Naopak, do svojej stravy by sme mali pridať strukoviny, celozrnné obilniny, zeleninu, semiačka a orechy. Ako výborná rýchla pomoc pri pociťovaní záhy je umeocot.
Záludný glutamát… Pod akými názvami ho vieme zachytiť?
Výrobcovia potravín si uvedomujú súčasnú neinformovanosť ľudí o záludnom glutamáte, a preto sa snažia túto látku skryť pod rôznymi názvami. Ak nájdete na obale uvedené E620 – E625, hydrolyzovaný rastlinný proteín (Hydrolyzed Vegetable Protein), Accent, Aginomoto, Natural Meat tenderizer, „chuť identická s prírodnou“, kvasničný či sójový extrakt – vedzte, že je to opäť glutamát. Na začiatku sa glutamát pridával len do málo kvalitných výrobkov a mletého mäsa. Tiež sa používal pri výrobe potravín zo strukovín, rýb, zeleniny, hydiny, pri výrobe konzerv, polievok a koncentrátov. V detskej výžive sú hlavným zdrojom voľného glutamátu hydrolyzované proteíny. Glutamát sodný sa stal veľmi populárnym v celom svete, a priemysel ho spracováva v objeme asi 200 000 ton ročne. Vysoký obsah voľného glutamátu je predovšetkým v sójovej omáčke. V USA je obávaný tzv. syndróm čínskej reštaurácie. Po konzumácii jedla s vysokým obsahom glutamátu sa zvýši krvný tlak, človek sčervená, zrýchli sa mu tep, a objaví sa nevoľnosť.
Aspartám… V ktorých potravinách sa nachádza?
Aspartám bol objavený v roku 1965, úplne náhodne, pri hľadaní lieku proti žalúdočným vredom – chemikom Jamesom Schlatterom. Táto látka je desaťkrát sladšia ako cukor, preto jej potreba v potravinách je nižšia. V roku 1981 bolo schválené používanie aspartámu v nápojoch, a postupne sa to rozširovalo na ďalšie potravinové výrobky. V roku 1996 vydal FDA povolenie, používať toto umelé sladidlo vo všetkých druhoch potravín. Aspartám sa v súčasnej dobe používa v takmer všetkých „diétnych“ nápojoch, v žuvačkách, nízkokalorických jogurtoch, krémoch, sušienkach, zmrzlinách, nájdeme ho aj v liekoch, v potravinových doplnkoch, v rôznych vitamínoch, potravinách pre diabetikov a iných „zdravých“ produktoch. V potravinách má aspartám označenie E 951.
Acai, adzuki a alfalfa… Zoznámite nás s nimi, sú zdravé?
Acai je bobuľovité, tmavofialovej farby, a v preklade znamená „plačúce ovocie“. Pochádza z Brazílie a Kolumbie. Má antioxidačné a protizápalové účinky, podporuje imunitný systém a zmierňuje bolesť. Je bohatým zdrojom vápnika, karotenoidov, fosfóru, železa, vitamínu B1 a rozličných flavonoidov.
Adzuki sú drobné červené fazule. Pestujú sa predovšetkým v Japonsku, Číne a Amerike. Sú výborné pre ľudí s oslabeným elementom Voda – obličky, močový mechúr. Majú detoxifikačné a diuretické účinky na telo, pomáhajú odstrániť nadmernú vlhkosť z tela, uvoľňujú stuhnutú krv, zmierňujú opuchy.
Alfalfa sú klíčky, ktoré sú pomocníkom pri problémoch s obličkami. Podporujú močový systém a zdravie čriev, podieľajú sa na detoxikácii organizmus, vysušujú nadmernú vlhkosť v tele, sú efektívne pri rozkladaní potravy. O ich účinkoch vypovedá už sám názov al-fal-fa, ktorý pochádza z arabčiny – „otec všetkých potravín“.
Vplyv stravy na vlasy. Je jedlo za poškodením, ich stratou?
Mnohí ľudia venujú výraznú starostlivosť svojím vlasom. Používajú rôzne kvalitné šampóny, balzamy a snažia sa o to, aby ich vlasy boli krásne. Pritom si neuvedomujú, že aby boli krásne, pevné a husté, je potrebné ich vyživovať zvnútra, čiže hlavne od korienkov. Vtedy je ten efekt úplne iný. Strava (a hlavne jej zloženie) je veľmi dôležitá. Pri nadmernej konzumácii JIN potravín, najmä cukru, alkoholu a tropického ovocia, budú naše vlasy JIN – tenké a slabé. Vtedy vlasy nadmerne vypadávajú, a to hlavne z oblasti čela. Vlasy ľudí konzumujúcich prevažne JIN potraviny sú zvyčajne rýchlo mastné. Pri konzumácii extrémne JANG potravín budú zase vlasy suché, krehké, a budú vypadávať zo zadnej časti hlavy. Správna strava nám zabezpečí kvalitné a pevné vlasy.
Klub zdravia a registračné balíky. Ste otvorení pacientom?
Vždy sme otvorení pacientom. Naše služby prispôsobujeme na ich mieru. Klienti si môžu vybrať z viacerých balíčkov, podľa ich potrieb. Klienti, ktorí sú aj členmi Klubu zdravia, využívajú veľké množstvo výhod. Či už prístup ku všetkým videoreceptom a článkom, zľavu na všetky poskytované služby, zľavu na nákup BIO a EKO potravín, online poradňu, fórum, prístup k videám z prednášok, a iné.
Fotografie: online archív Elementov zdravia a ilustračné